Reklama

Radosne spotkanie

Niedziela łódzka 24/2011

W niedzielę 22 maja 2011 r. w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kołacinku odbyła się parafiada, czyli wielki festyn rodzinny, który przyciągnął liczne rzesze dzieci, młodzieży i rodziców zarówno z tutejszej, jak i z sąsiednich parafii. Parafiadę zorganizował ks. proboszcz Janusz Kalandyk wraz z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Kościoła w Kołacinku

W tym roku tematyka festynu wiązała się również z Dniem Matki. W organizacji festynu pomogli także, jak zawsze życzliwi przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Miejscem zabawy był plac przed budynkiem miejscowej OSP.
W programie festynu była loteria fantowa, konkursy i gry, występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kołacinku i Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie, zabawa taneczna. Zachwyt dzieci wywoływała jazda kucykiem, a wszystkich pozostałych także smaczne, domowego wypieku ciasta, kiełbaski z grilla, bigos, lody i gaszące pragnienie napoje. Przed południem panie mogły się przebadać na mammografie, panowie-palacze zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a zagrożeni cukrzycą zbadać poziom cukru we krwi.
Wszystkich uczestników festynu jednoczyła idea renowacji zabytkowego kościoła, prawdziwego skarbu sztuki sakralnej. W tym dniu wspólnota parafialna spotkała się także z redaktorem „Niedzieli łódzkiej”, który ukazał znaczenie prasy katolickiej w chrześcijańskiej formacji rodzin i w dziele ewangelizacji. A jak się przedstawia parafia pod względem duszpasterskim? Ksiądz Proboszcz, pełen zapału i optymizmu, potrafi przyciągnąć młodych i dorosłych, kontynuując integrujące działania swoich poprzedników. Przy parafii służbę liturgiczną pełni kilkudziesięciu dobrze przygotowanych ministrantów. Scholę dziecięcą i młodzieżową prowadzi z wielkim zaangażowaniem p. Paulina Skrzynecka, miejscowa katechetka. Przy parafii działają także Wspólnota Królowej Pokoju, Grupa Wieczernik, która w każdy czwartek spotyka się na adoracji Najświętszego Sakramentu. W życiu parafii dużą rolę odgrywają pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Ksiądz Proboszcz troszczy się również o osoby potrzebujące pomocy. Np. z pomocy Caritas korzysta prawie 200 osób. Parafia ma także swoją stronę internetową: parafiakolacinek.pl, dzięki której można zapoznać się z podstawowymi informacjami o parafii.
Należąca do dekanatu brzezińskiego parafia Wszystkich Świętych została erygowana przed 1512 r. Pierwszy kościół, także drewniany, został zbudowany przed 1521 r. Obecny wzniesiono zapewne w XVIII wieku. W 1870 r. dobudowano kruchtę i zakrystię, przebudowano w 1788 r. Kościół jest jednonawowy, ma boczne kaplice otwarte na nawę, z prezbiterium od wschodu i kruchtą od zachodu. Kościół ma konstrukcję zrębową, z zewnątrz jest szalowany deskami. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ściany boczne i sufit zdobione są polichromiami. To one budzą największy podziw i zachwyt. Uczestnik liturgii czy nawet okazjonalny turysta patrząc na postacie adorujących aniołów wyłaniające się z tajemniczej przestrzeni jest urzeczony niezwykłym pięknem wnętrza, a zarazem wciągnięty do adoracji prawdziwego Gospodarza tej świątyni.
Tak piękny zabytkowy kościół wymaga ogromnej troski. Niestety, dotychczasowa konserwacja okazała się niewystarczająca. Deski w ogromnej mierze są spróchniałe i nadszedł czas radykalnego działania w celu uratowania świątyni. Ksiądz Proboszcz, który objął parafię we wrześniu ubiegłego roku, oprócz kapitalnego remontu domu parafialnego (m.in. instalacja nowego pieca gazowego, podłóg itd.) już odnowił zabytkową dzwonnicę z XVIII wieku. Obecnie wraz z powołanym komitetem podejmuje działania w celu odnowienia kościoła. To dla stosunkowo niewielkiej parafii ogromne zadanie, ale przy dobrej woli, a nawet entuzjazmie wiernych, być może także z pomocą funduszy unijnych z pewnością zostanie zrealizowane.

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Więcej ...

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42
Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę