W liturgii święceń przychodzi Jezus i mówi: «Pokój wam»” - rozpoczął kaznodzieja. „Pokój wam” to słowa skierowane do mających przyjąć święcenia kapłańskie, a także do ich rodziców, wychowawców, kapłanów. Nie są to puste słowa, bowiem za nimi idzie moc Ducha Świętego. „Pokój wam” mówi do swych uczniów Jezus zmartwychwstały, który ukazuje swe dłonie ze śladami męki - to dłonie kapłana: poranione dźwiganiem, przybite do krzyża i z krzyża obejmujące każdego człowieka. W te dłonie właśnie neoprezbiterzy winni złożyć swoje wszelkie nadzieje.
Dzień święceń to ten, który „dał wam Pan, bo od tej chwili nazywać was będzie swoimi przyjaciółmi” - podkreślił Biskup Andrzej. To dzień radości dla mających przyjąć święcenia oraz ich bliskich. Jest to też czas posłania - Pan posyła swych uczniów, by występowali w Jego imieniu, pełnili Jego wolę i Jego misję. „Posłany jednak musi znać Posyłającego”, kapłan więc musi znać Kościół, kochać Kościół i słuchać Kościoła.
W niejednym młodym, kapłańskim sercu tli się niekiedy niepewność, czy podoła wszystkim obowiązkom i wyzwaniom obranej drogi. Kaznodzieja przekonywał, by się nie lękać, bo gwarantem słuszności tej drogi jest sam Jezus Chrystus, który żywy działa poprzez kapłanów i głosi Dobrą Nowinę, rozgrzesza, błogosławi. Umocnieniem natomiast jest Duch Święty.
Bp Andrzej Suski nawiązał również do nauczania bł. Jana Pawła II. Papież Polak mówił, że Kościół winien żyć Ewangelią pokoju. Dla ludu Bożego pokój ten osiągalny jest w sakramencie pokuty i pojednania. Tegoroczne święcenia odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, co wpisuje się w powołanie do kapłaństwa, bowiem neoprezbiterzy staną się również szafarzami Miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty i pojednania. Pokój Chrystusowy neoprezbiterzy zaniosą nie tylko przez spowiedź, lecz także służbę dla chorych, potrzebujących, niemających nadziei. „Głoście i czyńcie Miłosierdzie Boże, pełnijcie to, czego innych będziecie nauczać” - nawoływał na zakończenie Biskup Andrzej.
W dalszej części uroczystości Biskup pouczył kandydatów na prezbiterów o obowiązkach, które przyjmą na siebie wraz z darem kapłaństwa. Kandydaci, wkładając swoje dłonie w dłonie biskupa, uczynili gest symbolizujący ojcowską i synowską więź biskupa oraz jego prezbiterów. Przyrzekli cześć i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Wyraziwszy wolę przyjęcia święceń, kandydaci, leżąc krzyżem, odmówili wraz z wiernymi Litanię do Wszystkich Świętych, co jest znakiem zawierzenia i modlitwy. Następnie Ksiądz Biskup na głowę każdego z kandydatów nałożył ręce i odmówił modlitwę konsekracyjną, po czym dłonie nałożyli wszyscy kapłani zgromadzeni w świątyni. Po przyjęciu szat i naczyń liturgicznych oraz namaszczeniu dłoni zakończył się obrzęd święceń. 13 nowych kapłanów stanęło przy ołtarzu Pana i wraz z Księdzem Biskupem po raz pierwszy sprawowało Eucharystię.
Z dniem 16 czerwca neoprezbiterzy rozpoczęli pracę w parafiach:
Ks. Dominik Fiszer - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
Ks. Sebastian Kaczerzewski - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
Ks. Dawid Koncicki - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim
Ks. Łukasz Otremski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
Ks. Michał Paluch - pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu
Ks. Bartosz Serwiński - pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie
Ks. Arkadiusz Sobociński - pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Złotorii
Ks. Marcin Sokołowski - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie
Ks. Artur Stachowski - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie
Ks. Przemysław Wolny - pw. św. Mikołaja Biskupa w Papowie Biskupim
Ks. Mateusz Wróblewski - pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu
Ks. Damian Wysocki - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie
Ks. Jarosław Zieliński - pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Grudziądzu
Pomóż w rozwoju naszego portalu