Reklama

Wychowanie to nasza wspólna sprawa

Niedziela lubelska 37/2011

Rodzice, pierwsi i najważniejsi wychowawcy i nauczyciele swych dzieci, nie muszą być zdani na własne siły. Z pomocą przychodzą im środowiska odpowiedzialne za dzieło wychowania - szkoła i Kościół. Wielką nadzieję owocnego wychowania daje możliwość zgodnej współpracy wszystkich tych środowisk. Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem. Skorzystajmy z tej szansy!
(z Listu pasterskiego z okazji Tygodnia Wychowania w Polsce)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed nami I Tydzień Wychowania. Nowa inicjatywa Komisji ds. Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich odbywać się będzie w dniach 12-18 września pod hasłem „Wszyscy zacznijmy wychowywać”. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na potrzebę współpracy w dziele wychowania młodego pokolenia przez wszystkie odpowiedzialne podmioty, a zwłaszcza rodzinę, szkołę i Kościół.
- Wszyscy mamy świadomość, że rozwój dziecka to rozwój wieloaspektowy. W tym rozwoju w sposób istotny muszą współpracować ze sobą szkoła, rodzina i Kościół, a także inne instytucje powołane do troski o dziecko - mówi ks. prał. dr Ryszard Lis, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Inicjatywa zorganizowania specjalnego tygodnia dojrzewała przez lata. Rolą wychowania jest integralny rozwój człowieka, solidna formacja intelektualna, kulturowa i duchowa. Jednak w dzisiejszym świecie można zaobserwować pewną tendencję, która szkole przypisuje tylko formowanie intelektu i zbyt łatwo zwalnia ją z funkcji wychowawczej. Wychowanie pozostawia się tylko rodzicom. A wychowanie to nasza wspólna sprawa - podkreśla ks. Dyrektor. Oczywiście, nikt nie podważa pierwszeństwa i znaczenia wychowania w rodzinie, a wręcz przeciwnie. Podejmowana inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzebę optymalnego wsparcia rodziny w trudzie wychowania młodego pokolenia. - Przez zorganizowanie Tygodnia Wychowania chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę wzajemnej pomocy i ścisłej współpracy. Stąd konkretne propozycje na przeżycie tego czasu: specjalne katechezy w szkołach dla dzieci i młodzieży, spotkania tematyczne z rodzicami i nauczycielami, a także modlitwa. - Trzeba jednak pamiętać, że spraw związanych z równoległym wychowaniem na trzech płaszczyznach: w rodzinie, w szkole i w Kościele nie załatwi się w ciągu jednego tygodnia w roku. Ta współpraca musi być ciągła i doskonale przemyślana. Tydzień Wychowania w swoich założeniach nie ma być zatem jednorazową akcją, ale wstępem do całorocznej pracy - podkreśla ks. Lis.
Dla ułatwienia organizacji Tygodnia, wszystkie parafie odpowiednio wcześnie otrzymały materiały służące m.in. przygotowaniu katechez w szkołach, spotkań z rodzicami i nauczycielami, a także wspólnych Mszy św. Problematyka Tygodnia została szczegółowo omówiona podczas konferencji metodycznej dla katechetów, jaka odbyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w dniu 3 września (relację zamieścimy w kolejnym numerze). Pomoce, w tym konspekty spotkań i archiwalne wypowiedzi bł. Jana Pawła II nt. wychowania, dostępne są także w wersji elektronicznej na stronie www.katecheza.lublin.pl. Zakończenie Tygodnia przypada na dzień patrona polskiej młodzieży, św. Stanisława Kostki. - To ma być czas modlitwy o ducha chrześcijańskiego wychowania, ale także okazja do ożywienia współpracy środowisk wychowawczych: rodziny, szkoły i Kościoła na poziomie parafii - mówi ks. Dyrektor. - Szczególną moc ma wspólna modlitwa i Eucharystia, dlatego w programie Tygodnia przewidziany jest czas na Mszę św. Dla wierzących spotkanie z Jezusem w Słowie Bożym i Komunii św. jest źródłem mocy, daje siłę do pracy nad sobą i dla dobra bliźniego. Dlatego ważne jest, by w procesie wychowania nie zabrakło Kościoła, który przypomina, że w kreowaniu rzeczywistości zawsze z człowiekiem jest Pan Bóg - podkreśla ks. Lis.
Znaczenie inicjatywy podkreśla list pasterski, skierowany do wiernych przez Episkopat. Biskupi przypominają, że człowiek, „aby stać się tym, kim powinien ostatecznie być, koniecznie potrzebuje wychowania oraz kochających i wymagających wychowawców. Pozostawiony samemu sobie nie jest bowiem w stanie rozwinąć w pełni swego człowieczeństwa”. Zachęcają więc wszystkich, którym „nie pozostaje obojętna sprawa kształtowania serc dzieci i młodzieży” do wspólnego przeżycia Tygodnia, apelują o troskę o pełny rozwój człowieka i przestrzegają przed niebezpieczeństwem „jednostronnego kształcenia pod presją współczesnej cywilizacji zdominowanej przez technikę i prawa rynku”. Jednak coraz większe przyspieszenie świata w rozwoju techniki nie powinno budzić w człowieku tylko poczucia zagrożenia i lęku. Jak wyjaśnia ks. prał. dr Ryszard Lis, trzeba raczej skoncentrować się na wydobyciu pozytywnych aspektów rozwoju nauki i techniki oraz włączeniu tych zdobyczy w wieloaspektowy proces wychowania. - Owszem, rozwój współczesnego świata niesie ze sobą wiele zagrożeń, ale przecież o wiele więcej dobra. Naszym zadaniem jest więc pokazanie, zwłaszcza młodemu człowiekowi, jak wykorzystywać wszelkie nowości, by nie popaść w konflikt z sumieniem. Nie możemy mówić młodzieży, że komputer czy telefon komórkowy są złe, ale mamy ich nauczyć, jak z tych rzeczy korzystać, by nie stać się niewolnikami techniki, ale by równocześnie i w pełni rozwinąć się na płaszczyźnie intelektualnej i duchowej - wyjaśnia ks. Dyrektor. Bo jak mówił Jan Paweł II, „w wychowaniu chodzi właśnie o to, aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To będzie pierwsza w dziejach wizyta papieża na tej wyspie

2024-11-14 14:26
Papież Franciszek wybiera się w podróż na Korsykę

PAP/EPA

Papież Franciszek wybiera się w podróż na Korsykę

„Przyjadę na Korsykę, 15 grudnia, taki jest plan” - powiedział papież Franciszek reporterowi francuskiego magazynu „Paris Match” Arthurowi Herlinowi podczas wczorajszego spotkania w Watykanie z delegacją francuskiego stowarzyszenia Foyer Notre-Dame des Sans-Abri, pomagającego osobom bezdomnym.

Więcej ...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws. lekcji religii

2024-11-13 19:13

Mazur/episkopat.pl

"Informacje płynące do opinii publicznej niewiele wspólnego mają z faktycznymi oczekiwaniami, jakie w kontekście zapowiadanych przez resort edukacji zmian wyraziła strona kościelna" - napisał bp Damian Muskus.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bądźcie cierpliwi

2024-11-15 12:00

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...