Reklama

Diecezjalno-wojewódzkie dziękczynienie za plony

Przychodzimy do świątyni dziękować Bogu…

Niedziela toruńska 37/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na miejsce tegorocznego diecezjalno-wojewódzkiego dziękczynienia na plony wybrano przepiękne gotyckie Chełmno. W niedzielę 28 sierpnia od godzin porannych liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi gromadziły się na placu przy kościele farnym. Przybywali rolnicy, aby złożyć Panu Bogu podziękowanie za całoroczną opiekę i prosić o dalsze błogosławieństwo w gospodarstwach.
Wyrażając zadowolenie z faktu, że chełmińska świątynia stała się miejscem szczególnego wydarzenia, w słowach powitania ks. kan. Zbigniew Walkowiak, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, mówił: „Przychodzimy do świątyni dziękować Panu Bogu i Matce Bożej oraz ludziom, aby nikomu nie zabrakło tego chleba powszedniego”.
Uroczystej Mszy św. dożynkowej przewodniczył bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego. Koncelebrowali również duszpasterze rolników. Wniesione zostały relikwie bł. Jana Pawła II i św. Izydora. Uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Obecni byli przedstawiciele władz województwa: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Dorota Jakuta, wojewoda Ewa Mes, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski, radca generalny w ministerstwie rolnictwa Zofia Krzyżanowska, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji rolniczych, jednostek administracji wojewódzkiej oraz władz samorządowych na czele z burmistrzem Chełmna Mariuszem Kędzierskim i starostą powiatu chełmińskiego Wojciechem Bińczykiem. Najważniejsi w tym dożynkowym święcie - rolnicy - jak zawsze przybyli licznie, aby mimo trudnego roku za każdy kłos, każde ziarno dziękować i prosić o dalszą Bożą pomoc. Rolnicy rozumieją doskonale, że żadna praca na nic się zda, jeśli wcześniej Pan Bóg nie pobłogosławi.
Następnie komentator uroczystości dożynkowych ks. Marcin Banach przedstawił sylwetki starostów. Starostami dożynek diecezjalno-wojewódzkich byli państwo Teresa i Jan Wałachowscy z Brąchnówka, w gminie Chełmża. Wspólnie prowadzą dziś 70-hektarowe gospodarstwo, w którym produkuje się mleko, ale priorytetem jest bydło hodowlane i opasowe. Produkcja polowa skupiona jest na burakach cukrowych, rzepaku i pszenicy. Starosta jest wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Łowicz. Ponadto jest członkiem Rady Nadzorczej Grupy Producentów Mleka „Ekołowiczanka” w Łowiczu oraz wiceprezesem Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni w Chełmży. Działa na rzecz społeczności lokalnej. Wykształcenie rolnicze i pasja powodują, że p. Jan jest kilkakrotnym laureatem konkursów o tematyce rolniczej. Posiada również wiele odznaczeń resortowych. Państwo Teresa i Jan Wałachowscy tworzą szczęśliwą i solidną rodzinę, zbudowaną na chrześcijańskich wartościach. Należą do parafii w Grzywnie. Są rodzicami trzech synów: Mariusza, Piotra i Tomasza. Rekomendowani byli przez urząd marszałkowski.
Na ręce bp. Andrzeja starostowie dożynek przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów, prosząc o jego błogosławieństwo i przekazanie władzom. Po wypowiedzeniu słów modlitwy nad bochnem chleba, symbolem życia, Ojczyzny, wspólnoty i ludzkiej pracy - bp Suski przekazał go marszałkowi województwa, który przyrzekł uszanować go i dzielić sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło.
Dożynkową homilię wygłosił bp Andrzej Suski. Na wstępie przypomniał słowa bł. Jana Pawła II o poszanowaniu pracy rolnika i jego godności. Mówił, że najpiękniejszym plonem są ludzie tej ziemi. Dziękować należy również za beatyfikację Jan Pawła II, który zawsze był blisko polskich rolników. Przedstawił istotę dożynek, podkreślając, że są one przypomnieniem o godności pracy człowieka. Rolnicy, jako współpracownicy Pana Boga, mogą zawsze liczyć na Jego troskę. Za kard. Stefanem Wyszyńskim powtórzył słowa o konieczności miłości ojczystej ziemi: „Szanujcie zagony ojców waszych; tu wszystko inaczej przemawia, bo jest polskie” - dodał. Podkreślał wartość chleba jako podstawy naszej egzystencji, symbolu i znaku wyższych wartości. Człowiek potrzebuje chleba i Pana Boga, jednak nie wolno zagrodzić dostępu do Pana Boga i zamieniać Go na współczesnych bożków - mówił. Chlebem trzeba się dzielić z innymi, szczególnie z tymi, którzy żyją w niedostatku. A Pan Bóg to czyni właśnie poprzez rolników. Słowami modlitwy błogosławienia chleba, którą podczas każdej Eucharystii wypowiada kapłan: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb” - zakończył homilię bp Andrzej.
Dary ofiarne do ołtarza przynieśli przedstawiciele dekanatów naszej diecezji, składając kwiaty, chleb, owoce, warzywa, miody i nalewki, paschał z wosku pszczelego, wytwory rękodzieła ludowego, żywność ekologiczną, przetwory owocowo-warzywne, wypieki. Na ręce Księdza Biskupa złożono kosz darów od duszpasterstwa rolników. Zgromadzeni w kościele uczestnicy Mszy św. dożynkowej odnowili Akt Zawierzenia Rolników Matce Bożej. W chełmińskiej farze, która jest jednocześnie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, wypowiadane słowa zawierzenia Maryi miały jeszcze głębsze znaczenie. Dziękując za Jej opiekę nad rolniczym trudem, polecano sprawy Ojczyzny, Kościoła w Polsce, duszpasterzy, Polską wieś z jej dziedzictwem narodowym i religijnym, instytucje i organizacje rolnicze, a także wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła, aby panował duch miłości i zrozumienia.
Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania w imieniu władz samorządowych wypowiedzieli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta. Ofiarując kielich, który - mówili - wypełniony jest modlitwą i intencjami, zapewnili o sprawiedliwym zarządzaniu wspólnym dobrem. Następnie słowa podziękowania skierował diecezjalny duszpasterz rolników ks.kan. Zbigniew Gański. Cytując bł. Jana Pawła II na temat polskiej, trudnej i doświadczonej ziemi mówił: „Drodzy rolnicy i działający na rzecz rolnictwa, bądźcie błogosławieni. Właśnie wy, którzy stokroć bardziej niż inni znacie piękno tej błogosławionej ziemi, pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Co roku przychodzimy, aby błogosławić Boga za dar ziemi i chleba. Dziękujemy za dary ziemi, za pochylenie się Niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity. Dziękujemy dziś także rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego” - podkreślił.
Słowa wdzięczności skierował do bp. Andrzeja za sprawowanie Mszy św. i wygłoszone słowo Boże, za życzliwość względem ludzi pracujących na roli oraz za troskę o duszpasterstwo rolników diecezji toruńskiej i Bractwo Św. Izydora. Podziękował tegorocznym starostom dożynek za pełnienie tej zaszczytnej funkcji w czasie rolniczego święta, wszystkim współorganizatorom tegorocznych dożynek, kapłanom oraz delegacjom poszczególnych dekanatów z wieńcami dożynkowymi i darami ołtarza. Zaprosił do uczestnictwa w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze, które odbędą się 3 i 4 września.
Mszę św. uświetnił chór „Chorus Culmensis” i orkiestra dęta Chełmińskiego Domu Kultury.
Po Mszy św. barwny korowód przemaszerował sprzed kościoła farnego na rynek chełmiński. Tam rozpoczęła się druga część uroczystości. Powitano pozostałych gości dożynek, nastąpiły okolicznościowe przemówienia, przekazanie chleba przez starostów i wicestarostów oraz dzielenie się dożynkowym chlebem z wszystkimi uczestnikami i gośćmi rolniczego święta. Wiceminister Zbigniew Sosnowski, przywołując słowa Wincentego Witosa: „Tyle ojczyzny - ile ziemi, tyle wolności - ile własności”, podziękował rolnikom za ich trwanie na ziemi, dbanie o tradycje i za miłość do ojcowizny. Wyróżniającym się w pracy rolnikom wręczono resortowe odznaczenia.
Jak co roku rolnicy przybywają na dożynki z wieńcami, nieodzownym symbolem tego święta. Po poświęceniu ich przez Księdza Biskupa rozstrzygnięto konkurs na tradycyjną koronę wieńcową i współczesny wieniec. W pierwszej kategorii komisja konkursowa wyróżniła Koło Gospodyń Wiejskich z Chrostowa i z Karbowa oraz powiat Żnin. Zawracano szczególną uwagę na wykorzystywanie kłosów zbóż, kwiatów, ziół, owoców i warzyw, podkreślano walory estetyczne oraz zgodność z polską tradycją. Natomiast nowoczesne formy ozdób dożynkowych najciekawiej wykonali mieszkańcy gminy Lubiewo, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Zbiczna oraz sołectwo z Czarża.
Naszą diecezję na dożynkach ogólnopolskich reprezentować będzie delegacja z parafii w Ostromecku, dekanat Unisław.
Na scenie prezentowały się m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze”, Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, Zespół Tańca Ludowego „Kundzia”, grupy parodystów i kabareciarzy oraz orkiestra dęta z Chełmińskiego Domu Kultury. Zachęcano do odwiedzenia licznych stoisk promujących małe ojczyzny, z tradycyjną żywnością i do skosztowania lokalnych przysmaków. Rolnicze świętowanie na chełmińskim rynku zakończyły koncert zespołu „Bad Boys Blue” oraz zabawa taneczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...