Reklama

O adopcji i rodzicielstwie zastępczym

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy przy Caritas zorganizował kolejne spotkanie dla rodzin adopcyjnych, zastępczych i prowadzących pogotowia rodzinne oraz kandydatów przygotowujących się do adopcji. Spotkanie odbyło się 28 maja w Gliniku

Po pierwsze chcieliśmy zintegrować to środowisko - wyjaśnia ks. Andrzej Kołodziejczyk. - Ale również usłyszeć, z jakimi problemami borykają się te rodziny i w czym możemy im pomóc. Dyskutowaliśmy o nowym programie pracy z nimi.
Rodziny adopcyjne i zastępcze szukają wsparcia i odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się przed i po przyjęciu dziecka. Chcą spotykać się ze specjalistami w dziedzinie psychologii, wychowania, pedagogiki, z terapeutami, po to by łatwiej rozwiązywać trudne sytuacje. DOAO wychodzi im naprzeciw. - Ważne są dla nas również ich refleksje po odbytych szkoleniach: czy to, co zostało tam powiedziane, sprawdza się w ich sytuacji. Niektórzy już zwrócili nam uwagę na to, co należałoby wzmocnić w procesie kwalifikacyjnym, a co można odpuścić - mówi ks. Kołodziejczyk. - Takim ważnym problemem, który poruszyliśmy, był FAS, czyli zespół alkoholowy płodu. Trzeba o tym mówić, ale w taki sposób, żeby nie wywołać paniki - bo potem ludzie zaczną rozmyślać: Jest ten FAS czy nie ma? Brać dziecko czy nie? Pojawia się niepotrzebny strach.
Kolejnym tematem spotkania były trwające prace nad ustawą o rodzicielstwie zastępczym. - W tej chwili ośrodki adopcyjne są traktowane na nierównych warunkach. Ta ustawa ma wprowadzić nową jakość w procesie adopcyjnym - tłumaczy ks. Kołodziejczyk. - Oddaje ten proces pod opiekę stowarzyszeń, natomiast nakazuje zamknięcie ośrodków gminnych i w ten sposób daje innym ośrodkom równe prawa. Myślę, że to może być ciekawe rozwiązanie i nas ono satysfakcjonuje.
DOAO pod opiekę Caritas trafił rok temu. Od tego czasu rozszerzona została formuła działania. - Nawiązaliśmy kilka partnerstw, m.in. z rodzinami zastępczymi. W międzyczasie powstało Okno Życia, które wspomaga właśnie nasz ośrodek. Udało nam się podtrzymać dobrą współpracę z sądem i szpitalem, wypracowaną przez naszych poprzedników. Coraz więcej ludzi interesuje się ośrodkiem i cały czas rozpowszechniamy informacje o nas - wymienia ks. Kołodziejczyk. - W zeszłym roku prowadzona była tu poradnia dla ludzi z trudnościami, były na to pieniądze z miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Teraz niestety nie udało nam się pozyskać tych pieniędzy i widzę tu dużą lukę, bo z poradni skorzystało ponad 400 osób. Dlatego będziemy jednak starać się o te fundusze. Aktualnie Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy szkoli siedem par na kandydatów na rodziców zastępczych według programu „Dziecko czeka...” - program został zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 2001 r. nr 120, poz. 1284). Są jeszcze wolne miejsca na edycję jesienno-zimową. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w siedzibie DOAO (ul. Czereśniowa 15, Gorzów Wlkp., w godz. 8-15), telefonicznie (600-988-632 lub [95] 722-91-92) lub doao@interia.pl.

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Więcej ...

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę