Reklama

I Synod diecezji toruńskiej zakończony

Niedziela toruńska 28/2011

Uroczyste rozpoczęcie synodu miało miejsce 23 czerwca 2007 r. w toruńskiej katedrze. W momencie rozpoczęcia prac synodu liczba jego członków wynosiła 141 osób. Ostatnia sesja synodalna miała miejsce 20 listopada 2010 r., w sumie odbyło się ich 16

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 czerwca ponad 4 tys. osób: duchownych, konsekrowanych i świeckich, uczestniczyło w uroczystym zakończeniu obrad I Synodu Diecezji Toruńskiej. Mszy św. koncelebrowanej przez setki kapłanów przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. - Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przedstawia Dzieciątko Jezus, które otoczone symbolami męki chwyta się ramion swojej Matki, szukając u Niej pomocy i siły na przyszłość. Uczyńmy dziś tak samo jak Ono. Uchwyćmy się Maryi, prosząc, by pomogła wprowadzać w życie postanowienia synodalne - powiedział abp Migliore
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16 w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprowadził kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski. Po przedstawieniu patronce diecezji podziękowań i próśb wyruszyła procesja do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Procesję, podczas której przedstawiono Bogu przez wstawiennictwo Maryi wszystkie sprawy Kościoła, diecezji i miasta, poprowadził bp Józef Szamocki.
O godz. 18 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce. Wśród celebransów byli księża biskupi z archidiecezji gdańskiej, diecezji pelplińskiej, włocławskiej i płockiej. Homilię wygłosił biskup toruński Andrzej Suski.
- Niejednokrotnie w historii próbowano pogrzebać Kościół, ale wszystkie mowy pogrzebowe okazały się przedwczesne, bo oto Kościół żyje. Nasuwa się pytanie: Jak to się dzieje, że Kościół istnieje już 2 tys. lat? Odpowiedź jest prosta: Nie ludzie dali Kościołowi początek. Kościół zrodził się z ręki Boga, dlatego zawsze na nowo żyje z Jego ręki - powiedział bp Suski podczas homilii. - Kościół żyje inaczej niż człowiek. On nie rodzi się raz, lecz rodzi się nieustannie, na nowo dzięki mocy Ducha Świętego - dodał Ksiądz Biskup.
- Kościoła nie może zniszczyć ani słabość jego dzieci, ani złość jego przeciwników, bo on wciąż na nowo rozpalany jest ogniem Bożego Ducha. Bóg podtrzymuje go od 2 tysięcy lat. Podtrzymuje go także dzisiaj - zaznaczył Biskup Andrzej. - Ten Boży ogień daje o sobie znać w naszej diecezji przez dzieło synodalne. Synod, który oznacza wspólną drogę, zmierzanie w tym samym kierunku. Jest to nasza wspólna droga z Jezusem. Droga wąska i stroma, lecz bezpieczna, prowadząca do prawdy i życia. Jest to droga z całym Kościołem Chrystusowym pod przewodnictwem następcy św. Piotra. Nasz synod jest wspólną drogą z całym Kościołem w Polsce, drogą wyznaczoną przez II Polski Synod Plenarny - powiedział bp Suski.
- Dla młodej diecezji toruńskiej I Synod ma ogromne znaczenie, gdyż jest etapem wspólnej drogi ku przyszłości. Kościół bowiem jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości - podkreślił Biskup Andrzej. - Synod jest wyrazem komunii naszego Kościoła diecezjalnego. Dziś wdzięczni za ten dar chcemy wsłuchiwać się w słowa Maryi: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Oddajemy owoce synodu w ręce Pana Jezusa i ufamy, że udzieli nam mocy do jego wypełniania - dodał bp Suski.
Na zakończenie Eucharystii sekretarz I Synodu ks. kan. Stanisław Cierkowski poprosił bp. Andrzeja Suskiego o podpisanie dekretu zatwierdzającego uchwały synodu. Po uroczystym odczytaniu dekretu bp Suski złożył na nim podpis, ogłaszając, że uchwały synodalne wchodzą w życie z dniem 25 marca 2012 r. Następnie Biskup Andrzej wręczył odznaczenie "Zasłużony dla diecezji toruńskiej" Barbarze Pawłowskiej oraz o. Andrzejowi Makowskiemu CSsR.
Zakończenie I Synodu Diecezji Toruńskiej odbyło się w patronalne święto diecezji, w dniu, w którym w Kościele wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Nieustającej Pomocy. Uroczystości transmitowały Radio Maryja i Telewizja TRWAM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Uzdrowiona przez przebaczenie

2025-03-31 09:01
Rysunek Pietera Bruegla starszego

pl.wikipedia.org

Rysunek Pietera Bruegla starszego "Chrystus i cudzołożnica"

Komentarz do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...