Reklama

Kościół jako lud pielgrzymujący

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 1-8 lipca br. grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z s. Julittą Grudniewską, archidiecezjalnym wizytatorem, odbyła dziękczynną pielgrzymkę do Rzymu z okazji 65. rocznicy powrotu katechezy na Pomorze Zachodnie. Pielgrzymka została zorganizowana przez Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie i zaplanowana jako rekolekcje w drodze. Rekolekcjonistą, a także opiekunem i przewodnikiem był ks. Paweł Płaczek. Na pątniczym szlaku towarzyszył nam ks. Robert Kaszak. Temat pielgrzymowania: „Kościół jako lud pielgrzymujący”.
Rekolekcje w drodze rozpoczęliśmy Mszą św., podczas której ks. Piotr Superlak - dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego udzielił nam błogosławieństwa na trud pielgrzymowania i zapewnił o modlitewnej pamięci.
Pierwszym celem naszej podróży była malownicza miejscowość Rocca di Papa, gdzie hotel Polentone stał się naszym domem na kolejne cztery dni. To z niego wyruszaliśmy „na podbój” Rzymu i okolic, a wieczorem wracaliśmy, aby zjeść kolację i w czasie nocnego odpoczynku nabrać sił przed kolejnym wyzwaniem.
W dniu przyjazdu uczestniczyliśmy we Mszy św. w sanktuarium Madonna del Tufo, a potem z tarasu widokowego podziwialiśmy nocna panoramę Rzymu.
W niedzielę 3 lipca zwiedzaliśmy Starożytny Rzym: Koloseum, Forum Romanum, Łuk Konstantyna, Kapitol, a także Zamek św. Anioła oraz wiele innych zabytków. Przewodniczka - pani Elżbieta z wielką pasją przybliżała nam ich historię. Przed godz. 12 dotarliśmy na Plac św. Piotra, gdzie w południe razem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI odmówiliśmy modlitwę „Anioł Pański”. Po modlitwie obejrzeliśmy wystawę poświęconą bł. Janowi Pawłowi II. Następnie udaliśmy się do Katakumb św. Kaliksta, a potem modliliśmy się w kościele „Quo vadis Domine”, gdzie odnaleźliśmy polski akcent - popiersie Henryka Sienkiewicza. Tego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo. Z tarasów widokowych podziwialiśmy jezioro Albano i malownicze miasteczka położone na okolicznych wzgórzach.
Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczęliśmy Mszą św. w Bazylice św. Piotra. Po Eucharystii nastąpił najbardziej wzruszający moment naszej pielgrzymki: modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II.
Zwiedzanie Watykanu rozpoczęliśmy od Ogrodów Watykańskich. Modliliśmy się przy Grocie Matki Bożej z Lourdes - w ulubionym miejscu spacerów i modlitwy bł. Jana Pawła II, widzieliśmy Pałac Gubernatora, papieskie lądowisko dla helikopterów, Casina di Pio IV - obecnie siedzibę Papieskiej Akademii Nauk. Po Ogrodach Watykańskich oprowadzała nas Chiara, zakochana w Polsce młoda Włoszka. Potem zwiedzaliśmy Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską, a następnie Bazylikę św. Piotra.
We wtorek 5 lipca udaliśmy się na pl. Laterański, gdzie znajdują się Święte Schody, po których - jak chce tradycja - Chrystus wstępował do Piłata. Tego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii w Bazylice św. Jana na Lateranie. Następne przystanki na naszej drodze to: Plac Hiszpański, Bazylika Santa Maria Maggiore, Fontanna di Trevi, Panteon, Bazylika św. Pawła za Murami, kościół stracenia św. Pawła Tre Fontane i Grota Objawień Matki Bożej. Obfity we wrażenia dzień zakończył się dla nas miłą niespodzianką: s. Julitta i ks. Paweł poczęstowali nas okolicznościowym tortem.
W środę 6 lipca wyruszyliśmy do Orvieto - pięknie położonej miejscowości z gotycką katedrą, którą papież Leon XII nazwał „złotą lilią włoskich katedr”. Podczas Mszy św. w Kaplicy Korporału dziękowaliśmy Panu Bogu za możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Mieliśmy szczęście znaleźć się w miejscowości, w której wzięła swój początek tradycja procesjonalnego wynoszenia i oddawania czci Najświętszemu Sakramentowi na ulicach naszych miast. Po spacerze wąskimi, urokliwymi ulicami tego miasta i obejrzeniu jego pięknych zaułków wyruszyliśmy do Asyżu w poszukiwaniu śladów św. Franciszka i św. Klary. Tego dnia odwiedziliśmy Bazylikę Santa Maria degli Angeli, we wnętrzu której znajduje się Porcjunkula.
Ostatnim akcentem naszych rekolekcji w drodze było odwiedzenie niezwykłych miejsc, które są świadectwem życia św. Franciszka: Bazyliki św. Franciszka, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. i modliliśmy się przy jego grobie, oraz Bazyliki św. Klary z krucyfiksem, z którego Chrystus przemówił do św. Franciszka. Kiedy nadszedł czas pożegnania z Asyżem, odmówiliśmy modlitwę „Anioł Pański”, po której ks. Paweł udzielił nam błogosławieństwa na ostatni etap pielgrzymowania - drogę do domu. Podczas wspólnego pielgrzymowania, uczestnicząc w Mszach św., wsłuchując się w Słowo Boże, katechezy, umacnialiśmy wiarę, pogłębialiśmy osobistą modlitwę oraz zacieśnialiśmy więzi w naszej wspólnocie katechetycznej. Program pielgrzymki był niezwykle atrakcyjny, co zaowocowało głębokimi przeżyciami i momentami wzruszeń, a także pogłębieniem wiedzy, którą będziemy wykorzystywać w codziennej pracy z uczniami. Wdzięczni Bogu, dziękujemy również ludziom, którzy sprawili, że mogliśmy tak wspaniale przeżyć czas naszego pielgrzymowania. Mamy nadzieję, że będzie nam dane ponownie spotkać się na pielgrzymim szlaku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dążmy do prawdziwego pokoju

2024-12-31 13:01
Papież Franciszek, Watykan

PAP/EPA

Papież Franciszek, Watykan

„Dążmy do prawdziwego pokoju, który jest darowany przez Boga sercu rozbrojonemu: sercu, które nie wylicza, co jest moje, a co twoje; sercu, które przezwycięża egoizm, aby być gotowym do wyjścia naprzeciw innym; sercu, które nie waha się uznać siebie za dłużnika wobec Boga i dlatego jest gotowe odpuścić długi, które przygniatają bliźniego; sercu, które przezwycięża zniechęcenie na myśl o przyszłości, z nadzieją, że każda osoba jest bogactwem dla tego świata” - apeluje Franciszek w Orędziu na 58. Światowy Dzień Pokoju. Jest on obchodzony 1 stycznia, a jego hasło w tym roku są słowa: „Odpuść nam nasze winy, obdarz nas Twoim pokojem”.

Więcej ...

Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok? Mamy kilka podpowiedzi

pixabay.com

Sylwester, zwany również „tłustą wigilią”, to dzień poprzedzający Nowy Rok, kiedy świętujemy koniec starego roku i początek nowego. 31 grudnia to nie jest zwyczajna noc, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo i niecodziennie.

Więcej ...

United Cup - Polska wygrała z Czechami i awansowała do ćwierćfinału

2025-01-01 12:12

PAP/Marcin Cholewiński

Polska wygrała z Czechami 2:1 w swoim drugim meczu grupy B tenisowego turnieju United Cup w Australii i awansowała do ćwierćfinału. Decydujący punkt biało-czerwonym dała para mieszana Iga Świątek i Hubert Hurkacz, która wygrała z Karoliną Muchovą i Tomasem Machacem 7:6 (7-3), 6:3.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...