W homilii bp Ryczan podkreślił, że wybór powołanych należy zawsze do Jezusa. Zwrócił także uwagę na potrzebny prezbiterom „talent do powołania kapłańskiego”, którym są obdarzeni tylko wybrani przez Chrystusa. Styl realizacji tego powołania wyznacza św. Piotr w słowach „bądźcie roztropni i trzeźwi, byście mogli się modlić”. - Ścieżek kapłaństwa nie pokonacie o własnych siłach - mówił Ksiądz Biskup, zauważając, że wspólnocie wiernych potrzebni są „ludzie - kapłani modlitwy”, którymi byli np. Jan Paweł II, kard. Wyszyński oraz że „Jezus stawia wysoki próg każdemu powołanemu”. - Znajomości, kumplostwo - nie są siłą powołanego - mówił bp Ryczan, prosząc zebranych o modlitwę w intencji wyświęconych. Oprawę muzyczną ceremonii stworzyły połączone chóry WSD, bazyliki katedralnej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz filharmonicy świętokrzyscy. - W życiu i śmierci należymy do Pana. Jesteście w dobrych rękach - gratulował ks. Władysław Sowa - rektor WSD. Życzenia otrzymali także dwaj księża jubilaci, świętujący 50-lecie kapłaństwa: ks. Daniel Jarosiński i ks. Władysław Stępień.
Pięciu z 11 wyświęconych diakonów, czyli blisko 50 procent pochodzi z parafii położonych na terenie innych diecezji. Są to: ks. Łukasz Biś z diecezji radomskiej, ks. Sebastian Czopek z diecezji łomżyńskiej, ks. Michał Glin z archidiecezji częstochowskiej, ks. Tomasz Moskal z diecezji warmińskiej, ks. Grzegorz Pastorczyk z archidiecezji krakowskiej. Pozostali księża pochodzą z parafii diecezji kieleckiej: ks. Piotr Magiera z parafii Uniejów, ks. Wojciech Oczkowicz z parafii Książ Wielki, ks. Gabriel Pietrala z parafii Małogoszcz, ks. Karol Słowak z parafii Szaniec, ks. Dariusz Snochowski z parafii Piekoszów, o. Adam Rafał Ściborowski - zakon cystersów w Jędrzejowie.
Tegoroczne święcenia dają statystycznie niezły „wynik powołaniowy”, szczególnie w stosunku do 2010 r., gdy święcenia otrzymało 6 kapłanów (w 2009 r. - 13, w 2008 r. - 25, w 2007 r. - 12).
Studia i formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trwają 6 lat. W r. 2010/2011 na uczelni kształci się 76 kleryków (łącznie z wyświęconymi), co sytuuje kieleckie WSD na ok. 15. miejscu w kraju. W seminarium realizowany jest program filozoficzno-teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Do dyspozycji seminarzystów jest odnowiony gmach seminarium, kościół Trójcy Świętej i kaplica św. Kazimierza w obrębie seminarium, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach - obecnie realizuje dobiegający już końca 283. rok akademicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu