Reklama

Niedziela Częstochowska

Jak świętują rycerze?

Beata Pieczykura/Niedziela

– Dla braci Rycerzy Kolumba to szczególny dzień – beatyfikacji założyciela ks. Michaela McGivneya. To świadczy o tym, że dobrze wybraliśmy, jesteście w organizacji katolickiej, którą założył błogosławiony, który wyprasza łaski dla wielkiej, męskiej organizacji – powiedział ks. Ryszard Umański, archidiecezjalny duszpasterz Rycerzy Kolumba, proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie, 31 października, do rycerzy z regionu częstochowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu beatyfikacji ks. Michaela McGivneya Rycerze Kolumba stanęli wobec pytania: – Co wy w życiu zrobiliśmy, by osiągnąć świętość?, a także zadania: – Bycie Rycerzem Kolumba to służba w wielkiej pokorze. To wezwanie skierował do braci ks. Umański podczas Mszy św., którą odprawił w kościele św. Wojciecha BM w Częstochowie w intencji Rycerzy Kolumba działających w Częstochowie, archidiecezji, Polsce i na całym świecie.

W homilii powiedział, że życiorys ks. McGivneya jest znany rycerzom. Dlatego zwrócił uwagę na dwie sprawy. Pierwsza to krótkie życie (przeżył 38 lat) pozwoliło mu osiągnąć świętość. W tym kontekście podkreślił, że życie ziemskie jest bardzo ważne, ponieważ decyduje o wieczności, czy będzie to świętość. Ważne jest więc to, by służyć w pokorze. Druga sprawa to podobieństwo czasu, którym żył założyciel, i obecnego. Umarł on zarażony w okresie epidemii. W XIX wieku, kiedy w USA katolicy byli dyskryminowani, a wiara przez wiele środowisk była postrzegana jako zagrożenie ładu społecznego, założył Rycerzy Kolumba. Wezwanie do obrony Kościoła i kapłanów jest wciąż aktualne dla współczesnych rycerzy w XXI wieku. To mobilizacja do obrony słowem i czynem, świadectwem życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Częstochowie działają trzy rady Rycerzy Kolumba przy parafiach: Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Wojciecha BM. W archidiecezji częstochowskiej rycerzy jest ponad 250. W Polsce jest ich ponad 6 tys., a na świecie ponad 2 mln.

Reklama

Michael Joseph McGivney

urodził się 12 sierpnia 1852 r. w Waterbury w stanie Connecticut. Jako szesnastolatek wstąpił do seminarium. Po czterech latach studiów przyjął święcenia kapłańskie. Został wikariuszem przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven. W podjętej posłudze wyróżniał się ogromną wrażliwością na ludzkie cierpienie, troszczył się o powierzonych mu ludzi, a jego postawa ukazywała ludziom Boże miłosierdzie. Jako proboszcz parafii pw. św. Tomasza w Thomaston wyprzedził swą epokę, angażując świeckich w działalność i życie parafii. W 1882 r. stworzył Rycerzy Kolumba, czyli bratnią organizację dla katolickich mężczyzn. Pierwotne zasady zakonu to jedność i miłosierdzie. W pamięci wiernych zapisał się jako proboszcz, który budował wyjątkowe i silne więzi ze swoim parafianami, dbając równocześnie o ich rozwój duchowy i materialny. Zmarł w opinii świętości 14 sierpnia 1890 r. Misja, którą pozostawił, jest realizowana przez 2 miliony członków Rycerzy Kolumba na całym świecie. Wspólnota, którą budują, jest stworzona na zasadach miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu.

Za: https://ekai.pl

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2020-10-31 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łomża: Ceremonia Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba

Rycerze Kolumba

Grzegorz Jęczmyk/Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

12 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym im. Papieża Jana Pawła II w Łomży odbyła się Ceremonia Stopnia Patriotycznego Rycerzy Kolumba. W wydarzeniu uczestniczył ordynariusz łomżyński, bp Janusz Stepnowski, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej poprzedzającej Ceremonię.

Więcej ...

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24
Św. Józef Sebastian Pelczar

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...