Staszów
Reklama
Uroczystą Mszą św. w sanktuarium bł. Jana Pawła II rozpoczęły się doroczne obchody Święta Chleba w Staszowie.
- Przychodzimy tu dziś, by dziękować za zebrane plony - mówił, witając dożynkowych gości w progach świątyni jej kustosz, ks. prał. Henryk Kozakiewicz. - Ten rok z racji kaprysów aury był dla rolników wyjątkowo trudny, tym bardziej więc należy z szacunkiem pochylić się nad ich trudem. Niech chleb - owoc ciężkiej pracy będzie dla nas wszystkich błogosławieństwem.
Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz rzemiosła, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Paweł Cygan - dziekan dekanatu połanieckiego, ks. kan. Wiesław Opiat - dziekan dekanatu koprzywnickiego, ks. kan. Jerzy Rybusiński - proboszcz parafii w Kurozwękach oraz ks. kan. Edward Zieliński - proboszcz parafii św. Barbary w Staszowie, który wygłosił homilię.
Obrzędowa część święta plonów miała miejsce w parku rekreacyjnym nad rzeką Czarną. Bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna przekazali na ręce burmistrza Romualda Garczewskiego starostowie dożynek: Justyna Mysłek i Tomasz Klimek. Pani Justyna współprowadzi gospodarstwo o charakterze roślinno-zwierzęcym, nastawionym głównie na produkcję zbóż i hodowlę trzody chlewnej. Na co dzień pełni również funkcję sołtysa Łukawicy. Pan Tomasz jest pracownikiem staszowskiego oddziału ARiMR. Posiada dodatkowo rodzinne gospodarstwo o profilu roślinnym w Woli Wiśniowskiej.
Podczas staszowskiej imprezy nie mogło zabraknąć stoisk z wyrobami piekarniczymi, które jak zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem. Goście dożynek obejrzeć mogli ponadto wystawy rękodzieła, prac ludowych artystów, a nawet pokaz mody przygotowany specjalnie na tę okazję.
Rafał Staszewski
Rytwiany
Gmina Rytwiany dziękowała za tegoroczne zbiory 28 sierpnia. Po uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym barwny orszak delegatów poszczególnych sołectw, niosących tradycyjne dożynkowe wieńce, przemaszerował na stadion sportowy. Tu odbyła się obrzędowa część święta plonów. Honory jego gospodarzy pełnili: sołtys Rudy Joanna Wasilczuk i sołtys Kłody Adam Kotyra. Pani Joanna wraz z mężem prowadzi gospodarstwo pasieczne. Uprawiają też rośliny miododajne, głównie rzepak i grykę. Pan Adam zajmuje się produkcją tuczników i drobiu.
Przybyłych na dożynki gości powitał wójt gminy Grzegorz Forkasiewicz. Sygnałem do rozpoczęcia święta była pieśń „Plon niesiemy, plon”, odśpiewana przez zespół folklorystyczny „Sichowianie”.
Poszczególne sołectwa przygotowały ciekawe stosika, na których zobaczyć można było wyroby rękodzieła ludowego, ale przede wszystkim spróbować specjałów regionalnej kuchni. Dożynkową zabawę zakończył pokaz fajerwerków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rafał Staszewski
Potok Wielki
Jest już tradycją, że dziękczynienie Bogu za szczęśliwe zebranie plonów obchodzone jest w dzień odpustu parafialnego z racji uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku zaszczyt przygotowania dożynek przypadł mieszkańcom wsi Radwanówka. Zanosili oni w imieniu całej parafii dziękczynną modlitwę przed tron Najlepszego Ojca, wypraszając błogosławieństwo dla pól i domostw na następny rok.
W tym roku wraz z modlitwą za doczesne plony i uświęcenie darów zebranych z urodzajnej ziemi składano dziękczynienie za 25-lecie kapłaństwa Księdza rodaka. Ks. Jerzy Kusy przybył do swojej rodzinnej parafii zza Atlantyku, by stanąć u ołtarza w potockiej świątyni jak ćwierć wieku temu, gdy odprawiał tu swoją Mszę św. prymicyjną. Ks. Jerzy pracował dwa lata w Horodle, skąd został przeniesiony do Lublina, do parafii św. Andrzeja Boboli na Czechowie. W 1992 r., po reorganizacji diecezji w Polsce, został kapłanem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W czerwcu 1997 r. wyjechał do USA, gdzie pracuje do dziś w diecezji Cleveland w stanie Ohio.
- Składamy dziś dziękczynienie za Twoje kapłańskie konsekrowane dłonie trzymające Chleb Życia wiecznego, za dłonie rozdające niestrudzenie Jezusa, za dłonie wydzierżawione Jezusowi, aby rozgrzeszał, aby namaszczał chorych, aby błogosławił… - to słowa, które Jubilat usłyszał wraz z życzeniami.
Na uroczystość przybyli Księża z dekanatu Modliborzyce oraz Księża rodacy. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Jubilat wraz z ks. Adamem Firoszem - kanclerzem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Stanisławem Piaseckim - proboszczem tutejszej parafii, ks. Mieczysławem Startkiem - rodakiem oraz ks. Pawłem Laskiem - profesorem WSD w Sandomierzu, który wygłosił okolicznościową homilię. Wśród gości byli również przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Jerzym Pietrzykiem na czele.
Iwona Sulowskar
Turbia
XIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego i XV Dożynki Gminy Zaleszany odbyły się w Turbi. Okolicznościowej Mszy św. dziękczynnej w kościele św. Leonarda przewodniczył ks. dr Jan Biedroń - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Natomiast na lotnisku Aeroklubu Stalowa Wola odbyła się prezentacja grup wieńcowych i występy artystyczne.
- Spotykamy się co roku na Eucharystii, która jest wielkim dziękczynieniem Kościoła, by nasza wdzięczność skierowana została ku Bogu. By składając przy ołtarzu te jakże piękne, kunsztowne wieńce podziękować za to, że Bóg jest tym, który daje wzrost - mówił w homilii ks. Jan Biedroń. Przypomniał, że dożynki są także okazją do wyrażenia szacunku rolnikom oraz wszystkim ludziom, dzięki którym mamy chleb na naszych stołach.
Kiedy kapłan poświęcił wieńce dożynkowe, z kościoła wyruszył barwny korowód grup wieńcowych i zaproszonych gości. Na lotnisku nastąpiło oficjalne powitanie przybyłych przez zaleszańskiego wójta Andrzeja Karasia i starostę stalowowolskiego Roberta Filę. - Nie wiem, jak się piecze chleb, ale wiem, że nic nie może równać się ze smakiem świeżego bochna chleba. Wiem również, że chleb to podstawa naszej egzystencji. Tak było przed wiekami i tak jest dzisiaj - mówił starosta. Artystycznym elementem otwarcia uroczystości był polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Gościniec” z Pilchowa.
Zgromadzeni na dożynkach z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentacje grup wieńcowych, którym przygrywała kapela „Zaleszaki”. Ów pokaz miał charakter konkursu. Za najładniejszy uznano wieniec wykonany przez grupę ze Zbydniowa.
Uroczystość obfitowała w występy artystyczne przedstawicieli gminy Zaleszany. Uczestniczono też w pokazie sokolniczym Piotra Zadwornego i występie ZPiT „Racławice”. Zwolennicy lekkiej muzy mieli okazję pobawić się w discopolowych rytmach.
Piotr Jackowski