Reklama

Będą szukać zaginionych Polaków

Co się stało z dwoma polskimi alpinistami - ks. prof. Piotrem Zwolińskim, wykładowcą UKSW, i Michałem Kacperskim? Ma to wyjaśnić wyprawa poszukiwawcza, która rozpocznie się w połowie lipca w górach w Kazachstanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaginęli w sierpniu ub.r. w masywie Tien-Szan w Kazachstanie. Chcieli zdobyć siedmiotysięcznik Chan Tengri, na pograniczu Kazachstanu i Kirgistanu. Położenie Chan Tengri między lodowcami, jego smukła sylwetka oraz tamtejszy surowy klimat spowodowały, że szczyt jest nazywany małym K-2. Zdobywają go tylko dobrzy i doświadczeni alpiniści.
Jak zgodnie zastrzegają brat ks. Zwolińskiego - Radosław i żona Michała Kacperskiego - Maria, ich bliscy byli przygotowani do wyprawy. - Piotr wspinał się ponad 20 lat, Michał 7 - mówi Radosław Zwoliński. Zresztą, jak zaznacza, do zaginięcia doszło jeszcze w czasie przejścia do bazy, nie w czasie niebezpiecznej wspinaczki, lecz w warunkach wysokogórskiego trekkingu.

Trzeba to zrobić

Reklama

Do ostatniego kontaktu z ks. prof. Piotrem Zwolińskim, cenionym wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, oraz Michałem Kacperskim, pracownikiem Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, doszło na początku sierpnia. Była to rozmowa telefoniczna wykonana z trasy do Zharkulak - miejsca, z którego ekspedycja miała się na dobre rozpocząć.
Później jednak wszelki słuch o alpinistach zaginął, a poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Jedna z wersji wydarzeń, choć mało prawdopodobna, mówiła o tym, że wspinacze mogli pobłądzić w strefie przygranicznej i przejść na stronę chińską. Polskie MSZ zwróciło się do chińskich władz z wnioskiem o pomoc w poszukiwaniach. Do dziś nie ma żadnej odpowiedzi.
Rodziny zaginionych jednak nie rezygnują z poszukiwań. W składzie wyprawy, która ruszy w lipcu, znajdą się wyłącznie alpiniści kazachscy, znający góry Tien-Szan. Najpewniej dwie grupy przeszukają trasy, którymi mogli iść zaginieni. Poszukiwania w tym rejonie, ze względu na skrajnie trudne warunki, są możliwe tylko latem.
„Trzeba to zrobić, choć czasem chciałoby się zapomnieć o Kazachstanie i o tym, co się wydarzyło. Ilekroć jednak patrzę na to zdjęcie Michała, wiem, że zapomnieć nie można” - napisała na prowadzonym przez siebie blogu www.lostinkazakhstan.blogspot.com Maria Kacperska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba wierzyć

Spadła lawina, wspinacze wpadli w szczelinę, zgubili drogę, a potem wycieńczonych przysypał śnieg. To prawdopodobne wersje zdarzeń, ale nie jedyne możliwe. - Sytuacja nie jest prosta, minęło sporo czasu, ale trzeba wierzyć, że okoliczności ich zaginięcia da się wyjaśnić - mówi ks. prof. Józef Mandziuk, przyjaciel i współpracownik Zwolińskiego z UKSW, promotor jego pracy doktorskiej.
Wyprawa, do której przygotowania trwają od wielu tygodni, będzie kosztowna. Wymaga specjalistycznego sprzętu, łączności satelitarnej, wyżywienia i uposażenia dla członków zespołu. Dlatego o jej wsparcie - modlitewne i materialne - apelują znajomi zaginionych. „Zwracamy się z prośbą o modlitwę za ks. Piotra i jego współtowarzysza, zwłaszcza w perspektywie podjęcia przez ich rodziny kolejnej wyprawy poszukiwawczej - napisali duchowni, którzy studiowali razem z ks. Zwolińskim. - Istnieje możliwość wsparcia tej wyprawy, przekazując pieniądze na konto Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki” (nr konta na stronie www.fundacjakukuczki.pl, niezbędny dopisek „Zaginieni w Kazachstanie”).
Wyprawą pokieruje Denis Urubko, kazachski mistrz wspinaczki. - Jego obecność jest bardzo ważna. To w tej chwili jeden z kilku najlepszych - jeśli nie najlepszy - himalaistów na świecie - mówi Jerzy Natkański, polski alpinista, szef „Fundacji Kukuczki”.

Szanse tylko śladowe

Szanse na to, że Polacy przeżyli, są bliskie zeru. - Dlatego musimy być przygotowani także na zorganizowanie wyprawy po ciała naszych bliskich - mówi Radosław Zwoliński. Możliwe jest także, że wspinacze ani ślady po nich nigdy się nie odnajdą. I to mimo rozpoczynającej się wyprawy. Wszak będzie działać na olbrzymim górskim obszarze.
Życie toczy się dalej. Maria Kacperska, wychowująca małą córkę, będzie musiała wystąpić o uznanie męża za zmarłego. Tylko to da jej możliwość otrzymania renty dla córki. O tym, że szanse na przeżycie polskich alpinistów są tylko śladowe, wie ks. prof. Józef Mandziuk, jednak, jak mówi, łudzi się, że może jednak gdzieś żyją. - Może zostali porwani, np. do pracy, co tam, w tamtej dzikiej okolicy, może się zdarzyć - tłumaczy.
Koledzy z UKSW przewidują zorganizowanie konferencji poświęconej ks. prof. Zwolińskiemu. - Chcielibyśmy przybliżyć nie tylko dorobek Piotra, ale także liczne pasje. To postać nietuzinkowa, zafascynowany górami, myślistwem, lasem - mówi ks. prof. Waldemar Gliński, historyk, kolega ks. Zwolińskiego z UKSW. Decyzja o konferencji ma zapaść po zakończeniu wyprawy w górach Tien-Szan.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Izrael: MSZ usunęło wpis z kondolencjami po śmierci papieża

2025-04-23 14:30

PAP/EPA/ABIR SULTAN

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych umieściło, a następnie usunęło z mediów społecznościowych wpis z kondolencjami po śmierci papieża Franciszka. Skasowanie wiadomości należy łaczyć z krytykowaną w Izraelu twardą postawą Franciszka wobec wojny w Strefie Gazy - napisał dziennik "Jerusalem Post".

Więcej ...

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu papieża

2025-04-23 19:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Dwóch polskich kardynałów kurialnych, dwóch członków kapituły bazyliki Santa Maria Maggiore i czterech dominikanów - penitencjarzy mniejszych w tej bazylice ma prawo udziału w pochowaniu 26 kwietnia papieża Franciszka do grobu w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej - wynika z komunikatu Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Więcej ...

Abp Kurtz: Kościół w USA widział we Franciszku twarz miłosierdzia Boga

2025-04-24 18:47
Papież Franciszek podczas podróży apostolskiej do USA w 2015 roku

Vatican Media

Papież Franciszek podczas podróży apostolskiej do USA w 2015 roku

W rozmowie z Vatican News arcybiskup Joseph E. Kurtz, były przewodniczący Konferencji Episkopatu USA stwierdził, że Amerykanie wręcz łaknęli przesłania miłosierdzia Papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę