Reklama

Młody Kościół świętował w Madrycie

Niedziela podlaska 37/2011

W dniach 16-21 sierpnia odbyły się XXVI Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Wzięło w nich udział ok. 2 mln osób ze 193 krajów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu grupom przygotować się do udziału w wydarzeniach w Madrycie pomógł Festiwal Młodych organizowany przez wspólnotę Chemin Neuf w położonym na północ od Madrytu miasteczku Guadarrama w dniach 10-14 sierpnia. W festiwalu wzięło udział 3 tys. osób. Uczestnicy byli podzieleni na wioski, w których wspólnie spożywali posiłki. Codziennie odprawiana była Msza św. w innym języku. Jedna po polsku, jednak wszystkie znacznie różniły się od tych odprawianych w polskich kościołach. Podczas Eucharystii ludzie śpiewali, klaskali, czasami nawet tańczyli. Nie wszystkim jednak się to podobało. Każdy wieczór umilały reprezentacje różnych krajów, ucząc swoich tańców i piosenek. Ludzie różnych krajów i kultur potrafili bawić się razem, bez alkoholu, który ostatnio coraz częściej jest nieodłączną częścią imprez. Udowodniło to, że wierzący w Jezusa są ponad podziałami. Nie wszystko jednak było tylko zabawą. W piątek 12 sierpnia odbyła się wspólna Droga Krzyżowa, gdzie podczas stacji niektórzy uczestnicy opowiadali swoje świadectwa. Można też było przejść ostatnią stację ze związanymi rękoma, a później oddać swój sznur wraz ze swoimi troskami i problemami, kładąc go przed krzyżem. Dzień zakończony został wieczorem pojednania, podczas którego można było przyjąć sakrament pokuty, spędzić czas na adoracji Najświętszego Sakramentu lub po prostu na modlitwie w ciszy. Pielgrzymów nie przestraszyły nawet deszcz i burza. Festiwal zakończyła w niedzielę fiesta, podczas której wszyscy tańczyli i bawili się w rytmie muzyki.
W poniedziałek po południu uczestnicy Światowych Dni Młodzieży dotarli do Madrytu, gdzie zostali zakwaterowani w parafiach, szkołach, halach sportowych lub u rodzin. Wydarzenia rozpoczęły się we wtorek 16 sierpnia Mszą św. otwarcia na placu Cibeles, której przewodniczył miejscowy arcybiskup kard. Antonio Maria Ruoco Varela. Młodzież przybyła do Madrytu dzięki wykupionym pakietom mogła zwiedzać niektóre znane miejsca miasta bez dodatkowych kosztów. Warte odwiedzenia były m. in. Muzeum Prado, w którym można było podziwiać obrazy znanych artystów, takich jak Goya, Tycjan czy Picasso, Centrum Sztuki Królowej Zofii z wystawami sztuki nowoczesnej, piękne stare kościoły czy malownicze parki, gdzie w spokoju można było odpocząć od upału. Stolicę można było obejrzeć również z innej perspektywy. Nad miastem na wysokości ok. 40 m kursuje kolejka linowa oferująca niezapomniane widoki. Uczestnicy ŚDM podzieleni byli na grupy językowe, w których mieli katechezy z biskupami przybyłymi z całego świata. Z Polski byli to m.in. bp Kazimierz Nycz i bp Wojciech Polak. Katechezy odbywały się w kościołach, szkołach, audytoriach i ośrodkach sportowych w Madrycie. 18 sierpnia miało miejsce powitanie Papieża na Placu Cibeles. Następnego dnia od rana można było oglądać stacje Drogi Krzyżowej ustawione w okolicach tego placu, a o godz. 19.30 odprawiona została uroczysta Droga Krzyżowa przez Benedykta XVI. Można ją było oglądać na żywo lub na ustawionych w centrum telebimach. Panował tam nastrój skupienia i wyciszenia. W sobotę 20 sierpnia grupy z całego świata zebrały się na lotnisku Cuatro Vientos, gdzie od godz. 16 pielgrzymi przygotowywali się do spotkania z Ojcem Świętym, który przybył na miejsce ok. godz. 20. Wtedy miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej - przemówienie Papieża. Mimo niedogodności pogodowych - wiatru, burzy i deszczu - uczestnicy trwali w modlitwie i dobrych nastrojach. Pielgrzymi spędzali noc na lotnisku. O godz. 9 Papież koncelebrował Mszę św. wraz z tysiącami biskupów i księży, na której posłał młodych na cały świat, aby dzielili się swoją wiarą, tak jak posłał Jezus swoich Apostołów. Po Mszy św. Ojciec Święty ogłosił miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Odbędą się one za 2 lata w Rio de Janeiro - stolicy Brazylii. Po zakończonych modlitwach zmęczeni, ale radośni pielgrzymi udali się do miejsc zakwaterowania lub na lotniska, aby stamtąd udać się już do swoich domów. Udział w Światowych Dniach Młodzieży był na pewno dla wszystkich uczestników ciekawym duchowym przeżyciem i wielu wyniosło z nich dużo wartości i korzyści, z którymi będą dalej iść przez życie.

Reklama

* * *

Uczestnicy o Światowych Dniach Młodzieży:

ELWIRA: „Uważam, że spotkanie w Guadarramie zasługuje na pochwałę - Droga Krzyżowa i oddanie wszystkich problemów wraz ze sznurkiem pod krzyżem dało mi dużo wytchnienia psychicznego, tym bardziej że nie mam w zwyczaju dzielić się problemami z innymi. Cieszyła mnie również polska Msza św. - przecież mamy ją codziennie i nie korzystamy z niej, a tam byłam tak stęskniona, że wszystko chłonęłam. Brakowało mi języka polskiego, tak samo na Mszy św. z Papieżem było ciężko bez tłumaczenia kazania, za to Msza św. odprawiona tego samego dnia przez polskiego księdza, który mówił bardzo mocne słowa - warte całego wyjazdu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ANIA: „Cieszę się, że wzięłam udział w Światowych Dniach Młodzieży. Były one dla mnie niezwykłym przeżyciem. Pobyt w Hiszpanii dał mi przede wszystkim odpoczynek duchowy, wytchnienie od codzienności, odcięcie się od codziennych problemów. Nie podobały mi się jednak Msze św., którym brakowało skupienia, powagi, zdecydowanie wolę te tradycyjne, odprawiane tak jak w polskich kościołach”.

ANGELO: „Światowe Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r. nie tylko przyniosły ważne przeżycia duchowe, ale też dużo takich zwyczajnych wrażeń związanych z odwiedzanym krajem, np. przy podziwianiu zabytków Madrytu. Już pierwszy tydzień pobytu na tak zwanych dniach w diecezjach obfitował w wiele doświadczeń na Festiwalu Młodych w Guadaramie ze wspólnotą Chemin Neuf, gdzie mieliśmy okazję do poznania wielu ciekawych osób z różnych krajów świata. Tam mogliśmy lepiej poznać bogactwo różnych kultur, które są w Kościele katolickim. Mieliśmy jedną osobę, która nas łączyła, a jest nią Jezus Chrystus. Pobyt na Festiwalu Młodych pozwolił nam przygotować się do dobrego przeżycia ŚDM. Z pobytu w Madrycie najlepiej zapamiętałem słowa Papieża z homilii o ewangelizacji i głoszeniu orędzia Ewangelii w tych środowiskach, w których się obracamy. Ważne były też słowa skierowane do Polaków, gdzie Ojciec Święty kazał polskiej młodzieży przez przykład życia i modlitwę pomagać Europie odnaleźć jej chrześcijańskie korzenie. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie spontaniczność młodzieży z całego świata, gdzie młodzi bez nikogo nieproszeni potrafili się modlić często w parkach albo w jakiś innych miejscach, mogli krzyczeć swoje hasła np.: «Niech żyje Papież», gdzie my, Polacy, często dołączaliśmy się z naszymi okrzykami. Wydaje mi się, że nasza obecność tam i postawa była czytelnym znakiem dla laicyzującej się Hiszpanii, przykładem naszej przynależności do Chrystusa. Światowe Dni Młodzieży dostarczają wiele przeżyć, nie tylko duchowych, ale też innych. Polecam młodym wybranie się na takie święto młodych, bo po takim wyjeździe pozostaje wiele ciekawych przeżyć i wspomnień”.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53
Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?