Reklama

Świątynia dumą parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią niedzielę lipca abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, odwiedził Brzyków, miejscowość położną w dekanacie widawskim. W kościele parafialnym Ksiądz Arcybiskup odprawił uroczystą Mszę św. w intencji lokalnej wspólnoty, podczas której poświęcił odrestaurowany obraz Świętej Anny Samotrzeciej z głównego ołtarza świątyni oraz dwa odnowione ołtarze boczne: Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrztu Pana Jezusa. Wizerunek Świętej Anny Samotrzeciej, który powstał około 1820 r., odrestaurowany został przez Grażynę Lazarowicz - konserwatora dzieł sztuki z Częstochowy. Ołtarz dedykowany NMP Nieustającej Pomocy pochodzi z 1650 r., natomiast ołtarz pw. Chrztu Pana Jezusa z roku 1700. Odnowiono je w pracowni konserwatorskiej Karoliny Niemczyk-Bałtowskiej, w Opocznie.

Troska o nasze dziedzictwo

Restauracja zabytkowych ołtarzy i wspaniałego obrazu to niejedyne dokonania materialne zrealizowane w ostatnich latach z inicjatywy ks. kan. Bogdana Jelenia, proboszcza parafii Brzyków. Zarówno Ksiądz Proboszcz, jak i parafianie mogą być dumni z granitowej posadzki, a także z nowych ławek ustawionych w świątyni. Do tego należy dodać starannie położoną zewnętrzną i wewnętrzną elewację kościoła oraz dbałość o jego otoczenie. Od sześciu lat brzykowska świątynia wieczorami i w godzinach nocnych jest pięknie oświetlona. Iluminacja dodaje jej odnowionym murom szczególnego uroku.
Parafia Brzyków posiada dwa kościoły: pierwszy z nich pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się w Brzykowie, drugi pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rychłocicach. Warto wspomnieć, że przy kościele w Rychłocicach trwa obecnie budowa kaplicy pogrzebowej. Wcześniej przeprowadzono zewnętrzną konserwację świątyni oraz odnowiono i zabezpieczono specjalnymi daszkami zabytkowe figury św. Jana Nepomucena i Najświętszej Maryi Panny.
W Brzykowie, a także w Rychłocicach działa kilka grup Żywej Róży, posługuje 50 ministrantów, istnieje asysta parafialna. Pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (z Brzykowa, Rychłocic, Kociny, Kamyka, Wrońska) uświetnia wszystkie uroczystości parafialne.
- Ksiądz Proboszcz w czasie swej pracy duszpasterskiej i gospodarczej w tej parafii podejmował wiele dzieł duszpasterskich oraz tych, które miały na celu piękno parafialnego kościoła - stwierdził w słowie pasterskim abp Władysław Ziółek. - Mogę powiedzieć, że ten ogromny wysiłek podjęty przez niego zaowocował w swoim czasie odnowionym prezbiterium, położeniem w świątyni nowej posadzki, nowymi ławkami, a dzisiaj pięknie odnowionymi obrazami i ołtarzami. W tym wielkim dziele Księdza Proboszcza macie swój udział wy, Bracia i Siostry, którzy stanowicie tę rodzinę parafialną. Bez waszej życzliwości, ofiarności i pomocy trudno byłoby Księdzu Proboszczowi zrealizować te dzieła. Dlatego też i wam wszystkim wyrażam mój głęboki szacunek i podziękowanie za dobrą współpracę z waszym Księdzem Proboszczem. Przejmujemy przecież od naszych ojców dzieła materialne, którymi są świątynie, budynki parafialne, cmentarz, i mamy odpowiedzialnie troszczyć się o to dziedzictwo.
- Niech ta uroczystość będzie dla nas dobrym momentem do tego, by spojrzeć głębiej na to, co jest dla naszego życia chrześcijańskiego istotne, byśmy wśród wielu codziennych spraw i trosk nie zagubili tego, co jest najważniejsze, a co odnosi się do naszego zbawienia - powiedział na zakończenie abp Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyróżnienie dla Księdza Proboszcza

Metropolita Łódzki, mając na uwadze piękne prace duszpasterskie i gospodarcze zrealizowane przez ks. Bogdana Jelenia, mianował go kanonikiem. Uczestnicy Liturgii przyjęli decyzję Księdza Arcybiskupa gromkimi oklaskami.
W uroczystości uczestniczyli m.in. dziekan dekanatu widawskiego ks. kan. Stefan Magiera, wicedziekan widawski ks. kan. Włodzimierz Konopczyński, proboszcz łódzkiej parafii archikatedralnej ks. prał. Ireneusz Kulesza, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi ks. dr Janusz Lewandowicz, kapłani z dekanatu widawskiego, druhowie OSP oraz duża rzesza wiernych z Brzykowa i okolicznych miejscowości.

Z dziejów parafii i kościoła

Parafię Brzyków erygował w poł. XV wieku abp gnieźnieński Wincenty Kot z Dębna. Pierwszy kościół w Brzykowie, konsekrowany w 1601 r. przez bp. przemyskiego Macieja Pstrokońskiego, został wzniesiony z drewna i przetrwał do końca XVIII wieku. Obok tego kościoła wzniesiono w 1625 r. kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela. Gdy stary kościół przestał spełniać swe funkcje, kaplica służyła jako miejsce odprawiania nabożeństw i posług religijnych. W 1860 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Jany przystąpiono do budowy murowanego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Kamień węgielny poświęcił ks. Michał Jarmicki, dziekan dekanatu szadkowskiego. Budowę świątyni przerwał wybuch powstania styczniowego. Ks. Kazimierz Jany, kapelan w oddziale powstańczym Makarego Drohomireckiego, zginął 15 lutego 1863 r. Budowę kościoła parafialnego dokończono w roku 1872. Jego poświęcenia dokonał ks. Maciej Ochędalski, dziekan dekanatu łaskiego. W 1886 r. parafię Brzyków wizytował bp Aleksander Kazimierz Bereśniewicz, a w 1906 r. bp Stanisław Kazimierz Zdzitowiecki, ordynariusz włocławsko-kaliski. W międzyczasie wybudowano nowe prezbiterium i powiększono zakrystię, odnowiono ołtarz główny, dach pokryto blachą. W 1912 r. z inicjatywy ks. Edwarda Gruszczyńskiego zbudowano drewnianą dzwonnicę. Wybuch I wojny światowej przeszkodził w kontynuowaniu prac remontowo-budowlanych. W 1927 r. parafia Brzyków została włączona do diecezji łódzkiej. Kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela rozebrano w 1928 r. Dziś na miejscu pierwszego kościoła oraz kaplicy stoi krzyż. Niebawem rozpoczęto budowę nowej plebanii. W 1934 r. dzięki inicjatywie ks. proboszcza Jana Fijałkowskiego wyremontowano fundamenty i ściany kościoła, a także wzniesiono nową wieżę i dwie boczne kruchty. W 1941 r. okupanci niemieccy aresztowali ks. Jana Fijałkowskiego i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie w następnym roku zginął. Po zakończeniu wojny proboszczem w Brzykowie został ks. Franciszek Solarczyk. W latach 1959-71 obowiązki proboszcza pełnił ks. Jan Głowacki, który zasłużył się dla odnowy życia religijnego w parafii. Kolejni proboszczowie - ks. Antoni Supady (1971-1978), ks. Jan Smiałkowski (1978-2001), ks. Józef Grabarczyk (2001-2003) - również przyczynili się do wzrostu życia religijnego wspólnoty oraz przeprowadzili różne prace w kościele. Od 18 sierpnia 2003 r. proboszczem jest ks. kan. Bogdan Jeleń.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

2024-04-15 14:24

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...