Reklama

Osobliwości Dolnego Śląska (2)

Droga na koniec świata

W Polsce istnieje ponad 2200 km szlaków oznakowanych muszlą św. Jakuba, prowadzących do Santiago de Compostela i dalej na półwysep Finisterre, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego zwrotu finis terra (koniec ziemi-świata)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dolny Śląsk przecina ponad 600 km tych dróg. Jako region, jesteśmy absolutnym liderem pod tym względem.

Drogi

Pierwszą w Polsce, otwartą 25 lipca 2005 r., była dolnośląska droga św. Jakuba. Wiedzie ona z Jakubowa przez Grobowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec, Lubań do Zgorzelca i dalej w Goerlitz poprzez tzw. ekumeniczną drogę pielgrzymią włączała nas w ogólnoeuropejską sieć dróg Jakubowach. Jako druga w Polsce, zainaugurowana w październiku 2006 r., powstała na Dolnym Śląsku droga św. Jakuba - Via Regia. Prowadzi ona z Brzegu przez Oławę, Wrocław, Środę Śląską, Legnicę, Złotoryję, Lwówek Śląski, Lubań do Zgorzelca. Ze szczytu Ślęży możemy udać się przez Sobótkę, Kostomłoty do Środy Śląskiej, później włączając się w drogę św. Jakuba Via Regia. Sudecką drogą św. Jakuba możemy pielgrzymować z Krzeszowa przez Kamienną Górę, Kowary, Jelenią Górę, Gryfów Śląski do Lubania i dalej Via Regia. W Zagłębiu Miedziowym idziemy ze Ścinawy przez Lubin do Chocianowa, gdzie włączamy się w dolnośląską drogę św. Jakuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsca

Na szlakach św. Jakuba na Dolnym Śląsku spotkamy wiele interesujących miejsc, wpisujących się trwale w kulturę i historię europejską, odznaczających się niezwykłymi walorami kulturowymi i przyrodniczymi, pozwalających na chwilę zadumy i refleksji. Nie sposób wymienić wszystkie warte odwiedzenia. Dolnośląska droga św. Jakuba to przede wszystkim sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie i sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu, ale także Nowogrodziec z ruinami klasztoru Magdalenek z XIII wieku. Droga św. Jakuba Via Regia to bogactwo różnych interesujących miejsc. Brzeg ze starym zamkiem piastowskim, przebudowanym w stylu renesansowym, przypomina Wawel. Małujowice z kościołem św. Jakuba o wspaniałych polichromiach, leżące na tzw. szlaku malowanych kościołów. Oleśnica Mała dawna siedziba tajemniczych templariuszy, a później joannitów. Lubiąż z monumentalnym barokowym klasztornym Cystersów, jednym z najcenniejszych i największych tego typu w Europie. Legnickie Pole, miejsce bitwy Henryka II Pobożnego z Tatarami, z barokowym klasztorem pobenedyktyńskim. Sudecka droga św. Jakuba to sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z dawnym klasztorem Cysterskim, ale też unikatowa wieża rycerska w Siedlęcinie ze świeckimi freskami pokazującymi dzieje rycerzy okrągłego stołu. Ślężańską drogą św. Jakuba docieramy do wspaniałego skarbu średniowiecznego w Środzie Śląskiej.

Z Wrocławia do Santiago?

Pielgrzymkę do Santiago de Compostela można rozpocząć od progu domu, z Wrocławia. To około 3,5 tys. kilometrów. W średniowieczu tak właśnie pielgrzymowano. Współcześnie również zdarzają się ludzie, którzy w ten sposób pokonują drogę do Santiago. Jednak nie trzeba iść aż tak daleko, zachęcamy do pielgrzymowania po dolnośląskich szlakach Jakubowach. Ale przede wszystkim należy wyruszyć w drogę.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...