Reklama

Instytut Teologiczny

Rekolekcje Wielkopostne

Niedziela częstochowska 16/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 23-24 marca br. w Instytucie Teologicznym w Częstochowie miały miejsce doroczne rekolekcje wielkopostne. Rozpoczęliśmy je pieśnią do Ducha Świętego O Stworzycielu Duchu, przyjdź. Następnie rektor uczelni - ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk powitał serdecznie rekolekcjonistę - ks. Remigiusza Lotę. Pierwsza konferencja wygłoszona przez ks. Lotę dotyczyła przygotowania się na najpiękniejsze święta w roku liturgicznym - Wielkanoc. Ksiądz Rekolekcjonista nawiązał do historii Paschy i podkreślił, że dla nas Pascha to przejście ze śmierci do życia, z grzechu do wolności dzieci Bożych. Przypomniał także ubiegłoroczną tragedię nowojorską, podkreślając, że "tragedia na World Trade Center to znak Boga na tegoroczną Paschę".

Ks. Lota zwrócił uwagę, że nie wystarczy być słuchaczem Ewangelii o męce, śmierci i zmartwychwstaniu, ale trzeba się nawrócić. Kościół daje nam na to "posprzątanie serca" 40 dni. Inaczej nasza śmierć będzie groźniejsza, bo wieczna. Ksiądz Rekolekcjonista mówił również o tym, że Bóg daje nam wydarzenia, po których powinniśmy się nawrócić, zmienić we własnym życiu coś, co wymaga zmiany. Inaczej " każdemu z nas grozi religijność, nie wiara". Ks. Remigiusz zachęcił też do swoistego rachunku sumienia - zastanowienia się nad tym, czy szukamy Ziemi Obiecanej, którą jest sam Bóg, czy szukamy tylko Boga, który spełnia nasze pragnienia. Było to wprowadzenie do następnego punktu ćwiczeń rekolekcyjnych - nabożeństwa pokutnego przed Najświętszym Sakramentem, w czasie którego Księża Profesorowie z Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego pełnili posługę w konfesjonale.

Następnego dnia wysłuchaliśmy jeszcze dwu nauk rekolekcyjnych. Ks. Remigiusz, opierając się na Słowie Bożym, poruszył temat obłudy i dwoistości serca - tego rozdźwięku pomiędzy modlitwą a konkretnymi czynami. Zaakcentował, że miernikiem naszej modlitwy jest nasz stosunek do drugiego człowieka. Zależy on od przemiany naszego życia, a wszystko zaczyna się od mojego "chcę", od osobistej zgody i pragnienia nieustannego przechodzenia z ciemności do światła. Pascha Jezusa Chrystusa, Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie - to klucz do zrozumienia tej mojej małej paschy w osobistym życiu.

Nasze spotkanie zakończyła uroczysta Msza św., podczas której dziękowaliśmy Bogu za przeżyty czas skupienia, prosząc o obfite jego owoce.

Czas rekolekcji był zarówno zaproszeniem do głębszej refleksji nad swoim życiem, jak i wezwaniem do podjęcia konkretnych czynów. Dobrze, że Bóg podarował nam taki czas wyciszenia i modlitwy, w którym mogliśmy bardziej poznać Jego miłość objawioną w Jezusie Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: Potrzeba formacji do liturgii i przez liturgię

2026-08-14 13:17
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

W benedyktyńskim opactwie Mount Angel w stanie Oregon rozpoczęło się dziś sześciodniowe spotkanie kardynałów, biskupów i wiernych świeckich poświęcone formacji liturgicznej. Obradom przewodniczy kard. Arthur Roche, prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jak podaje Vatican News Leon XIV w przesłaniu skierowanym do prefekta i uczestników spotkania podzielił się swoimi uwagami, proponując kilka tematów, które jego zdaniem warte są głębszej refleksji.

Więcej ...

Świdnica. Diecezja u progu peregrynacji

2026-08-13 20:14

Hubert Gościmski

O historycznym dla diecezji wydarzeniu, które rozpocznie się w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, mówił biskup świdnicki podczas specjalnej konferencji prasowej.

Więcej ...

USA: wciąż niepewny los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją

2026-08-14 19:19

henriethaan/pixabay.com

Wciąż niepewny jest los Gabriela, którego surogatka uratowała przed aborcją. Chłopiec urodził się na dwa tygodnie przed terminem, tuż po tym jak sąd w Teksasie wydał wyrok gwarantujący mu opiekę medyczną i leczenie wady serca. Gabriel przebywa pod opieką w szpitalu dziecięcym w Dallas. Surogatka, która odmówiła aborcji dziecka, której na wieść o uleczalnej wadzie serca chłopca, domagali się jego biologiczni rodzice, nie mogła zobaczyć dziecka po urodzeniu. Walka o jego przyszłość wciąż trwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Wiara

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Skazany za krytykę represyjnych przepisów, bez dostępu...

Kościół

Skazany za krytykę represyjnych przepisów, bez dostępu...

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Wiara

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Kościół

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Ks. kan. Krzysztof Herbut: Jaka modlitwa, takie życie

Niedziela Świdnicka

Ks. kan. Krzysztof Herbut: Jaka modlitwa, takie życie

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Litania do św. Maksymiliana Marii Kolbego