Pierwsze wzmianki o Bukowie pochodzą z 1245 r. Miejscowość została wymieniona w bulli protekcyjnej papieża Innocentego IV. W tych czasach właścicielami Bukowa byli głównie biskupi wrocławscy. Pod koniec XIII wieku świeckim właścicielom części dóbr bukowskich udało się uzyskać przywilej księcia wrocławskiego Henryka IV, na mocy którego zwiększyli oni swoje prawa sądownicze oraz dochody. Jednak już w 1349 r. biskup Przecław odkupił prawa tego przywileju od rodziny de Czecow, a Bukowem zarządzał dziedziczny sołtys. W 1315 r. był nim Berthold. W 1787 r. do sołectwa należała karczma z prawami browarniczymi i gorzelniczymi oraz rzeźnia. Po sekularyzacji w 1810 r. Buków przeszedł w ręce świeckie. Pierwszym znanym właścicielem większości Bukowa był hrabia Richard Merker. W 1839 r. Buków przeszedł w ręce rodziny Springer. Oprócz tego istniało w Bukowie jeszcze parę dużych majątków ziemskich.
Po wysiedleniu ludności niemieckiej Buków stał się wsią zamieszkałą tylko przez ludność wyznania katolickiego. Od 1945 do 1968 r. parafię obsługiwał proboszcz imbramowicki. W 1968 r. proboszczem parafii został ks. Jan Józef Sycz. Od 2001 r. jest nim ks. Andrzej Strojniak.
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie pochodzi prawdopodobnie z XIII/XIV wieku. Na uwagę zasługuje średniowieczna figura Jezusa Frasobliwego znajdująca się w niszy zewnętrznej kościoła i barokowe wyposażenie kościoła. W miejscowości znajduje się również kapliczki z XIX wieku. W 1972 r. odbudowano je z ruin, później służyły za ołtarze podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, od 10 lat trasa procesji jest zmieniona. W miejscowości znaleźć można trzy krzyże pokutne.
Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest późnoromański, wzmiankowany w 1260 r. i wtedy wzniesiony. W poł. XVIII wieku był powiększony o dwie boczne kaplice. Orientowany, murowany z kamienia, jednonawowy, z węższym prezbiterium zakończonym trójbocznie, z wieżą od zachodu, nakryty dachami dwuspadowymi. Nad nawą znajduje się płaski strop, nad prezbiterium sklepienie krzyżowe, którego żebra spływają na przyścienne kolumienki. Świątynia została wyremontowana w latach 1969-75. Z wystroju wnętrza zachowało się gotyckie przyścienne sakramentarium, barokowe ołtarze z 2. poł. XVIII wieku i pochodząca z tego okresu polichromia kaplicy bocznej.
Miejscowość Buków, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Żarów, liczy 441 mieszkańców. Do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie należą dwa kościoły filialne - w Domanicach pw. św. Anny i w Pożarzysku - św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Parafia w Bukowie obejmuje również Chwałów, Dzikową i Siedlimowice. Kościół w Domanicach został wzniesiony w 1348 r. w stylu gotyckim, a w XVIII wieku przebudowano go w stylu barokowym. Jest to kościół murowany, jednonawowy, o prezbiterium przykrytym sklepieniem żebrowym i nawie zasklepionej drewnianym stropem siodłowym. Wyposażenie wnętrza kościoła jest renesansowo-barokowe. W kościele znajdują się też 9-głosowe organy i jeden dzwon. Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku wzniesiono w 2. poł. XIII wieku w stylu gotyckim, przebudowano w 1852 r. Jest to kościół kamienny, murowany. Po 1945 r. został zdewastowany w 90% przez nowych osiedleńców ze wsi Rajbrot k. Bochni. Świątynię odbudowano w latach 1974-76 dzięki pomocy bp. Wincentego Urbana. Kościół posiada jeden dzwon z dawnego wyposażenia.
W parafii w Bukowie działają trzy Rady Parafialne (każda przy jednym kościele), aż pięć róż Żywego Różańca, Służba Liturgiczna i trzy schole.
Warto dodać, że w Bukowie (Bockau) 30 kwietnia 1825 r. urodził się przyszły kompozytor Johannes Beschnitt. Jego rodzina związana była ze świątynią, ponieważ ojciec był miejscowym kościelnym. Od dzieciństwa Johannes Beschnitt śpiewał w bukowskim chórze. Zdolności muzyczne rozwijane od młodych lat w połączeniu z pasją kompozytorską przyniosły mu sławę jednego z najbardziej znanych i cenionych na Śląsku i Pomorzu twórców utworów przeznaczonych dla chórów męskich. Zmarł w Szczecinie 24 lipca 1880 r.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Dekanat: Żarów
Adres: Buków, ul. Lipowa 16, 58-130 Żarów, tel. (74) 850-73-23
Proboszcz: ks. mgr Andrzej Strojniak
Odpusty: Buków - 8 maja, Pożarzysko - 19 marca, Domanice - 26 lipca
Wieczysta adoracja: 18 lutego i 19 sierpnia
Porządek Mszy św.: dni powszednie - godz. 18, dni świąteczne - godz. 8 (zimą - godz. 12.30), Domanice - godz. 11, Pożarzysko - godz. 9.30
Pomóż w rozwoju naszego portalu