Reklama

Biblia o zdrowiu i żywności (cz. 2)

Niedziela legnicka 31/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblijne prawa zdrowia są zazwyczaj określane jako prawa Mojżesza. Wielu badaczy zakłada, że Mojżesz zebrał najlepsze znane mu wówczas zasady w celu opracowania kodeksu prawa. Niektórzy twierdzą, że przyczyny chorób, pokarmy czyste i nieczyste są czysto arbitralne, nieracjonalne lub niemożliwe do wyjaśnienia. Niektóre antropologiczne spekulacje sugerują, że nieczyste zwierzęta są niedoskonałymi członkami ich gatunków, np. świnia! Wykształcił się także naukowy pogląd, że biblijne prawa nie mają nic wspólnego ze zdrowiem, ale były tylko wyodrębnionym przez Izraelitów od ich pogańskich sąsiadów rytuałem i że tylko Żydzi muszą przestrzegać tych przepisów dzisiaj. Jednak wszystkie próby wyjaśnienia biblijnego prawa zdrowia są niewystarczające.

Kodeks Mojżesza

W Księdze Kapłańskiej, w rozdz. 11-20, gdzie te prawa są po raz pierwszy określone w sposób szczegółowy, czytamy: „Pan powiedział do Mojżesza i Aarona: Tak mówcie do Izraelitów: Oto zwierzęta, które będziecie spożywali spośród wszystkich zwierząt, jakie są na ziemi” (Kpł 11, 1-2). To samo wstępne oświadczenie poprzedza wyliczenie innych ustaw zdrowotnych w Księdze Kapłańskiej. Według Biblii, autorem natchnionym ustaw zdrowotnych nie był Mojżesz, ale sam Bóg! Bóg wyjaśnił, że jeśli Izraelici będą posłuszni Jego przykazaniom, to nie doświadczą „żadnych z chorób”, które prześladowały inne narody: „Jeśli wiernie będziesz słuchał głosu Pana, twego Boga, i wykonywał to, co jest słuszne w Jego oczach; jeśli będziesz dawał posłuch Jego przykazaniom i strzegł wszystkich Jego praw, to nie ukarzę cię żadną z tych plag, jakie zesłałem na Egipt” (Wj 15, 26). Bóg dał te prawa swoim wybranym, aby byli przykładem dla świata (przykładem zdrowia)! Bóg zechciał ich lepszego zdrowia, aby okoliczne narody zauważyły to i zapytały, jak oni mogą uzyskać takie same wyniki: „A teraz, Izraelu, słuchaj praw i nakazów, które uczę was wypełniać, abyście żyli i doszli do posiadania ziemi, którą wam daje Pan, Bóg waszych ojców. Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie, zachowując nakazy Pana, Boga waszego, które na was nakładam. Widzieliście na własne oczy, co uczynił Pan w Baal-Peor, jak każdego człowieka, który poszedł za Baalem z Peor, wytracił Pan spośród was; a wy, coście przylgnęli do Pana, Boga waszego, dzisiaj wszyscy żyjecie. Patrzcie, nauczałem was praw i nakazów, jak mi rozkazał czynić Pan, Bóg mój, abyście je wypełniali w kraju, do którego idziecie, by objąć go w posiadanie. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością w oczach narodów, które usłyszawszy o tych prawach, powiedzą: Z pewnością ten wielki naród to lud mądry i rozumny. Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż naród wielki ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?” (Pwt 4, 1-8).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kara czy błogosławieństwo?

Niektórzy teolodzy sugerują, że te przepisy zostały podane Izraelitom, aby ich ukarać za nieposłuszeństwo, inni uważają, że zostały one udzielone przez miłość Boga, aby pokazać ludziom lepszy sposób na życie. Ustawy zdrowotne mają być wprowadzane w życie, ze względu na ich fundamentalne znaczenie! Tak naprawdę dopiero dzisiaj jesteśmy w stanie zrozumieć i docenić zasady racjonalnej diety, higieny i medycyny, które te prawa wyrażają. Expositor’s Bible Commentary, interpretując Księgę Kapłańską 11, stwierdza, że „prawa dotyczące czystości nie mają żadnej analogii w kulturach innych ludów, co jednoznacznie wskazuje na autentyczność i wyjątkowość praw Bożych przekazanych przez Mojżesza”. Można w nim odnaleźć odniesienia do zasad higienicznych i duchowych, wpływających pozytywnie na zdrowie człowieka. Szczególnie, jeśli chodzi o zdrowie publiczne. „Te prawa chroniły Izrael od złej diety, szkodników i niebezpiecznych chorób zakaźnych. Były mocnym prawem, nadanym ludziom z Mądrości Boga tym, którzy do tej pory nie znali takiej troski o zdrowie” (tamże). Tak więc pomysł, że biblijne prawa są przestarzałe i staroświeckie i nie mają nic wspólnego ze zdrowiem, jest po prostu bzdurą!

Reklama

Zwierzęta czyste i nieczyste

Najbardziej znane biblijne prawa nt. zdrowia jasno rozróżniają mięso zwierząt na czyste i nieczyste, oraz na te, które są dopuszczalne do jedzenia i te, które jeszcze nie są. Współcześnie większość ludzi (nawet teologów!) nie rozumie - nawet z medycznego punktu widzenia - tych instrukcji! Współczesna nauka pomija biblijne prawa dietetyczne, argumentując, że były to jedynie przepisy obowiązujące w Starym Testamencie i dlatego dziś nie mają już zastosowania. Jakkolwiek, z różnych przyczyn - nawet fantastycznych - ignorowano podział zwierząt na czyste i nieczyste, to jednak dzisiaj, na początku XXI wieku ponownie odkrywamy, że zwierzęta przenoszą choroby niebezpieczne dla człowieka.
W rzeczywistości, te same zwierzęta nieczyste wymienione w Piśmie Świętym wciąż posiadają choroby pasożytnicze, które są nadal niebezpieczne dla współczesnego człowieka. Czystymi zwierzętami lądowymi są przeżuwacze, zwierzęta wypasane, takie jak bydło, owce, jelenie i łosie, które żywią się trawą, której człowiek nie może przemienić w mięso, a może strawić mięso tych zwierząt. Większość mięsożernych zwierząt nieczystych lub padlinożernych to te, które mogą przenosić niebezpieczne choroby dla ludzi. Ryby czyste to te, które mają płetwy i łuski. Nieczyste organizmy wodne, takie jak małże i ostrygi to tzw. filtratorzy, którzy oczyszczają wodę, a przez to koncentrują w swoich tkankach trujące substancje patologicznych bakterii i wirusów. Spożywanie ostryg można by porównać do jedzenia worka odkurzacza - aż strach pomyśleć o koneserach tych smaków! Kraby i homary to padlinożercy zjadający martwe odpady na dnie zbiorników wodnych. Większość ptaków drapieżnych jest nieczystych lub padlinożernych.

Reklama

Czystość w naturze

Bóg w swojej mądrości zainspirował prawa, które chronią ludzi od niebezpiecznych chorób, ale także utrzymują czystość w naturze. Dziś nadal działają zasady biologiczne. Przykładem niech będzie epidemia SARS, która dotarła do obszaru południowych Chin, gdzie koty (nieczyste zwierzę) są spożywane jako przysmak! Jednakże, prawa o czystym i nieczystym mięsie to nie tylko biblijne wskazówki, dotyczące diety. W Księdze Kapłańskiej 3, 17, czytamy, że „nie będziecie jeść ani tłuszczu, ani krwi” (por. Księga Kapłańska 7: 23-27). Jednym z najważniejszych odkryć w ubiegłym wieku było to, że wysoka zawartość tłuszczu w diecie jest związana ze wzrostem poziomu chorób serca, udaru, raka jelita grubego i piersi oraz z wieloma innymi patologiami, łącznie z otyłością, które wprowadzają dodatkowe komplikacje. Naszym zadaniem jest nauczyć się rozpoznawać główne źródło tłuszczu w diecie (widoczny tłuszcz mięsa, tłuste mięso, jak bekon, znaczne ilości ciężkich sosów, oleju, itp.) i zmniejszyć spożycie tłuszczów, które są bogate w kalorie i często bogate w tłuszcze nasycone. I stało się boleśnie oczywiste w ostatnich dziesięcioleciach, że zakażona krew i produkty krwiopochodne mogą przenosić AIDS i wirusowe zapalenie wątroby. Proste zasady unikania tłuszczu i zakażonej krwi są potężnymi zasadami prewencji, aktualnymi zwłaszcza dziś!

Spożywanie roślin

Zasady biblijne obejmują także zagadnienia korzystania z roślin spożywczych, węglowodanów. Ezechiel został poinstruowany, aby pożywny chleb był z „pszenicy, jęczmienia, fasoli, soczewicy, prosa i orkiszu” (por. Ez 4, 9). Był to chleb wieloziarnisty, zawierający kompleks energetycznych węglowodanów, różne rodzaje błonnika, wiele aminokwasów i białka dla budowania mięśni. To nie był produkt wysoce rafinowany, jak dzisiejsze pieczywa, w których większość składników odżywczych jest usunięta, a są mylnie nazywane „wzbogaconymi”, kiedy kilka składników odżywczych dodaje się z powrotem w sposób sztuczny. Co do słodyczy, Biblia radzi nam, aby miód lub inne cukry proste wykorzystywać oszczędnie (por. Prz 25, 16; 27). Jesteśmy ostrzegani przed przejadaniem, przed obżarstwem (por. Prz 28, 7). Nowoczesne książki na temat zdrowia dają takie same rady! Biblijne wskazówki żywieniowe nie są staromodne ani uciążliwe. Są to natchnione przez Boga wytyczne, które od tysiącleci przekazują ludzkości specyficzną wiedzę objawioną!

Używanie alkoholu

Wielu ludzi wierzących jest w stanie uwierzyć w to, iż picie alkoholu jest złe i grzeszne. Jednak, gdy przyjrzymy się biblijnym wytycznym dotyczącym zdrowia, stwierdzamy, że pijaństwo jest tym, co nazywamy grzechem, a samo spożywanie alkoholu nie. Ostrzeżenia przed nadużywaniem alkoholu dostrzegamy w całej Biblii (por. Rdz 9, 20-21; Ef 5, 18; 1 P 4, 3). Jednak warto zauważyć, że pierwszym cudem Jezusa było przemienienie wody w wino na weselu (por. J 2, 1-11). On nie zrobiłby tego, gdyby picie alkoholu było grzechem! Jednak kapłanom nie wolno było pić w czasie ich posługi (por. Kpł 10, 9). Paweł poucza Tymoteusza o leczniczej wartości wina na ból brzucha (por. 1 Tym 5, 23). Współczesne odkrycie korzystnego wpływu umiarkowanej ilość alkoholu na zdrowie człowieka było jedną z zaskakujących niespodzianek nowoczesnych studiów medycznych. Ludzie, którzy używają alkoholu z umiarem, kieliszek wina dziennie, mają mniej ataków serca niż abstynenci, czy osoby nadużywające alkoholu! Np. starsi ludzie mający problemy z trawieniem spowodowanym brakiem poprawnej pracy kwasu żołądkowego, po spożyciu małego kieliszka wina do posiłków doświadczają ulgi i pomocy. Instrukcje biblijne o alkoholu są w harmonii z dowodami naukowymi i mogą być nadal dziś stosowane. Możemy używać alkoholu, ale musimy wypracować sposób, jak go używać prawidłowo.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...