Reklama

Wolontariat w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju

Ty dla mnie, a ja dla ciebie

W związku z trwającym obecnie Europejskim Rokiem Wolontariatu pragniemy podzielić się z Czytelnikami „Niedzieli” działalnością wolontarystyczną w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Poraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariat działa w naszym Domu od 2006 r. w oparciu o opracowaną Procedurę Współpracy z Wolontariuszami. Hasło przewodnie naszego wolontariatu brzmi: „Ty dla mnie, ja dla ciebie”, a ideą jest nawiązywanie kontaktu z mieszkankami domu.

Co musi umieć wolontariusz

Reklama

Nasi kandydaci na wolontariuszy mają zagwarantowane fachowe przygotowanie do pracy z osobami z niepełnosprawnością poprzez uczestnictwo w cyklu warsztatów i szkoleń. Praca wolontarystyczna odbywa się w oparciu o zróżnicowane tematycznie programy realizacji usług wolontarstycznych, które w przejrzysty sposób przedstawiają zakres czynności wolontariusza, dzięki czemu czuje się on swobodnie w realizowaniu swoich obowiązków. Wolontariusze mają swoich opiekunów (wyznaczonych pracowników), którzy w każdej chwili służą im wsparciem i fachową poradą oraz uczą budowania kontaktu z mieszkankami domu. Nieocenioną rolę w tym zakresie niosą siostry albertynki, które przez swój charyzmat wypełniają podstawowe cele Domu: pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym.
Wolontariusze ze swoimi podopiecznymi nawiązują indywidualny kontakt, poświęcają im czas na miarę ich potrzeb. Zapraszają mieszkanki do uczestnictwa w zajęciach zabawowo-ruchowych. Pomagają rehabilitantom w prowadzeniu zajęć manualnych, asekurują panie w czasie specjalistycznych zajęć rewalidacyjno-terapeutycznych, stymulują wyobraźnię mieszkanek poprzez biblioterapię (terapię zajęciową wykorzystującą literaturę jako pomoc terapeutyczną w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podejmują nowe wyzwania

Nasi wolontariusze pomagają również mieszkankom w pisaniu prywatnej korespondencji. Latem, wiosną i jesienią wychodzą na spacery z paniami mającymi trudności w poruszaniu się. Wyjeżdżają na wycieczki, przeglądy twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Pomagają mieszkankom, które nie mogą samodzielnie spożywać posiłków. Swoją uwagą starają się obdarzyć wszystkie podopieczne, nie tylko te, które w bardzo widoczny sposób okazują potrzebę kontaktu.
Nie zniechęcając się zaskakującymi sytuacjami, chętnie podejmują nowe wyzwania i zdobywają wiadomości potrzebne do sprawowania opieki nad mieszkankami. W relacjach z nimi emanują empatią, podmiotowym traktowaniem i poszanowaniem ich praw. Posiadają umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z osobami z niepełnosprawnością, pozyskiwania ich zaufania, animowania do podjęcia aktywności poprzez różne formy działań.

Wolontariusz a pracownicy

Reklama

Podejmujemy szereg działań integrujących wolontariuszy z zespołem pracowników, wspólnie pracujemy i bawimy się na uroczystościach okazjonalnych. Nasi wolontariusze stanowią integralną część zespołu pracowniczego. Od 5 lat uczestniczymy w Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych z Olsztyna k. Częstochowy do Jasnogórskiego Sanktuarium.
Doceniając trud i zaangażowanie naszych wspaniałych wolontariuszy, rokrocznie zgłaszamy ich kandydatury do konkursu Barwy Częstochowskiego Wolontariatu. Wszyscy nominowani przez nas kandydaci otrzymali tytuł Wolontariusza Roku. W naszym Domu corocznie uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, organizując spotkanie dla wolontariuszy, w czasie którego dyrektor Domu i koordynator wolontariatu dziękują wolontariuszom za ich pracę oraz wręczają symboliczne upominki.

Nie tylko Polacy

W 2007 r. gościliśmy przez tydzień w naszym Domu grupę sześciu wolontariuszek z Hiszpanii. W czasie wizyty zaprezentowały one kulturę swojego kraju. Na zajęciach kulinarnych przygotowały tradycyjne hiszpańskie potrawy, uczyły mieszkanki tańca flamenco, opowiedziały o działalności Opus Dei. Mieszkanki również uatrakcyjniły pobyt gościom. Wspólnie przyrządzaliśmy tradycyjne polskie potrawy, uczyliśmy polskich tańców i zabaw. Aby pokazać piękno naszego kraju, zadbaliśmy o atrakcje turystyczne, jak wycieczka do ruin zamku w Olsztynie czy rejs żaglowcem po zalewie Rybaczówka.

Zapraszamy do wolontariatu

Do tej pory współpracowało z nami ponad 30 wolontariuszy. Są to zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby w wieku dojrzałym. Dwóch z naszych wolontariuszy obecnie pracuje w domach opieki poza granicami naszego kraju. Współpracujemy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym MONAR w Dębowcu, Gimnazjum w Poraju. Obecnie mamy 11 wolontariuszy.
Zapraszamy każdego, kto chce poświęcić swój czas, podzielić się swoimi umiejętnościami i zasobami z mieszkankami naszego Domu.
Chcesz bezinteresownie nieść pomoc osobom niepełnosprawnym, skontaktuj się z nami: koordynator wolontariatu: Marta Jagielska (34) 31-45-018.
Zapraszamy na naszą stronę internetową www.dpsporaj.albertynki.pl.
Wolontariat www.dpsporaj.albertynki.pl/Wolontariat.htm.

* * *

Informacja o domu

Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek, przeznaczony jest dla 100 kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. Mamy duże doświadczenie w pracy i sprawowaniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi zdobyte na przestrzeni 60 lat istnienia Domu.
Naszą misją jest „Akceptacja i pomoc drogą do rozwoju osoby niepełnosprawnej”, którą staramy się realizować na co dzień. Opiekę nad mieszkankami sprawuje wykwalifikowana kadra specjalistyczna (psycholog, pedagog, instruktor kulturalno-oświatowy, instruktorzy terapii zajęciowej, plastyk, terapeuci rehabilitanci, pracownicy socjalni, personel medyczny i opiekuńczy).

Dysponujemy bazą rehabilitacyjno-spor-tową, nowoczesnym specjalistycznym sprzętem: ugul, bieżnie ruchome, mini atlas, rowerki stacjonarne, rotory, przybory do gimnastyki indywidualnej, steper, stoliki do ćwiczeń manualnych.

odpowiednio przystosowanymi i wyposażonymi gabinetami: psychologa, rewalidacji, fizykoterapii, hydroterapii (wanna do masażu perełkowego)

pracowniami: plastyczną, zajęciową; świetlicami pobytu dziennego wyposażonymi w sprzęt TV, SAT, zestaw kina domowego

kawiarnią, salą rekreacyjną,

kaplicą, w której codziennie odprawiana jest Msza św. oraz nabożeństwa

boiskiem sportowym przeznaczonym do gry w siatkówkę, koszykówkę, kometkę

parkiem - ogrodem z fontanną, alejkami spacerowymi, z dużą ilością zieleni i kwiatów.

Dodatkowym walorem jest specyficzny mikroklimat, położenie w pobliżu ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego nad Zalewem Porajskim. Oferujemy mieszkankom pobyt w komfortowych pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Mieszkanki naszego Domu rokrocznie wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne i wypoczynkowe, biorą aktywny udział w życiu społecznym, uczestniczą w imprezach integracyjnych. W naszym Domu panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, pełna zrozumienia bezwarunkowej akceptacji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych mieszkanek, realizując ich oczekiwania i marzenia. Nie byłoby to możliwe w takim wymiarze, gdyby nie pomoc wolontariuszy.

S. Estera Cegielska CSAPI

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Wspomnienie św. Jana z Dukli

Niedziela Ogólnopolska 27/2002

Arkadiusz Bednarczyk

Więcej ...

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie