Watykan: włoski biskup rezygnuje i udaje się do klasztoru
st (KAI) / Watykan
Adobe Stock
Ojciec Święty przyjął dziś rezygnację z rządów duszpasterskich złożoną przez 73-letniego biskupa diecezji Ascoli Piceno, Giovanni D'Ercole. Wiosną hierarcha krytykował surowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Zapowiedział, że uda się do klasztoru, by prowadzić życie modlitwy i kontemplacji.
Bp D'Ercole był znaną postacią medialną a w latach 1987-1990 był zastępcą dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W roku 2009 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym L'Aquila. W 2014 roku papież Franciszek przeniósł go do Ascoli Piceno.
„Udają się do klasztoru, gdzie będę mógł intensywniej towarzyszyć drodze Kościoła w medytacji, kontemplacji i milczeniu. Kiedy przejdę przez ten okres w klasztorze, otworzę się na wszystkie perspektywy. Czuję, że Bóg wzywa mnie do uczynienia tego kroku, abym mógł w ten sposób służyć Kościołowi” – stwierdził hierarcha.
Papież przyjął na audiencji misjonarza uwolnionego z rąk terrorystów
ts (KAI) / Watykan
Ks. Tomasz Lubaś
Papież Franciszek przyjął na audiencji 9 listopada ks. Pierluigi Maccalli. 59-letni włoski misjonarz został niedawno uwolniony z rąk islamistycznej bandy terrorystów. Uprowadzono go przed niemal dwoma laty w Nigrze i przewieziono do Mali, gdzie był przetrzymywany do początku października. Za jego uwolnienie podziękował papież Franciszek 19 października podczas modlitwy Anioł Pański.
Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?
2025-05-06 10:17
tom (KAI Rzym)/KAI
PAP/EPA
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację
„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".
Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka
2025-05-06 15:02
st/KAI
Vatican Media
Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.