Reklama

Peregrynacja Cudownego Obrazu

Niedziela rzeszowska 16/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gwałtowna wiosenna burza, która zaistniała w naszym regionie 7 marca spowodowała, że opóźniło się pożegnanie Obrazu Matki Bożej w dekanacie brzosteckim, ale przyjęty został uroczyście z pełnym ceremoniałem w kościele Najświętszej Maryi Panny we Frysztaku.

Jest to stara parafia, bo sięga XIII w., a istnienie miejscowości odnotowują historycy jeszcze kilka wieków wcześniej. Świątynia wybudowana została w latach 1924-27, a konsekrował ją ks. Wojciech Tomaka, biskup przemyski rodem z Trzebowniska. W niej czczony jest od ponad 300 lat wizerunek Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego, słynący wieloma łaskami. Matka Boża w Jasnogórskiej Ikonie, otoczona rzeszą adorujących wiernych, stanęła obok wizerunku Boskiego Syna. W piątek 8 marca, powitana została w kościele św. Mikołaja w Lubli. Jest to także parafia XIII-wieczna erygowana podobnie jak frysztacka za sprawą cystersów koprzywnickich. Przystanią Matki Bożej stała się świątynia drewniana, kryta gontem, klasy I.

Do parafii pw. św. Kazimierza w Przybówce, dotąd kaplicy filialnej Łęk Strzyżowskich, Obraz przybył w sobotę 9 marca. Było to wielkie święto dla tej małej miejscowości. W niedzielę środopostną 10 marca powędrował do Ustrobnej. Parafia nosi imię św. Jana Kantego, patrona studentów i profesorów, erygowana w 1895 r., konsekrowana przez bł. bp. J. S. Pelczara w 1903 r. Kolatorem był Stanisław Starowiejski, ojciec bł. Stanisława Starowiejskiego beatyfikowanego przez Jana Pawła II wśród 108 męczenników 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Odtąd Ustrobna jest miejscem kultu Błogosławionego, a on sam jest patronem Akcji Katolickiej.

Uroczystości nawiedzenia w tej historycznie ciekawej miejscowości wzbogacone zostały obecnością ks. Terence´a Pendergasa, biskupa z Kanady, który przybył na zaproszenie bp. Edwarda Białogłowskiego. Odbywał spotkania z kapłanami diecezji rzeszowskiej i przemyskiej, szukał pracowników do Winnicy Pańskiej w swoim kraju. W Ustrobnej udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej na ten dzień młodzieży. Mówił w języku angielskim. Tłumaczem Księdza Biskupa był ks. Krzysztof Pyc, urodzony w Nawsiu (dekanat ropczycki), który już 3 lata pracuje w Kanadzie.

Nocną Mszę św. powołaniową koncelebrowali rodacy z Ustrobnej - ks. Mariusz Wójcik, ks. Piotr Stefański i były wikary - ks. Marek Pęcak.

Modlitewny nastrój wielkiego zgromadzenia, muzyka, śpiew dobrze przygotowanych orkiestr i chórów, pobożne czuwania i indywidualne świadectwa to znaki czasu nawiedzenia w każdej parafii.

11 marca Obraz powędrował do niedużego, ale bogatego tradycją kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łączkach Jagiellońskich. Zbudowany został z kamieni z zamku króla Jagiełły w Łączkach w poł. XVIII w. Był filią kościoła w Łękach. Wielką cześć odbiera w nim Obraz Matki Bożej Częstochowskiej rzeźbiony w drzewie, który miejscowi nazywają Panią Łączkowską. Stamtąd 12 marca powędrował do Łęk Strzyżowskich, do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Parafia erygowana w 1397 r. po spaleniu kościoła w 1800 r. przestała istnieć. Dopiero w 1980 r. powstała nowa świątynia z rozbudowanej przydrożnej kaplicy. Od 1983 r. jest kościołem parafialnym, a teraz stała się miejscem nawiedzenia. 13 marca Obraz Matki Bożej nawiedził parafię Stępina pw. św. Maksymiliana Kolbego, utworzoną w 1983 r. 14 marca powędrował do Pstrągówki, parafii pw. św. Jana Chrzciciela erygowanej w 1959 r. Kościół jest rozbudowaną kaplicą filialną, pierwotnie zbudowaną z poniemieckich baraków wojskowych.Obraz Matki Bożej witał z wieży kościoła spiżowy dzwon ufundowany przez parafian i rodaków z USA, który nosi imię - "Maryja, Królowa Polski" i jest pamiątką obchodów Millenium Chrztu Polski.

15 marca Obraz gościł w Wiśniowej. Witali go wierni w świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Parafia powstała w 1971 r. Tworzenie jej, jak informuje Schematyzm Diecezji Rzeszowskiej - "powodowało ciągłe walki z władzami komunistycznymi, rozprawy sądowe, kary pieniężne... Kaplicę nagrobną (Mycielskich) wierni z całej okolicy zdobywali kilkakrotnie siłą". Potem pobudowali zadaszenie, ocieplili i przystosowali do sprawowania nabożeństw. W 1995 r. przystąpili do budowy nowej świątyni.

16 marca w sobotę w świątyni Matki Bożej Ostrobramskiej Ikona Matki Bożej przybyła do parafii w Szufnarowej.

Budynek mieszkalny rozbudowany i poświęcony w 1971 r. przez abp. Ignacego Tokarczuka służy teraz na każdy dzień modlitwy i na wielkie święto nawiedzenia. 17 marca w niedzielę "czarną", kiedy krepa okrywa figurę Chrystusa na krucyfiksach Ikona przybyła do kościoła św. Anny w XIV-wiecznej parafii Niewodna, by po ceremoniach nawiedzenia

18 marca pożegnać dekanat frysztacki i udać się do Dobrzechowa - pierwszej parafii dekanatu strzyżowskiego.

Krótka relacja dokumentuje przebieg peregrynacji w dekanacie frysztackim, ale nie jest w stanie ukazać wszystkich dóbr duchowych, które się rodzą w czasie jej trwania. Matka Boża w swym cudownym Wizerunku idzie do tych, którzy Jej oczekują. Idzie do każdego z nas. Bądźmy gotowi na spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Ks. dr Scąber o Helenie Kmieć: pokazuje, że internet nie przeszkadza w drodze do świętości

2024-05-12 08:33

BP Archidiecezji Krakowskiej

Helena Kmieć pokazuje, że internet, dobra współczesnego świata, kultura, rozrywka nie przeszkadzają w drodze do świętości – ocenił ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej, gdzie ruszył proces beatyfikacyjny młodej wolontariuszki.

Więcej ...

Łódź: Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – Wykład Mistrzowski prof. Weilera

2024-05-12 10:30

Archiwum YouTube

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto