Reklama

Przymierze Rodzin dzieciom i młodzieży

Niedziela łowicka 16/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 26 marca miało miejsce spotkanie świąteczne wszystkich pracowników i podopiecznych świetlicy środowiskowej "Przymierza Rodzin" w Rawie Mazowieckiej. W spotkaniu uczestniczył również wielki przyjaciel i dobroczyńca świetlicy - ks. prał. Mieczysław Iwanicki, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej. Wielką radością wychowawczyń i dzieci był także liczny udział rodziców: stawili się prawie wszyscy! Trzydzieścioro ośmioro dzieci i ich rodzice.

Jest to już drugie tego rodzaju spotkanie, bowiem - jak może pamiętają Czytelnicy Niedzieli Łowickiej - świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży w Rawie Mazowieckiej, prowadzona przez Stowarzyszenie " Przymierze Rodzin", działa od 2 stycznia 2001 r. Opiekunem duchowym stowarzyszenia i świetlicy jest wspomniany już ks. prał. Mieczysław Iwanicki. Funkcję kierownika-pedagoga w tej placówce pełni Elżbieta Muszyńska.

Stowarzyszenie "Przymierze Rodzin" powstało jako ruch katolicki w okresie stanu wojennego, z inicjatywy Izabeli Dzieduszyckiej. Mając za patrona bł. Edmunda Bojanowskiego setki rodzin z całej Polski, zgromadzone w Terenowych Ośrodkach "Przymierza Rodzin", pragną pomagać sobie nawzajem w wychowywaniu dzieci. Starają się o stworzenie dla niech przyjaznego środowiska wychowawczego, w którym mogłyby wszechstronnie wzrastać duchowo, intelektualnie i fizycznie, a także chcą uczestniczyć w życiu parafii i Kościoła. Działalność Stowarzyszenia skierowana jest głównie do rodzin katolickich, ale w szeregach jego członków znajdują się też osoby innych wyznań, ze wszystkich grup społecznych. " Przymierze Rodzin" działa przez grupy młodzieży i dzieci, grupy rodziców i grupy rodzin.

Można powiedzieć, iż Stowarzyszenie wychowuje przez radość wspólnoty, wierność tradycji, modlitwę i działanie, a także kontakt z przyrodą, turystykę i sport. W sposób szczególny jego członkowie starają się pomagać rodzinom wielodzietnym, rodzinom niepełnym i zagrożonym oraz młodzieży poszukującej celu drogi. Z tą myślą Stowarzyszenie powołało do istnienia Szkołę Podstawową, Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II w Warszawie na Ursynowie, a także Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Garwolinie. Od września 2001 r. funkcjonuje już także Szkoła Wyższa " Przymierza Rodzin" w Warszawie, która proponuje podjęcie trzyletnich studiów licencjackich w następujących specjalnościach: nauki przyrodnicze ( przyroda z geografią), nauki humanistyczne (język polski z historią), jak również roczne studia podyplomowe w zakresie przyrody i przedsiębiorczości.

Członkowie ośrodka "Przymierza Rodzin" z Rawy Mazowieckiej realizują charyzmat swego Stowarzyszenia prowadząc świetlicę środowiskową. Jak powiedział Niedzieli Łowickiej duchowy przewodnik i opiekun " Przymierza Rodzin" w Rawie Mazowieckiej, ks. prał. Mieczysław Iwanicki, jest to "znak zewnętrzny działalności Stowarzyszenia w Rawie Mazowieckiej, przez który ´Przymierze Rodzin´ może aktywnie pomagać najbardziej potrzebującym, w duchu rodzinnym, od strony materialnej i pedagogicznej" .

W chwili obecnej ze świetlicy korzysta około 38 osób - dzieci i młodzieży w wieku od lat 4 do 17. Podopieczni świetlicy mogą codziennie liczyć tutaj na fachową opiekę po zajęciach szkolnych, na pomoc w odrabianiu lekcji i pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Wychowawcy starają się z jednej strony zaspokoić naturalne potrzeby przynależności, uznania i szacunku, tak najmłodszych, jak i starszych wychowanków, a jednocześnie wdrażają ich do przestrzegania zasad współżycia społecznego, kształtują właściwy stosunek do nauki i pracy. Wolny czas i wypoczynek młodzieży zagospodarowywany jest co do minuty - przez gry, zabawy ruchowe, rozmowy, rozwijanie zainteresowań i zdobywanie nowych umiejętności. Rozbudzane są potrzeby kulturalne wychowanków, ich wrażliwość na problemy ekologiczne. W miarę możliwości organizatorów dzieci dostają skromną pomoc materialną, zwłaszcza po rozpoznaniu środowisk rodzinnych i sytuacji życiowej każdego z wychowanków. Specjalne miejsce w rozkładzie każdego dnia zajmuje wspólna modlitwa: codzienne około godziny 15.00 dzieci odmawiają jedną cząstkę Różańca, uczestniczą także w nabożeństwach w kościele parafialnym itp.

Praca wychowawcza i dydaktyczna realizowana jest przez kierownika-pedagoga - Elżbietę Muszyńską i wychowawczynię - Elżbietę Skowrońską. Natomiast ogromną pomocą w opiekowaniu się dziećmi, jak i w pracy wychowawczej, jest 14-osobowa grupa aktywnych wolontariuszy, współpracujących ze świetlicą. Są to głównie uczniowie z rawskich szkół średnich i studenci, najczęściej wcześniej już związani z " Przymierzem Rodzin". W początkowym okresie istnienia świetlicy wolontariusze zajmowali się głównie prowadzeniem nauki języków obcych i muzyki, ale od dłuższego już czasu włączyli się także w odrabianie z dziećmi prac domowych. Taka pomoc jest konieczna i samym dzieciom, i wychowawczyniom, które we dwie nie są już w stanie zapewnić pomocy całej 38-osobowej grupie dzieci.

Od marca tego roku raz w tygodniu w świetlicy pojawia się Aleksandra Pietrzyk - psycholog, zajmująca się profilaktyką i terapią rodzinną, interwencjami kryzysowymi oraz niesieniem pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych u podopiecznych placówki.

A już po wakacjach w ubiegłym roku przy świetlicy środowiskowej powstał Klub Młodzieżowy, którego członkowie spotykają się co piątek o godzinie 18.30, zaś w jeden czwartek miesiąca adorują Najświętszy Sakrament w kościele parafialnym. Jak mówi Elżbieta Muszyńska, do klubu należy młodzież, która chce w kulturalny sposób spędzić piątkowy wieczór. Podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży ze świetlicy, tak i w przypadku młodzieży z klubu wychowawcy i opiekunowie chcą przez spotkania i wszystkie proponowane zajęcia przekazać im "większą wiarę we własne możliwości, nauczyć je, że jeśli tylko będą chciały, to z Bożą pomocą mogą wszystko w życiu osiągnąć".

Dowodem na to jest choćby bardzo udane spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Dzieci przygotowały wybrane stacje Drogi Krzyżowej i zaprosiły swoich gości do wspólnej modlitwy i rozważań. Teksty Drogi Krzyżowej podpowiedziały dzieciom siostry pasjonistki, na stałe współpracujące ze świetlicą: s. Agnieszka i s. Joanna. Na wspólnym z dziećmi przygotowaniem nabożeństwa czuwały wychowawczynie: Elżbieta Muszyńska i Elżbieta Skowrońska. Między stacjami dzieci śpiewały starannie dobrane tematycznie pieśni wielkopostne. Akompaniowali im grą na gitarze wolontariusze.

Ważnym momentem spotkania było także słowo skierowane do zebranych przez Księdza Prałata. Mówił on o szeroko rozumianej symbolice Krzyża. Świetlica w okresie Wielkiego Postu była zresztą cała wypełniona krzyżami, wykonanymi w różnych technikach przez same dzieci, pod opieką i kierunkiem sióstr katechetek. Podczas spotkania ks. prał. Iwanicki pobłogosławił także pokarmy, po czym nastąpiło składanie sobie świątecznych życzeń i poczęstunek. W przygotowywanie świątecznych potraw zaangażowały się oczywiście mamy dzieci świetlicowych.

Jeśli chodzi o Klub Młodzieżowy, to jego członkowie oraz wolontariusze ze świetlicy będą mieli możliwość uczestniczyć w ciekawej wycieczce, zaplanowanej na 24 kwietnia. Będzie to wycieczka do Warszawy, w celu zwiedzenia Szkoły Wyższej "Przymierza Rodzin" - być może w przyszłości młodzi ludzie z Rawy Mazowieckiej podejmą tam studia? " Po zwiedzeniu uczelni młodzież zaproszona zostanie do teatru" - zapowiada również Elżbieta Muszyńska, od dwóch lat pełna zapału, pomysłów i sama przekonana głęboko, że z Bożą pomocą i wiarą, a także osobistym zaangażowaniem każdego człowieka - wszystko jest możliwe! Dowodów na to rzeczywiście w świetlicy nie brakuje, od pierwszych chwil, gdy jej prowadzeniem zajęło się Stowarzyszenie "Przymierze Rodzin" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha – kapłana zabitego przez komunistę

2024-05-24 14:33
Ksiądz Stanisław Kostka Streich

episkopat.news

Ksiądz Stanisław Kostka Streich

"Niech żyje komunizm!", "Wynoście się z kościoła, to za waszą wolność!" - krzyczał z ambony zabójca ks. Streicha juz po oddaniu strzałów. Tragiczne wydarzenia miały miejsce 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Pogrzeb cieszącego się ogromnym szacunkiem proboszcza zgromadził ok. 20 tys. ludzi i stał się okazją do manifestacji uczuć religijnych mieszkańców Wielkopolski.

Więcej ...

Św. Beda Czcigodny

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania