Reklama

W centrum Księga Rodzaju

W ostatnim dniu maja w Bielskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie 14. edycji Międzynarodowego i Ekumenicznego Konkursu Biblijnego „Jonasz”

Do Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury na finałową galę przyjechało ponad 300 dzieci wraz z katechetami i opiekunami. Uroczystość uświetnili swoją obecnością hierarchowie: bielsko-żywiecki ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy oraz biskupi kościoła ewangelicko-augsburskiego, Jan Szarek i Paweł Anweiler. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była Księdze Rodzaju. W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła katolickiego oraz dwóch diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego: cieszyńskiej i katowickiej; także przedstawiciele Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego w Republice Czeskiej, jak również innych denominacji protestanckich. W konkursie, na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilka tysięcy dzieci. Samych finalistów było ponad 300. Na Zaolziu w Republice Czeskiej startowało w finałach 88 uczniów.
Wręczając nagrody zwycięzcom bp Rakoczy pogratulował im, podziękował także organizatorom i katechetom przygotowującym dzieci do konkursu oraz podkreślił ważność i konieczność organizowania tego rodzaju ewangelizacyjnych inicjatyw. - Trzeba to jasno powiedzieć: konkurs „Jonasz” ma ogromne znaczenie ewangelizacyjne i jest bardzo potrzebny. Drodzy młodzi przyjaciele, bądźcie więc propagatorami słowa Bożego w waszych środowiskach rodzinnych i szkolnych, przypominajcie o nim i mówcie czym jest i jakie ma znaczenie dla człowieka. Niech słowo Boże będzie w waszym życiu niczym serce w zdrowym organizmie - mówił bielsko-żywiecki Ordynariusz.
O zaangażowaniu uczniów w poznanie pierwszej biblijnej księgi świadczyć mogą wypowiedzi laureatów, którzy przyznali publicznie, że tekst Księgi Rodzaju przeczytali kilkanaście razy, a niektóre fragmenty znają na pamięć. Jednocześnie dzieci podkreślały, że w przygotowaniu pomocni byli nie tylko nauczyciele, lecz także bliscy: rodzice czy dziadkowie. Zdobywca I miejsca w kategorii uczniów starszych Mateusz Gaudyn z Kobiernic przyznał, że Księgę Rodzaju przeczytał 20 razy, a w opanowaniu trudnych tematów pomogła mu babcia. Uczeń ten zdobył 46 z 47 możliwych punktów.
Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa zwraca uwagę, że wybrany na patrona biblijny Jonasz to symbol - pojawia się często w Biblii; to prorok, ale także w języku hebrajskim oznacza: „gołąb”, który wypuszczony z Arki Noego przynosi dobrą wiadomość, że jest koniec potopu. To także symbol Ducha Świętego w Nowym Testamencie. Ta nazwa pasuje do wszystkich edycji - stwierdził promotor.
Odpowiedzialny za konkurs z ramienia bielsko-żywieckiej diecezji ks. prał. Józef Oleszko zaznacza, że głównemu konkursowi, który miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Księgi Rodzaju, towarzyszą także konkursy artystyczne - piosenki, plastyczny i bibliodramy.
Najciekawsze formy sceniczne zaprezentowano na deskach BCK-u, a w holu stworzono ekspozycję prac plastycznych.
Organizatorem Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu „Jonasz” jest Wydział Katechetyczny Kurii Bielsko-Żywieckiej oraz Towarzystwo Katechetyczne „Jonasz” w Skoczowie.

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki. Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

Wiara

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Sport

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę