Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jedynym punktem odniesienia dla tragizmu II wojny światowej jest krzyż na Golgocie

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na ruinach kościoła farnego w Wieluniu, w miejscu gdzie spadły pierwsze bomby w czasie hitlerowskiej agresji na Polskę 1 września 1939 r., abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył dziś Mszy św. w intencji ofiar II wojny światowej.
- Wciąż powraca do nas pytanie, czy życie ludzkie ma sens skoro występuje w nim zło i perspektywa śmierci. Pytania te są aktualne, zwłaszcza, że znów stajemy przed niewiadomą jaką jest ludobójstwo w Syrii i ewentualny konflikt, który może być wymierzeniem sprawiedliwości przeradzającym się w rozpoczęcie wojny. Nigdy więcej wojny! - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „być chrześcijaninem to znaczy uwierzyć, że Bóg dał nam zwycięstwo nad złem i śmiercią, dał życie.”- To wiara jest darem światła, która wspomaga rozum, aby odróżniał on dobro od zła i prawdę od kłamstwa – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Depo przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane w niemieckim Bundestagu, 22 września 2011 r.: „To na podstawie istnienia Boga rozwinięto idee praw człowieka, idee równości ludzi, ich godności w każdej pojedynczej osobie oraz świadomość odpowiedzialności ludzi za ich działanie. Ignorowanie tej prawdy nie tyko przyniosło tragedię ludobójstwa systemów totalitarnych: faszyzmu oraz komunizmu wobec narodów Europy, ale też pokazuje, że historia może znów popłynąć wbrew prądowi sumień”.

Reklama

„Z jaką odpowiedzialnością za swe czyny staniemy przed Bogiem i jaką odpłatę otrzymamy przy Zmartwychwstaniu? Szukanie dróg pamięci historycznej dotyczy zarówno rozumu poszukującego prawdy, jak i modlitwy, która jest spotkaniem z Bogiem”- kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował o pojednanie i solidarność w społeczeństwie. - Niech nigdy w naszej Ojczyźnie jedni nie będą przeciw drugim - wołał metropolita częstochowski. - Niektórych do dziś bowiem gryzie w oczy i szczypie w uszy słowo „polska Solidarność”. Oni budują historię opartą na kłamstwie, mówiąc o „polskich” obozach zagłady, jak choćby w filmie „Nasi ojcowie i nasze matki”. Jako bluźnierstwo trzeba też zakwalifikować słowa: „Bogu niech będą dzięki” wypowiedziane przez żołnierza niemieckiego o godzinie 4:15 w odpowiedzi na decyzję o bombardowaniu - stwierdził abp Depo.

Za Janem Pawłem II mówił, że „tragizm II wojny światowej ma tylko jeden punkt odniesienia, Chrystusowy Krzyż na Golgocie”. „W dniu, który przypomina rocznicę zniszczenia tego miasta, jak i naszej Ojczyzny, za wstawiennictwem Matki Pocieszenia nie przestajemy prosić za tymi, którzy zginęli. Prosimy też, za tych którzy przeżyli, aby nie utracili nadziei w zwycięstwo dobra nad złem i śmiercią, a dla nas wszystkich o łaskę wierności do końca” – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. odsłonięto 10 tablic upamiętniających ofiary bombardowania Wielunia.

Reklama

1 września 1939 r. o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy na Wieluń. Rozkaz zbombardowania Wielunia wydał generał-major Wolfram von Richthofen – odpowiedzialny za zbombardowanie Guerniki, były szef sztabu, a potem dowódca Legionu Condor; we wrześniu 1939 r. dowódca niemieckiego lotnictwa szturmowego, które w 1939 r. bezlitośnie bombardowało również Warszawę.

Nalot na Wieluń przebiegał w trzech fazach. Pierwsza fala samolotów – 29 maszyn – uderzyła w zachodnią część Wielunia. Jedne z pierwszych ładunków wybuchowych spadły na cel chroniony konwencjami międzynarodowymi – szpital pw. Wszystkich Świętych, wyraźnie oznaczony na dachu symbolem Czerwonego Krzyża. Podobny los spotkał położony nieopodal budynek oddziału położniczego oraz gmach szpitala zakaźnego przy ul. Piłsudskiego w Wieluniu. Drugi nalot (również 29 samolotów) został przeprowadzony pół godziny po zakończeniu pierwszego, a jego celem była wschodnia część miasta. Podczas trzeciego ataku, w którym znów uczestniczyło 29 maszyn, ponownie zbombardowano szpital, gdzie w sumie zginęło 26 chorych, dwie zakonnice i cztery pielęgniarki.

Niemcy zrzucili na Wieluń łącznie 380 bomb, które zabiły ok. 1,2 tys. osób, w tym dzieci i chorych. Miasto zostało zniszczone w 70 proc. a samo ścisłe centrum w 90 proc. m.in. ratusz miejski, budynki sakralne – kościół farny i klasztor poaugustiański oraz synagoga.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-02 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W twarzy drugiego człowieka zobaczyć brata

Karol Porwich

– Wraz z papieżem Franciszkiem prosimy Maryję z Groty Massabielskiej, Matkę Miłosierdzia, Matkę z Jasnej Góry, z Ostrej Bramy, Matkę Uzdrowienia Chorych z niezliczonych sanktuariów na całym świecie, niech wspiera naszą wiarę i naszą nadzieję, i pomaga nam odpowiedzialnie troszczyć się o siebie nawzajem – mówił abp Wacław Depo 11 lutego, w XXIX Światowy Dzień Chorego, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież do dziennikarzy o życiu w prawdzie i jej komunikowaniu

2025-01-25 12:19

Vatican Media

Czy jesteś prawdziwy? Nie tylko to, co mówisz. Ale czy ty, w swoim wnętrzu, jesteś prawdziwy – pytał dziś Papież Franciszek dziennikarzy podczas Jubileuszu świata mediów.

Więcej ...

Waszyngton: prezydent Trump obiecuje bronić rodzin i życia

2025-01-25 08:46

PAP/EPA/MAANSI SRIVASTAVA

„W mojej drugiej kadencji ponownie staniemy dumnie w obronie rodzin i życia” - stwierdził w przesłaniu wideo do uczestników 52-go waszyngtońskiego Marszu dla Życia prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Ewangelia jest Dobrą Nowiną dla wszystkich

Wiara

Ewangelia jest Dobrą Nowiną dla wszystkich

Nawrócenie św. Pawła

Święci i błogosławieni

Nawrócenie św. Pawła

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica