Reklama

Temat tygodnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Wojciech, którego wspomnienie przypada na dzień 23 kwietnia, oraz św. Stanisław Biskup i Męczennik, którego w sposób szczególny czcimy 8 maja, to obok Najświętszej Maryi Panny Królowej główni patronowie Polski. Obaj Święci patronują kościołom, gdzie co roku przy licznym udziale wiernych odprawiane są uroczyste Eucharystie odpustowe ku ich czci. O ile w naszej diecezji wiele wspólnot posiada Maryjne wezwanie, o tyle parafii Wojciechowych i Stanisławowych nie jest tak dużo.

Święty Wojciech jest obok św. Katarzyny patronem parafii w Jaworznie, której początków należy się dopatrywać w XIII stuleciu. Wezwanie kościoła wiąże się z Benedyktynami, którzy tutaj duszpasterzowali, a którym patronował św. Wojciech. To zapewne dzięki nim jaworznicka wspólnota ma za patrona św. Wojciecha. W ołtarzu głównym świątyni umieszczona jest figura Świętego. W roku Wielkiego Jubileuszu, millennium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w trosce o dalszy rozwój kultu wielkiego Patrona Polski w samym Jaworznie i całym Kościele sosnowieckim bp Adam Śmigielski SDB dekretem z dnia 25 marca 1997 r. ustanowił Kapitułę Kolegiacką św. Wojciecha przy jaworznickiej świątyni i nadał jej tytuł kolegiaty św. Wojciecha.

Drugą i jednocześnie ostatnią parafią pod Wojciechowym patronatem jest wspólnota erygowana w 1986 r. w Czeladzi. Można przypuszczać, że taki właśnie tytuł został nadany nowej parafii dlatego, iż w częstochowskiej części diecezji nie było Wojciechowej wspólnoty. Poza tym sąsiednia czeladzka, historyczna parafia ma wezwanie św. Stanisława. Być może, aby podkreślić obu wielkich polskich Patronów, zdecydowano, że i współczesnej rodzinie parafialnej patronował będzie drugi wielki Święty. W tej wspólnocie co najmniej kilka znaków przypomina Patrona. Na uwagę zasługuje oryginalny gobelin zatytułowany "Święty Wojciech orędujący za nami", który zaprojektował i wykonał w 1991 r. krakowski artysta Maciej Leśniak. W ołtarzu głównym umieszczone zostały relikwie Świętego, które są cząstką relikwii gnieźnieńskich. Posiadają certyfikat autentyczności. Przed kościołem natomiast znajduje się ponad 1,5-metrowa figura Świętego Patrona. Tegorocznej uroczystości odpustowej ku czci św. Wojciecha przewodniczyć będzie bp Piotr Skucha.

Cieślin, Czeladź, Chruszczobród, Sosnowiec i Zendek to Stanisławowe parafie. Najstarsza z nich wspólnota w Czeladzi z 1260 r. wiąże ten tytuł z pierwszymi proboszczami, kustoszami na Wawelu, którzy tutaj pracowali i szczególnym kultem otaczali św. Stanisława. Wielu kościołom nadawano wezwanie krakowskiego Biskupa. Jeszcze w latach przedwojennych na odpust parafialny do czeladzkiej wspólnoty przybywały rzesze pielgrzymów z całego Zagłębia. Obecnie uroczystość odpustowa ma zdecydowanie mniejszy rozgłos, ale zawsze ściągają na nią tłumy wiernych. Tegorocznej Sumie odpustowej w dniu wspomnienia Świętego Patrona, o godz. 18.00, przewodniczyć będzie bp Piotr Skucha. W przepięknej, zabytkowej świątyni znajduje się kaplica poświęcona św. Stanisławowi, a w niej XVII-wieczny obraz wyobrażający Biskupa i Męczennika. Są też święte relikwie. Na uwagę zasługuje również polichromia w Stanisławowej kaplicy przedstawiająca św. Stanisława oraz bł. Brata Alberta i św. Maksymiliana Kolbe. Wykonana została przez Witolda Pałkę z Katowic w 1985 r.

Św. Stanisław patronuje również chruszczobrodzkiej wspólnocie, której początków należy dopatrywać się w XV w. I tutaj zauważamy obecność Patrona. Na szczycie bocznego ołtarza znajduje się dobrego pędzla obraz Biskupa krakowskiego, który wskrzesza Piotrowina. Są też barokowe rzeźby. Jedna z nich przedstawia św. Stanisława, a druga św. Wojciecha.

Wezwanie św. Stanisława mają też młodsze wspólnoty naszej diecezji. Parafia w Zendku, która powstała w roku 1969, słynęła jeszcze przed jej utworzeniem z wyjątkowego kultu dla tego Świętego. Z tej ziemi organizowano regularnie pielgrzymki na Skałkę. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz wyobrażający Biskupa i Męczennika nieznanego autorstwa. Najmłodszą parafią pod tym wezwaniem jest sosnowiecka wspólnota erygowana w 1987 r. Kościół posiada relikwie Świętego, natomiast w bocznym ołtarzu znajduje się obraz Patrona Polski i parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...