Reklama

Jak wdowa po stracie męża

Niedziela warszawska 21/2011

To Jan Paweł II nazwał kard. Wyszyńskiego „Prymasem Tysiąclecia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mało kto pamięta dzisiaj, że Prymas Wyszyński początkowo wcale nie chciał przystać na nominację Wojtyły na biskupa. Jego zdaniem Wojtyła był po prostu za młody. Nie znał go jeszcze dobrze, a poza tym chciał mieć w Krakowie swego przyjaciela, abp. Baraniaka. Ani on, ani inny kandydat, nie uzyskali wtedy zgody władz państwowych. Władze komunistyczne sądziły, że najlepszym biskupem, który nie będzie się wtrącał w wewnętrzne sprawy kraju ani uprawiał polityki, będzie taki „od książek”. Według ich oceny, najlepszym do tego wydawał się być właśnie Wojtyła. Przekorą losu jest to, że to komuniści walcząc z Wyszyńskim, z założenia nie zgadzali się na jego propozycje personalne. W ten sposób, poprzez swój upór, to oni „otworzyli” Wojtyle drogę na Wawel. Jak sądzono biskup naukowiec będzie najmniej dla nich niebezpieczny. Wyszyński w końcu przystał na jego nominację. Szybko zaczął się orientować, jak bardzo cennego zyskał współpracownika. Jeśli można użyć takiego stwierdzenia, to „przebudzenie” nastąpiło w Rzymie, w czasie Soboru Watykańskiego II. Wyszyński pojechał do Rzymu z Arcybiskupem, który był „poetą”, a wrócił z Arcybiskupem, który okazał się być pierwszej rangi „profesorem”. Wyszyński zobaczył, jak Wojtyła rzeczowo i logicznie zabierał głos w czasie obrad. Wprawdzie on sam brał udział w obradach soborowych, należał do jednej czy drugiej komisji, angażował się czynnie w nadaniu Matce Bożej tytułu „Matki Kościoła”, to jednak Wojtyła był tym z polskich biskupów, który zadziwiał i miał coś do powiedzenia. Wojtyła zadziwiał Wyszyńskiego swoim obyciem w Rzymie (tutaj przecież studiował), znajomością języków, ale nie to było najważniejsze. Wyszyński spostrzegł jak szerokie kontakty ma Wojtyła z ludźmi Kościoła, i jak swobodnie porusza się w ich otoczeniu. Wojtyła był kimś, kto w trakcie sesji plenarnych walnie przyczynił się do kształtu konstytucji duszpasterskiej o kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”.

Reklama

Akcja grupy „D”

W Polsce, kiedy komuniści zakazali peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, dokonując jej aresztowania, ponoć pomysłodawcą, aby dalej po Polsce wędrowała pusta rama, miał być abp Karol Wojtyła. Peregrynacja pustych ram okazała się czymś o wiele bardziej skuteczniejszym. W decyzji tej udało się zogniskować silny czynnik emocjonalny, z którym na dłuższą metę nie da się prowadzić walki. I tak rzeczywiście było. Kiedy abp Wojtyła poprowadził w 1967 r. rekolekcje na Jasnej Górze, wówczas Prymas Wyszyński powiedział z uznaniem: „W naszym gronie jest to bodaj najbardziej przemodlony myśliciel”. Wojtyła za czasach rządów Gierka stawał się co raz bardziej przysłowiową „solą w oku”. Władze komunistyczne widząc jak szybko rośnie jego siła i oddziaływanie przestraszyły się, iż mógłby on w przyszłości zastąpić starzejącego się Prymasa. Nie chcąc do tego dopuścić, natychmiast zmieniły front. Zaczęły krytykować Wojtyłę i chwalić Wyszyńskiego. Sam Stanisław Kania (późniejszy I sekretarz PZPR) dążył do tego, aby Prymas piastował dalej swoje stanowisko. Nie chciał on w jego miejsce widzieć Wojtyły. W 1975 r. kiedy Prymas ukończył 75. rok życia i jego przejście na emeryturę stało się realne, mówił: „Stawiamy na kardynała Wyszyńskiego, który jest Polakiem (…) i biskupem rozważnym, który nigdy nie działał na niekorzyść Ojczyzny. Niektórym być może się spieszyło, by opróżnił swoje miejsce. Wykorzystamy wszystkie możliwości, aby jakiś awanturnik-intelektualista na tak wysokim fotelu nie zasiadł”. Zdania te świadczą dobitnie o zasadniczym zwrocie w postrzeganiu Prymasa. Z racji urodzin otrzymał on nawet od premiera Jaroszewicza 75 róż. Dotychczas mówiono o Prymasie źle, jako o wrogu PRL-u i agencie Watykanu. Swoją drogą u Gomułki można znaleźć słowa dużo ostrzejsze i dużo bardziej obraźliwe. Warto przy tym nadmienić, że władze komunistyczne nigdy nie przeprosiły go za szereg pomówień i oszczerstw skierowanych pod jego adresem. Owym „awanturnikiem”, któremu ponoć „spieszyło” się, aby jak najszybciej zasiąść na fotelu prymasa, był w ocenie komunistów Wojtyła. On według ich mniemania o „niczym innym nie myślał, jak tylko o tym, aby zająć miejsce prymasa”. Jak Wojtyła był „niebezpieczny” dla nich świadczyć może o tym specjalna akcja, którą w latach 1976-77 uruchomiono przeciwko niemu. Była to akcja dezintegracyjna grupy „D”. Jej zadaniem było tak krytykować i walczyć przeciw Wojtyle, aby go jak najbardziej ośmieszyć i zdyskredytować w oczach opinii publicznej.

Papież o Prymasie

Kiedy kard. Wojtyła został wybrany papieżem, Prymas Wyszyński powrócił z konklawe pełen radości. Niemniej sercu jego towarzyszyła pustka, z powodu „straty” wielkiego przyjaciela. Mówił, iż czuje się jak „wdowa po stracie męża”, albo „jakby mu kto odrąbał prawą rękę”. Dwa lata po wyborze Wojtyły na Stolicę Piotrową napisał o nim: „Wyprzedzał swoim stylem życiowym, swoim myśleniem, pracą - wszystko co Go otaczało i wszystkich, którzy wokół Niego żyli. Choć prawdą jest, że człowieka kształtuje w jakimś wymiarze środowisko i otoczenie, to jednak oczywistością jest, że Jan Paweł II mało zawdzięcza otoczeniu, bo je przerastał pod każdym względem”.
Obydwaj hierarchowie odnosili się do siebie z ogromnym szacunkiem i uznaniem. Zachowane po dziś dzień słowa Jana Pawła II są najlepszym świadectwem o Prymasie Wyszyńskim i jego wielkości. To on, Jan Paweł II, nazwał go „Prymasem Tysiąclecia”. Dnia 7 lipca 1981 r. mówił o nim: „Jako nieustraszony rzecznik człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym, stał się zmarły Prymas szczególnym przykładem żywej miłości Ojczyzny i musi być policzony jako jeden z największych mężów w jej dziejach”. W maju 1983 r. Papież wspomniał go ponownie: „Był człowiekiem wolnym - uczył nas, swoich rodaków, prawdziwej wolności. Był niestrudzonym rzecznikiem godności każdego człowieka oraz dobrego imienia Polski pośród narodów Europy i świata”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania