Dziś na tym historycznym miejscu - mówił bp Stefan Regmunt - chcemy dziękować Bogu, ale też Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za dar nowego błogosławionego, tak bardzo nam bliskiego i kochanego. Uwielbiajmy Boga, który posłał do nas niezwykłego świadka naszych czasów, bł. Jana Pawła II. Niech jego orędownictwo za nami i przykład życia pomogą nam jeszcze odważniej pokonywać przeszkody i pielgrzymować drogami świętości.
Liturgii eucharystycznej na placu przy kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Homilię wygłosił bp Edward Dajczak, przez tyle lat mieszkający w Gorzowie, obecnie biskup koszalińsko-kołobrzeski. Byli też obecni bp Tadeusz Werno, bp Paweł Cieślik, bp Błażej Kruszyłowicz, bp Adam Dyczkowski i bp Paweł Socha.
W homilii bp Edward przypomniał wszystkim osobę bł. Jana Pawła II, opowiadał też o swoim osobistym doświadczeniu jego świętości. Wiele miejsca poświęcił nauce Papieża Polaka, zwłaszcza słowom z Gorzowa sprzed 14 lat, ale także tym szczególnie drogim dla wszystkich Polaków.
- Jan Paweł II stanął pośrodku Polski - mówił kaznodzieja - i rozpoczął modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To musi być modlitwa naszej codzienności, nie wspomnienie. To musi być modlitwa wołająca o odnowienie tej szczególnej ziemi, którą jest serce człowieka, moje serce. To musi być modlitwa za moje miasto, za moją wieś, za diecezję, za Ojczyznę.
Bp Dajczak zachęcał też do wewnętrznej odpowiedzi każdego z nas na dar beatyfikacji Jana Pawła II, do wzięcia do serca słów „świętymi bądźcie” i do modlitwy, bez której nie da się być świadkiem wiary.
- Ileż jeszcze jest do zrobienia - mówił - może więcej niż wtedy, może poszliśmy zupełnie nie w tę stronę. I może - świętując czas jego beatyfikacji - trzeba się zamyśleć nad tym przesłaniem. W nim można zobaczyć, jak piękny jest człowiek, kiedy pozwoli Bogu w sobie być Bogiem. Jan Paweł II był człowiekiem, który mówił Bogu zawsze „tak”, „fiat”, jak Ta, która była jego przewodnikiem, której mówił: „Cały Twój”. Przez całe życie mówił „tak” na wszystko, czego Bóg chciał, bez żadnego ale, bez żadnych własnych pomysłów na życie. Jego pomysłem była wola Boga.
Przed końcowym błogosławieństwem aktorzy gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy wraz z ks. prał. Witoldem Andrzejewskim recytowali poezję bł. Jana Pawła II. Zaś po Mszy św. pod pomnikiem papieża zostały złożone kwiaty oraz miał miejsce koncert Macieja Wróblewskiego „Zaszum nam, Polsko”.
Podczas uroczystości był też wykonywany skomponowany specjalnie na beatyfikację utwór „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, przetłumaczony, opracowany i wykonany przez Diecezjalną Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie.
Gorzowskie dziękczynienie było ostatnim z czterech organizowanych w naszej diecezji jako wyraz wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu