Reklama

By twórczo pomagać

Niedziela małopolska 39/2011

Współczesna rodzina przeżywa wiele problemów. Nie są to tylko problemy materialne. Coraz częściej rodziny stają wobec poważnych zagadnień zdrowotnych, psychologicznych czy organizacyjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczyliśmy się już, że w rozwiązywaniu rozmaitych życiowych problemów, coraz rzadziej możemy liczyć na instytucje państwowe. Takimi problemami zajmują się oddolnie powstające inicjatywy. Dziś chcielibyśmy przedstawić Poradnię Pomocy Rodzinie Fundacji „Życie i Płodność”.

Ewolucja dobra

Fundacja Życie i Płodność działa od 2007 r. Wtedy to zasadniczym celem Fundacji była działalność naukowa, której efektem jest wydawanie zeszytów naukowych „Życie i Płodność”. Artykuły zawarte w poszczególnych numerach przygotowywane są przez specjalistów w dziedzinie medycyny, ginekologii, położnictwa, etyki, czy teologii. W ramach tej działalności powstało środowisko wykształconych osób, które w sposób kompetentny chciały wyjść z pomocą do drugiego człowieka. Na początku 2011 r. członkowie Fundacji zaczęli dostrzegać potrzebę otwarcia poradni, gdzie mogliby pomagać w sposób bezpośredni. Rozpoczęły się przygotowania do otwarcia takiego miejsca. 3 października, czyli już za tydzień, przy ul. Wójtowskiej 3 w Ośrodku Zdrowia w Krakowie pracę rozpoczyna Poradnia Pomocy Rodzinie „Życie i Płodność”, która jest odpowiedzią na wiele problemów, z którymi borykają się współczesne rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod sztandarem Jezusa

Reklama

Poradnia nie powstała z inicjatywy Kościoła, ani żadnych ruchów, czy stowarzyszeń kościelnych. Jednak w statucie Fundacji, pod której opieką znajduje się Poradnia, znajdują się deklaracje o chrześcijańskich zasadach jej pracy oraz pełnej zgodności z nauczaniem Kościoła. Daje to gwarancję, że powierzając się opiece Poradni, natrafimy na specjalistów, którzy w swoim działaniu szanują wartości chrześcijańskie, a o to nie łatwo dziś w sprawach dotyczących np. psychologii i płodności. Odwołanie się do wartości chrześcijańskich jest także postawioną przed sobą samym poprzeczką, bo przecież chrześcijanin to ktoś, kto chce być dobry i uczciwy w swoim fachu. Wyklucza się tu sytuację, aby ktoś jedynie ustami wyznawał wiarę w Chrystusa, a w swojej pracy był osobą niedokładną, czy niekompetentną. Taką linię najlepiej tłumaczą słowa Gabrieli Kowalczewskiej-Kawali - koordynatora poradni: - Chcemy pracować dobrze i solidnie dla każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania, czy przekonań. Zdajemy sobie sprawę, że każda osoba podejmuje pewne wybory w swoim sumieniu i my - terapeuci, lekarze, psychologowie - nie chcemy i nie możemy narzucić im swoich przekonań. Możemy za to w sposób profesjonalny przekazać im wiedzę - nawet na temat antykoncepcji, tego, jak działa - ale włącznie z pokazaniem wszystkich skutków jej stosowania. Niemniej przez rzetelną pracę i przekazanie wiedzy możemy przyczynić się do tego, że ktoś podejmie decyzję, np. o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji nie ze względów religijnych, ale zdrowotnych. Naszym zadaniem jest pokazywanie prawdy.

Czego potrzeba rodzinie?

Poradnia ma pomagać rodzinie na wielu płaszczyznach. - Życie i płodność, które są w nazwie Fundacji zobowiązują nas do podjęcia bardzo wielu tematów - mówi Gabriela Kowalczewska-Kawala - Życie to zarówno problemy, jak i radości, sprawy małżeńskie, konflikty, kłopoty z dziećmi i wiele innych. Płodność rozumiemy zaś także jako szeroko pojętą twórczość, a nie tylko rozmnażanie - objaśnia dalej przedstawicielka fundacji. Spotkamy się więc tutaj z leczeniem niepłodności Naprotechnologią, NPR, ale poradnia będzie oferowała także pomoc logopedy, prawnika, mediacje rodzinne i rówieśnicze oraz pomoc osobom po stracie dziecka.
Poradnia poprowadzi m.in. sesje psychoterapeutyczne w nurcie systemowej terapii rodzin (terapia małżonków, osób indywidualnych, osób dorosłych, ale także młodzieży i dzieci).

Pomoc przez rozwój

Oprócz dyżurów i spotkań indywidualnych Poradnia przygotowała szeroką ofertę szkoleń i warsztatów, które kierowane będą zarówno do rodziców, jak i dzieci. Tematy szkoleń będą zarówno dotyczyły spraw trudnych, jak i prozaicznych. Przykładowe tematy to: czym jest syndrom poaborcyjny, jak leczyć stres po traumie, przewlekłe stany lękowe. Dużo uwagi poświęcono kursom rozpoznawania płodności (dla mam po porodzie, dla kobiet w okresie przekwitania, po odstawieniu antykoncepcji).
W przygotowaniu są różnorakie warsztaty - podczas kilkugodzinnych spotkań będzie można nauczyć się robić np. biżuterię z filcu, ozdoby, zabawki z różnych materiałów. Warsztaty te mają służyć temu, by rodziny uczyły się wspólnie spędzać czas nie tylko w sklepie, czy przed telewizorem. Tego typu zajęcia będą prowadzić animatorzy kultury, wodzireje, osoby zajmujące się pedagogiką twórczości.

Bariery

Nowa inicjatywa Fundacji „Życie i Płodność” jest więc skierowana do rodzin, z takim zamysłem, aby odpowiedzieć na wiele ich problemów. Jednak nie wszystkie rodziny będą mogły pozwolić sobie na korzystanie z tej oferty. Wszystkie poradnie bowiem są, póki co, płatne. Nie każda rodzina będzie mogła pozwolić sobie na wydatek rzędu 50 zł za wizytę u logopedy czy też 120 zł za godzinę rodzinnej sesji terapeutycznej. - Próbujemy uzyskać refundację z NFZ dla poradni logopedycznej, psychologicznej i psychoterapeutycznej. Mamy nadzieję, że już od początku 2012 r. będą to porady, których koszty pokryje w całości NFZ. Staramy się także o dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego - zapewnia Gabriela Kowalczewska-Kawala. Warto więc kibicować Fundacji w tych staraniach, bo wielce przykre byłoby, gdyby ta potrzebna inicjatywa, która powstała ze szlachetnych pobudek, nie mogła rozwinąć skrzydeł i otoczyć opieką potrzebujących rodzin jedynie ze względów finansowych...

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt dot. 1 godziny religii tygodniowo dziś trafi do konsultacji?

2024-09-30 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała w piątek, że w najbliższym tygodniu projekt rozporządzenia w sprawie jednej godziny religii tygodniowo w szkołach powinien trafić do konsultacji. Oceniła, że w poniedziałek 30 września będzie już gotowy.

Więcej ...

Łódź: I parafialny bieg św. Franciszka

2024-09-30 09:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Francja: proces beatyfikacyjny kolejnej pary małżeńskiej

2024-09-30 19:21

Karol Porwich/Niedziela

We francuskiej diecezji Saint-Brieuc, we wschodniej części Bretanii, rozpoczął się proces beatyfikacyjny pary małżonków: Claude’a-Toussaint’a Marot’a (1675-1756) i Marguerite-Marie Piquet de la Motte (1681-1759), znanych jako państwo de La Garaye. Znani byli z konkretnego zaangażowania na rzecz chorych i ubogich, stając się wzorem czynnego miłosierdzia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Wiara

Adam Woronowicz: Nie poradziłbym sobie bez Eucharystii

Ten, który umiłował Słowo

Święci i błogosławieni

Ten, który umiłował Słowo

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Święci i błogosławieni

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...

Wiadomości

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału...