Reklama

Ciągle aktualne objawienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od 26 lat, każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu celebrowane są nabożeństwa fatimskie. I w tym roku wierni podjęli kolejne modlitewne czuwanie. Pierwszemu nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Skucha. Było to jednocześnie dziękczynienie olkuszan za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystość ubogacił śpiewem chór „Pueri Cantores Sancti Nikolai” z Bochni pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka.
„Tegoroczne modlitwy wpisują się w wielką nowennę przygotowującą do 100-lecia objawień z Fatimy, które przypadną w 2017 r. Ponadto w każdą 1. sobotę miesiąca, zgodnie z zaleceniem Matki Bożej, w naszym kościele odbywają się nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym roku nabożeństwa nabierają szczególnie symbolicznego wymiaru, bowiem 13 maja przypadła 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II, który, jak sam wyznał, zawdzięcza ocalenie Matce Bożej. Pamiętamy o tym wszystkim i pragniemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za to podziękować” - tłumaczy ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.
W homilii bp Skucha postawił pytanie, czy orędzie z Fatimy jest nadal aktualne? „Wiele z tych spraw, o których mówiła Matka Boża już się spełniło. Rosja została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z orędziem upadł komunizm. Została ujawniona ostatnia część tajemnicy fatimskiej i wytłumaczony sens zamachu na Jana Pawła II. Wizjonerzy, Franciszek i Hiacynta zostali wyniesieni na ołtarze i ukazani zostali jako wzór duchowości opartej na pokucie i modlitwie. Czy więc Fatima może być znakiem dla współczesnego człowieka? Odpowiedź nasuwa się sama - tak, bowiem człowiek oddalił się od Boga, mało tego, żyje tak, jakby Boga nie było. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć, że orędzie z Fatimy wzywające także do modlitwy różańcowej i zadośćuczynienia za grzechy jest ciągle aktualne” - nauczał.
Podczas pierwszego nabożeństwa fatimskiego bp Skucha poświecił również obraz bł. Jana Pawła II autorstwa Zofii Wywioł oraz pamiątkową tablicę wyrażającą hołd i zawierzenie Papieżowi. Obraz został umieszczony na filarze obok ołtarza głównego. „Pomysłodawcą namalowania obrazu był proboszcz parafii św. Maksymiliana - ks. Chmieła. Obraz miał być wizualizacją wdzięczności, znakiem miłości parafian do naszego wielkiego Rodaka. Ale to nie miał być zwykły portret. Miał przedstawiać wizerunek człowieka znającego ludzką słabość poprzez to, że sam doświadczony był cierpieniem. Miał to być portret osoby słuchającej, współczującej, a jednocześnie dającej siłę. Zależało nam, by ukazać Papieża nie tyle medialnego, błogosławiącego tłumy, ale Papieża w starszym wieku, pogodnego pomimo choroby, otwartego na każdego człowieka, gotowego na osobiste spotkanie. Ten obraz ma wzywać do modlitwy, ma grzać serce udręczonego trudnościami człowieka. Nie wiem, na ile udało mi się oddać to wszystko w obrazie, ale praca nad nim dała mi ogromną satysfakcję, iż mogę przyczynić się do rozwoju jego kultu, że mogę jednocześnie w tym obrazie oddać mój stosunek do jego osoby” - tłumaczy Z. Wywioł. Nie jest to pierwszy portret Jana Pawła II namalowany przez artystkę. Ostatnio portret bł. Jana Pawła II pojechał do Trondheim, gdzie podczas uroczystej ceremonii w norweskim sanktuarium narodowym - katedrze w Nidaros, został procesyjnie wniesiony do świątyni. Portret Ojca Świętego autorstwa Z. Wywioł znajduje się również w olkuskiej bazylice mniejszej pw. św. Andrzeja, a obecnie malarka pracuje nad obrazem ołtarzowym do archikatedry w Lublinie. „Nigdy nie zdarzyło mi się powielać takich samych ujęć. Dostosowuję interpretację do oczekiwań. Wspólnie określamy z jakiego materiału fotograficznego mam skorzystać przy tworzeniu interpretacji. Fotografia jest dla mnie punktem wyjścia. Skupiam się na tym, by obraz był dobrze namalowany, miał swój klimat, nastrój, by obok oddania cech fizjonomii niósł prawdę o portretowanym, by zawierał głębsze treści niż tylko oddanie wiernego podobieństwa fizycznego” - mówi malarka.
Należy jeszcze wspomnieć, że każdego 14. dnia miesiąca wierni z olkuskich parafii gromadzą się w kościele św. Maksymiliana na nabożeństwach kolbiańskich. „W modlitewnym skupieniu trwamy od 14 sierpnia 2010 r. Warto zaznaczyć, że w trakcie nabożeństw gościliśmy franciszkanów z Niepokalanowa, którzy ofiarowali naszej parafii relikwie św. Maksymiliana. Po każdym z nabożeństw można więc oddać cześć Świętemu poprzez ucałowanie relikwii. W tym roku tak się złożyło, że podczas majowego nabożeństwa kolbiańskiego, któremu przewodniczył bp Skucha, 113 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania” - wyjaśnia ks. Henryk Chmieła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23
Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...