Reklama

Odznaczeni za zasługi dla diecezji

9 września w katedrze w Gorzowie Wlkp. bp Stefan Regmunt odznaczył za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 20 osób, w tym trzy małżeństwa
Już po raz trzeci odznaczenia za zasługi dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są przyznawane jednocześnie tak dużej grupie osób z różnych środowisk. Kandydaci do odznaczeń są zgłaszani przez poszczególne parafie i dekanaty oraz przez kurię biskupią. Są to ludzie świeccy, którzy swoją pracą i postawą przez całe lata wyróżniali się w swoich środowiskach, w swoich parafiach, w ten sposób służąc Kościołowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁADYSŁAW POLAŃSKI

z parafii pw. Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim (dekanat Głogów NMP Królowej Polski), ur. 17 czerwca 1947 r., żonaty.
Z zawodu jest malarzem. Bardzo dużo pomaga przy wszystkich remontach kościołów w Brzegu Głogowskim, Kromolinie, Górze św. Anny oraz plebanii. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Rady Parafialnej. Służy pomocą bezinteresownie i jest zawsze do dyspozycji. Regularnie uczestniczy w życiu parafii i przystępuje do sakramentów, cieszy się dobrą opinią wśród parafian, jest bardzo uczynny i chętny do pomocy.

ANNA MICHALSKA

z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie (dekanat Głogów NMP Królowej Polski), ur. 7 listopada 1929 r., zamężna.
Od kilkudziesięciu lat ofiarnie i bezinteresownie pracuje dla dobra Kościoła. Prowadziła Poradnię Rodzinną, współorganizowała Terenowe Biuro Radia Maryja, pracuje w kancelarii parafialnej. Wiele godzin spędza na modlitwie. Jej kultura osobista, dobroć i pogodne oblicze sprawiają, że jest skutecznym „ambasadorem” Kościoła wśród świeckich i wzorem patriotyzmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

JÓZEF FERKALUK

z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. (dekanat Gorzów Wlkp. katedra), ur. 21 kwietnia 1934 r., żonaty.
Uczestniczył w budowie kościoła, pomaga przy kuchni dla ubogich przy kościele na ul. Chodkiewicza, należy do Rycerstwa Niepokalanej, jest kolporterem czasopisma „Miłujcie się”. Siłę do swej bezinteresownej służby czerpie z częstego przyjmowania Komunii św. Jest człowiekiem skromnym i nieszukającym pochwał.

WIESŁAW SZARECKI

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinie (dekanat Gubin), urodzony 14 czerwca 1948 r., żonaty, ma troje dzieci.
Ponad 10 lat jest kościelnym, wykonując swą pracę bezinteresownie. Jest również wolontariuszem PZC i członkiem Rady Parafialnej. Spędza każdego dnia wiele godzin w kościele, dbając o jego wygląd i stan, służy też jako ministrant. W PZC służy, przywożąc żywność z magazynu w Zielonej Górze oraz w jej rozdzielaniu. W sprawach parafialnych nigdy nie odmawia pomocy, angażuje również inne osoby do pomocy w kościele. Jest głęboko wierzącym katolikiem, codziennie przystępuje do Komunii św. Skromny, szanowany przez mieszkańców za okazywaną życzliwość, pomoc i otwartość.

Reklama

BOŻENA RUSZCZAK

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinie-Komorowie (dekanat Gubin), ur. 20 marca 1958 r., zamężna, ma troje dzieci.
Jest założycielką i kierownikiem parafialnego zespołu teatralnego „Ziarenka radości”, pomysłodawczynią i realizatorką wielu inicjatyw duszpasterskich na rzecz dzieci i młodzieży. Jest aktywnym członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Żywego Różańca i „Margaretek”.

JANINA FELIKSIAK

z Budachowa w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy (dekanat Krosno Odrzańskie), ur. 19 grudnia 1925 r., wdowa.
Od 1970 r. pełni funkcję kościelnej w Badachowie. Bardzo starannie prowadzi zakrystię, dba o czystość całego kościoła i wszystkie dekoracje, sama w własnych pieniędzy kupuje co konieczne. Oddana jest tej posłudze bez reszty. Jest osobą bardzo skromną i sumienną. Odznacza się wysoką kulturą osobistą, znana jest jako osoba godna zaufania, jest wzorem i autorytetem dla innych. Głęboko wierząca, otwarta i pogodna.

HELENA I ZDZISŁAW GRUSZCZYŃSCY

z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Osiecznicy (dekanat Krosno Odrzańskie), małżonkowie od 11 czerwca 1983 r., mają syna.
Są wzorem życia chrześcijańskiego i małżeńskiego, co szczególnie pokazali, gdy przez wiele lat opiekowali się niepełnosprawną córką, stając się przykładem, co rodzice mogą osiągnąć, oddając miłość i siły ukochanemu dziecku. Oboje są członkami Parafialnej Rady Duszpasterskiej i grupy „Przyjaciół Paradyża”, czynnie i bezinteresownie włączają się w organizację uroczystości kościelnych, działania remontowe i upiększające dotyczące obiektów parafialnych.

STANISŁAW CZAHAJDA

z Dłużka w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku (dekanat Lubsko), ur. 5 marca 1944 r., żonaty, ma czwórkę dzieci.
Od 45 lat jest kościelnym w Dłużku. W 1971 r. przejął ten obowiązek po ojcu, który od wojny był kościelnym. Troszczy się duchowo i materialnie o wspólnotę parafialną. Opiekuje się kościołem, dba o jego wystrój w środku i na zewnątrz, prowadzi modlitwy i nabożeństwa. Jest odpowiedzialny za remonty kościoła i wieży, aktywnie działa w radzie kościoła. Organizuje coroczne pielgrzymki rolników do Częstochowy na ogólnopolskie dożynki.

Reklama

PAULINA JASIK

z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Górzynie (dekanat Lubsko), ur. 2 lipca 1937 r., zamężna, ma dwie córki.
Od 23 lat jest kościelną w Górzynie, członkinią Parafialnej Rady Ekonomicznej i Żywego Różańca. Wzorowo dba o porządek i czystość w kościele i jego otoczeniu. Codziennie uczestniczy we Mszy św., przyjmując Komunię św. Jest szanowana przez wszystkich za jej ogromną troskę o kościół parafialny.

IRENA I WŁODZIMIERZ WIECZORKOWIE

z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu (dekanat Pszczew), małżonkowie od 5 czerwca 1964 r., mają córkę.
Od początku, czyli od 12 lat, zaangażowani są w budowę duchową i materialną parafii. Zawsze chętni do pomocy. Przez wiele lat, gdy księża mieszkali w wynajętym, oddalonym od kościoła mieszkaniu, ich dom stał się dla kapłanów drugim domem. Włodzimierz służył pomocą przy budowie, a Irena była inicjatorką różnych akcji duszpasterskich. Małżonkowie codziennie obecni są na Mszy św., regularnie przystępują do sakramentów. Zaangażowani są w wielu wspólnotach parafialnych.

TERESA BRYCHCY

z Mozowa w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie (dekanat Sulechów), ur. 6 sierpnia 1948 r., zamężna, ma dwoje dzieci.
W latach 1976-95 prowadziła Poradnictwo Rodzinne, jest członkinią Żywego Różańca i Parafialnego Zespołu Caritas. Prowadzi Grono Wspierających Ubogich w Mozowie, opiekuje się starszymi samotnymi osobami. Pomagała w przygotowaniu do koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Reklama

MARIA JANCELEWICZ

z parafii pw. Chrystusa Króla w Smolnie Wielkim (dekanat Sulechów), ur. 17 października 1929 r., wdowa, ma troje dzieci.
Czynnie zaangażowana w organizowanie życia parafii od początku jej powstania w 1957 r., prowadziła schole dziecięce i młodzieżowe oraz chór. Jest zaangażowanym członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej, Parafialnego Zespołu Caritas oraz zelatorką Żywego Różańca. Opiekuje się starszymi samotnymi osobami.

JADWIGA KŁOSIAK

z Dąbrówki Małej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opalewie (dekanat Świebodzin), ur. 22 września 1944 r., wdowa, ma dwóch synów.
Od ponad 40 lat jest żywo zaangażowana w organizację życia społecznego i religijnego wspólnoty kościelnej gromadzącej się w kościele filialnym w Dąbrówce Małej. Prowadzi śpiewy podczas Mszy św. i nabożeństw, a także troszczy się o piękny wygląd kościoła.

IRENA ELŻBIETA I MIECZYSŁAW CZARNY

z Łochowa w parafii pw. św. Marcina w Świdnicy (dekanat Zielona Góra Ducha Świętego), małżonkowie od 21 lutego 1981 r., mają troje dzieci.
Oboje czynnie uczestniczą w życiu parafii, współpracując z duchownymi, zatroskani o dobro i rozwój parafii. Angażują się w przygotowanie uroczystości parafialnych. Obdarowują księży ziemiopłodami, rybami czy mięsem. Również ich dzieci są zaangażowane w życie parafialne. Prowadząc własne gospodarstwo rolne, bezinteresownie dbają również o grunty parafialne. Mieczysław od 2005 r. działa w Parafialnej Radzie Ekonomicznej i zaangażowany jest we wszystkie remonty. Jest dyspozycyjny i odpowiedzialny.

ZDZISŁAW CZECHOWSKI

z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra Podwyższenia Krzyża Świętego), ur. 22 lutego 1934 r., żonaty, ma córkę.
Jest portierem w kurii biskupiej w Zielonej Górze. Zawsze życzliwy, oddany i zatroskany o sprawy Kościoła. Zaangażowany jest w różnego rodzaju działania duszpasterskie, takie jak: Służba Ołtarza, Krucjata Eucharystyczna, Rycerstwo Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, również jako muzyk w chórze przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze i w orkiestrze zielonogórskiego Zastalu, jako odpowiedzialny za oprawę muzyczną diecezjalnych i parafialnych uroczystości kościelnych.

Reklama

MARIA WIKTORIA SIWICKA

z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra św. Jadwigi), ur. 10 maja 1948 r., zamężna, ma syna.
Bezinteresownie angażuje się w pomoc wspólnocie parafialnej m.in. przez dyżury w Parafialnym Zespole Caritas, posługę modlitewną w Żywym Różańcu, pracę w biurze parafialnym i prowadzenie sekretariatu Studium nad Małżeństwem i Rodziną. Działa również w Apostolacie Maryjnym. Odznacza się ofiarnością, bezinteresownością i dyspozycyjnością każdego dnia. Jest człowiekiem dyskretnym i godnym zaufania. Otwarta na człowieka i Boga. Codziennie jest obecna na Eucharystii.

GRZEGORZ KLIMEK

z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (dekanat Zielona Góra św. Jadwigi), ur. 26 stycznia 1965 r., żonaty, ma czworo dzieci.
W latach 1990-93 był kościelnym, a odkąd w 1990 r. katecheza wróciła do szkół również katechetą w Gimnazjum nr 6. Pełni funkcję prezesa PZC, do którego zmobilizował 70-80 swoich uczniów. W gimnazjum założył Klub Małego Księcia - szkolne koło pomagające niepełnosprawnym. Wspólnie jeżdżą do Krzywańca, by odwiedzać więźniów, chodzą na odział dziecięcy do zielonogórskiego szpitala, przygotowują także przedstawienia, by przez swą posługę przybliżać innym Jezusa Miłosiernego. Współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Tęcza”, a także z wolontariuszami z Organizacji Pożytku Publicznego „Ośmiu wspaniałych”. Należy do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Zauważa każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego. Jest człowiekiem dyskretnym i bezinteresownym.

Oprac. ks. Dariusz Gronowski

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?