Reklama

Razem z Matką ku jedności z Bogiem

Niedziela sandomierska 31/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna Pielgrzymka jest szczególną okazją do okazania wdzięczności Bogu za otrzymane dary, wyproszenia potrzebnych łask, pogłębienia swojego życia religijnego
- mówi ks. Adam Węglarz

„Jak już lipiec przychodzi to wiem, że niebawem się wyruszy - mówi Hanna z Tarnobrzegu - i nikt, kto nie poszedł chociaż raz, nie zrozumie, że można czekać na pielgrzymkę przez cały rok. O bąblach, o niewygodzie zapomina się już na drugi dzień, a przeżycia w sercu pozostają żywe przez cały rok”.
Ci, co tak właśnie czekają, powoli się zbierają, bo to już czas. We wtorek 2 sierpnia wyrusza już Janów Lubelski z ks. Maciejem Rączkiewiczem. Razem z innymi kapłanami, klerykami poprowadzi janowskie grupy św. Jana i św. Jadwigi. Dwa dni później, w czwartek 4 sierpnia, księża biskupi pobłogosławią na pielgrzymi szlak grupy Błękitną i Złotą w Ostrowcu Świętokrzyskim, pielgrzymów ziemi sandomierskiej z Sandomierzu i stalowowolskie grupy, które z bazyliki konkatedralnej poprowadzi ks. Adam Węglarz. Sandomierskim pielgrzymom przynależącym do grup koprzywnicko-klimontowskiej, staszowsko - połanieckiej i sandomierskiej przewodzić będzie ks. Sylwester Dul, nad ostrowieckimi pielgrzymami pieczę sprawuje ks. Rafał Kułaga a całością znowu w tym roku będzie koordynował ks. Henryk Hendzel. Najbardziej liczną część Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej stanowi Stalowa Wola ze swoimi siedmioma grupami: Urszula, Jadwiga, Barbara, Jolanta, Michał, Florian, Wincenty, obejmującymi Stalową Wolę, Tarnobrzeg, Nową Dębę, Ulanów, Rudnik i okolice.
„Tegoroczna Pielgrzymka jest szczególną okazją do okazania wdzięczności Bogu za otrzymane dary, wyproszenia potrzebnych łask, pogłębienia swojego życia religijnego - mówi ks. Adam Węglarz. W sposób szczególny pragniemy dziękować Bogu za beatyfikację Wielkiego Pielgrzyma Jana Pawła II. Pragniemy również prosić o potrzebne łaski dla Ojczyzny, Kościoła, Diecezji i naszych rodzin”. A łask Ojczyźnie, Kościołowi, Diecezji, rodzinom potrzeba - wystarczy popatrzeć tylko pobieżnie na zawirowania świata, na to co się na nim dzieje. „Ludzie dzisiaj chcą żyć tak, jakby Boga nie było, albo jakby On im nie był potrzebny - ze smutkiem wzdycha Maria ze Stalowej Woli - dlatego pójdę z intencją o przebłaganie Pana Boga za naszą obojętność, za odrzuconą miłość, za grzechy, którymi Go ranimy”. Takiej modlitwy na pielgrzymim szlaku znajdzie się znacznie więcej, podobnie jak serc wrażliwych, które czują bardziej i oczu dobrych, co widzą więcej i dalej.
W tym roku pielgrzymowanie odbywać się będzie pod hasłem: „W KOMUNII Z BOGIEM” a tematyka każdego dnia pielgrzymki będzie związana z osobą bł. Jana Pawła II.
Janusz z Niska do pielgrzymów, kilka lat temu dołączył po drodze: „połknąłem bakcyla i postanowiłem, że będę co roku chodził, dopóki zdrowie i siły pozwolą. To nie tylko rekolekcje w drodze, jak to się często słyszy, ale ogromne przeżycie wiary, zmaganie się z samym sobą. Na pielgrzymce nauczyłem się szacunku do każdego człowieka i wdzięczności za każdą ludzką dobroć”. Takich osób w poszczególnych grupach jest sporo, wielu idzie po raz kolejny, są i rekordziści co od samego początku, od pierwszej pielgrzymki. Idą rodziny, które właśnie na pielgrzymce przyjęły sakrament małżeństwa - teraz zabierają na nią swoje dzieci. Niosą nieraz w sobie wielkie życiowe ciężary, jak Stanisław, który co roku waha się mocno czy może iść: żona w domu z postępującym stwardnieniem rozsianym wymaga coraz większej opieki. Wprawdzie dzieci już duże, no ale. „Idź! Musisz iść. Za mnie, za naszą rodzinę - przekonywała mnie w tym roku, więc ruszam”.
Od kilku lat pielgrzymom z diecezji sandomierskiej towarzyszą pielgrzymi duchowi. To ci, którzy nie mogą uczestniczyć w pieszej pielgrzymce, a chcą mieć udział w duchowych owoców pielgrzymowania. Duchowe pielgrzymowanie polega na codziennym uczestnictwie we Mszy Świętej oraz w modlitwach i rozważaniach według programu pielgrzymkowego (różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia. W tym roku konferencje pielgrzymkowe dla duchowych pątników będą zamieszczane na stronie internetowej pielgrzymki, znajdującej się na portalu diecezji.
Wszystkich ich łączy miłość do Matki. I wszyscy do Niej podążają. Towarzyszymy im na pątniczym szlaku od samego początku istnienia „Niedzieli Sandomierskiej” - także w tym roku „Niedziela” podąży za diecezjalnymi pielgrzymami przez kolejne etapy ich wędrówki aż na Jasną Górę.

Program pielgrzymki

1. PIELGRZYMOWANIE JAKO WYRAZ KOMUNII Z BOGIEM: Bł. Jan Paweł II - papież pielgrzym
2. WIARA, ZAWIERZENIE, UFNOŚĆ BOGU: Bł. Jan Paweł II - świadek wiary
3. MODLITWA ŁĄCZNOŚCIĄ Z BOGIEM: Jan Paweł II - mąż modlitwy
4. SŁUCHANIE SŁOWA BOŻEGO: Jan Paweł II - słuchacz i głosiciel słowa Bożego
5. TROSKA O SUMIENIE: Jan Paweł II - zatroskany o nasze sumienie
6. CHRZEST POCZĄTKIEM NASZEJ ŁĄCZNOŚCI Z BOGIEM: Jan Paweł II a sakrament chrztu świętego
7. EUCHARYSTIA SAKRAMENTEM ZJEDNOCZENIA Z BOGIEM: Jan Paweł II - papież Eucharystii
8. POKUTA - SAKRAMENT POJEDNANIA Z BOGIEM I LUDŹMI: Jan Paweł II - człowiek pokuty
9. MARYJA OBRAZEM DOSKONAŁEJ KOMUNII Z BOGIEM: Jan Paweł II - papież maryjny

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady