Reklama

Nie zmarnowałam mandatu zauf ania (2)

Niedziela częstochowska 40/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Była Pani w Katyniu, kiedy wydarzyła się katastrofa smoleńska. Nie możemy dziś pominąć tego tematu, śmierci prezydenta Kaczyńskiego i tylu znakomitych osób...

Reklama

JADWIGA WIŚNIEWSKA: -... ważnych i tak bardzo Polsce potrzebnych. 10 kwietnia 2010 r. jest jednym z najczarniejszych dni w naszej historii. Jesteśmy ponad rok po katastrofie i można zapytać, jak spisało się państwo polskie po tym, co się wydarzyło. Na pewno spisał się naród, który tak licznie przyszedł pożegnać swego ukochanego prezydenta. Naród, który nagle uświadomił sobie, jak wybitnym i wielkim człowiekiem był Lech Kaczyński. Naród, który zobaczył piękne zdjęcia Marii i Lecha Kaczyńskich, wcześniej ośmieszanych i poniżanych. Ten naród wcześniej jakby nie wiedział, że śp. Prezydent RP był profesorem prawa. Zginęli ludzie wybitni. Powołaliśmy wtedy w Sejmie, widząc, że państwo nie wykazuje się zbytnią aktywnością, zespół ds. ustalenia przyczyn katastrofy, tzw. zespół smoleński; gromadziliśmy dokumenty, spotykaliśmy się z ekspertami. Czy państwo zdało egzamin? Państwo przyjęło procedurę prawną, która jest nieuprawniona do badania przyczyn tego rodzaju katastrof. W mojej ocenie państwo nie zdało egzaminu. Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie, że ginie przedstawiciel któregoś z państw europejskich i to państwo oddaje śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy w obce ręce? Nie mamy dostępu do wraku samolotu, do dzisiaj nie mamy oryginału czarnych skrzynek, zeznania kontrolerów z wieży są zmieniane. Wokół katastrofy dzieją się dziwne rzeczy. Obolałe rodziny do tej pory nie wiedzą naprawdę, co tam się stało i co było przyczyną katastrofy. Przypomnę tu katastrofę nad Lockerby, kiedy rozbił się samolot: wydobyto wszystkie szczątki maszyny, przeprowadzono precyzyjną rekonstrukcję i na podstawie tego ustalono przyczyny wypadku. Tutaj dopuszczono do sytuacji, że przez wiele miesięcy miejsce katastrofy było niezabezpieczone, szczątki samolotu były wynoszone. Wszyscy pamiętamy zdjęcia tuż po katastrofie, kiedy Rosjanie cięli wrak maszyny. A przecież to jest podstawowy dowód w sprawie!
My, jako naród, mamy prawo do prawdy. Nie chciałabym, żeby tak jak na prawdę o Katyniu trzeba tu było czekać dziesiątki lat. Ta rana ciągle krwawi i boli. Nie można uwierzyć, że polski rząd dopuścił do tego, żeby lotnisko było niezabezpieczone. Po katastrofie p. Janicki, szef BOR-u, został podniesiony do rangi generała. Kuriozalna sytuacja. Pytałam na posiedzeniu komisji, za jakie zasługi dostaje tytuł generalski, jeśli na lotnisku Siewierny czekał jeden borowiec w funkcji kierowcy. Kiedy miał przylecieć do Polski Barack Obama, to ok. 2 tys. specjalistów przyjechało z USA zabezpieczać jego wizytę. To niewyobrażalny skandal, gdy chodzi o wizytę polskiego prezydenta!
Na 1. rocznicę katastrofy smoleńskiej natomiast administracja publiczna i rządowa wystawiła ok. 300 borowców - w sumie ok. 2 tys. strażników miejskich, policjantów, ponad 100 radiowozów. Przeciwko komu wystawili te kordony służb? Przeciwko narodowi, który przyjechał upamiętnić ofiary katastrofy. Gdyby p. Janicki był człowiekiem honoru, to sam podałby się do dymisji. Taką mamy sytuację, że w ustaleniu przyczyn katastrofy nie posunęliśmy się ani o krok, jesteśmy dalej petentem, nieśmiało pukającym do rosyjskich drzwi i proszącym o dostęp do podstawowych dowodów w sprawie. Anodina w swoim raporcie napluła Polakom w twarz. Jej przekaz był taki, że pijany gen. Błasik zmusił do lądowania nieodporną psychicznie załogę samolotu. W tym czasie premier rządu jeździ na nartach we Włoszech. Przecież wiedziano, kiedy raport będzie publikowany. Gdy przesyłana była wstępna wersja raportu w grudniu ub.r., premier powiedział, że raport w tej wersji jest nie do przyjęcia. Praktycznie nie zmieniono istotnych rzeczy, opublikowano go w tym samym zakresie i tak go przyjęliśmy. Komisja Millera po jakimś czasie pokazuje kolejny dokument, który ogłasza, że jest raportem. Dla mnie to nie jest raport. Jeśli nie mamy dostępu do podstawowych dowodów w sprawie, jak możemy ustalić przyczyny katastrofy? Obrazkowo możemy tę sytuację porównać do lekarza, któremu każe się badać pacjenta przez ścianę. Lekarz badający przez ścianę jest w takiej samej sytuacji, jak komisja Millera, która ustala przyczyny katastrofy, nie mając dostępu do podstawowych dowodów. To jest upadek państwa. Wielu mówi, że taki jest stan państwa, jak wraku samolotu TU-154. Nie oskarżam, ale mam prawo jako Polka żądać więcej, żeby prawda o katastrofie została ujawniona. Bo to, że popełniono grzechy ciężkie, zaniedbania, że nie dopełniono wymogów bezpieczeństwa, zabezpieczenia lotu - jest ewidentne i nikt z tym nie dyskutuje. To był samolot rządowy i rząd odpowiadał za zabezpieczenie tej wizyty. Jak zabezpieczył - widzimy. Jaką ma determinację w dochodzeniu do prawdy - też widzimy. I tak jak ostatnio premier skwitował lekko: Przepraszam rodziców dzieci, które w przedszkolu muszą teraz drogo płacić za dodatkowe godziny, tak za tę katastrofę nie wystarczy słowo przepraszam.

Ks. I. S.: - To jest także jeden z powodów, dla którego PiS powinien wygrać wybory, m.in. żeby wyjaśnić narodowi tę ogromnie ważną sprawę.
Jest Pani posłanką ziemi częstochowskiej. To piękna ziemia, ale wymagająca dużej czujności ze strony parlamentarzystów. Jak czuje się Pani jako spełniająca obowiązki posła tego terenu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Przede wszystkim czuję duży zaszczyt, że mogłam ziemię częstochowską reprezentować przez dwie kadencje w Sejmie. Dobrze poznałam specyfikę naszego regionu i staram się w sposób godny reprezentować interesy okręgu częstochowskiego na forum Sejmu oraz efektywnie reagować na potrzeby społeczności lokalnej. Mam nadzieję, że w odczuciu Czytelników „Niedzieli” nie zmarnowałam mandatu zaufania, jakim zostałam obdarzona. Reagowałam na potrzeby zgłaszane przez samorządy regionu częstochowskiego, ale też interweniowałam w sprawach ogólnych, ważnych. Statystyki sejmowe podają, że byłam najaktywniejszym posłem ziemi częstochowskiej, jeśli chodzi o liczbę składanych interpelacji, wystąpień sejmowych. A z innych rzeczy - to interweniowałam w sprawie rozbudowy Akademii Jana Długosza, modernizacji Politechniki Częstochowskiej, wielokrotnie zgłaszałam poprawki do budżetu związane z przebudową DK-1 i wiaduktu w okolicach skrzyżowania DK-1 i Jana Pawła II, upominałam się o utrzymanie Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie oraz Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Od wielu lat zauważamy, że Częstochowa i ziemia częstochowska w województwie śląskim jest marginalizowana. Dlatego też angażowałam się po stronie utrzymania tych instytucji w mieście, które już są, ale też przyczyniłam się do tego wspólnie z kolegami z PiS, żeby w Częstochowie powstał Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Nigdy nie byłam obojętna na sprawy zgłaszane przez samorządowców, którzy zwracali się z prośbą o wsparcie dla ich wniosków. Zawsze w tych sprawach bardzo aktywnie interweniowałam.
Z ostatnich spraw związanych z ludźmi z radością muszę powiedzieć, że udało się pomóc firmie Best Work - chodzi o przywrócenie wypłat PFRON dla pracowników tej firmy, która była zagrożona - udała się interwencja w Warszawie i, co jest najważniejsze, miejsca pracy zostały utrzymane. Jesteśmy ziemią dość biedną, poziom bezrobocia w naszym subregionie jest wysoki. Tam, gdzie mogę pomóc, interweniuję na szczeblach ministerialnych, na szczeblu krajowym, by samorządowcy - wiedzą o tym - mogli na mnie liczyć. Wspierałam też remonty zabytków sakralnych w Złotym Potoku, w Truskolasach, w Wancerzowie, w Koziegłowach. Tam, gdzie można było remontować zabytki sztuki sakralnej i potrzebne było jakieś wsparcie, pomoc w otwarciu drzwi, ludzie wiedzieli, że zawsze mogą na mnie liczyć. Starałam się pracować przede wszystkim godnie, żeby dzisiaj móc stanąć przed ludźmi i kandydować po raz kolejny. Proszę więc o obdarzenie mnie zaufaniem, bo chcę pracować dla dobra naszego regionu częstochowskiego i dla dobra naszej Ojczyzny. Myślę, że te dwie kadencje pokazują, że potrafiłam pracować efektywnie.

Ks. I. S.: - Częstochowa, nazywana jest duchową stolicą Polski, była przez jakiś czas stolicą województwa, potem ten status został jej odebrany. Jesteśmy miastem powiatowym. Co Pani o tym sądzi?

Reklama

- Z całą pewnością to, że przestaliśmy być województwem, ma wpływ na dzisiejszą kondycję naszego regionu. To wielka strata, która przyczyniła się do marginalizacji Częstochowy i całej ziemi częstochowskiej. Wszyscy parlamentarzyści ponad podziałami politycznymi powinni dokładać wszelkich starań, żeby utrzymać te instytucje państwowe, które w Częstochowie są, ale też myśleć, w jaki sposób można w Polsce i w świecie to miasto promować. Częstochowa jest duchową stolicą Polski. Myśląc o Częstochowie, przede wszystkim myślimy o Jasnej Górze, dokąd przybywa corocznie ok. 4, 5 mln ludzi, zanosząc Matce Bożej swoje troski i podziękowania.
Wsparcie dla Częstochowy powinno się wiązać przede wszystkim ze sprawami komunikacyjnymi. Dziś miasto stoi w korkach. To, że odcinek Stryków - Pyrzowice autostrady A1 nie będzie budowany, spowoduje, iż za 2 lata Częstochowa będzie miała jeszcze większy problem komunikacyjny niż obecnie. A1 jest budowana fragmentarycznie, będzie zrobiona od strony północnej i południowej, a tu będzie tzw. wąskie gardło. Wielokrotnie upominałam się w ministerstwie infrastruktury, by obwodnica Częstochowy dla jej mieszkańców była bezpłatna. Jesteśmy za biedni na to, by płacić za dojazd do pracy, a mieszkańcy naszego regionu muszą wjechać na obwodnicę i na autostradę. Tych spraw trzeba będzie pilnować i o nie zabiegać, patrzeć, czy rozwiązania infrastrukturalne sprawdzają się w Częstochowie, czy też nie i co trzeba zrobić, żeby miasto było bardziej drożne.

Ks. I. S.: - Czy widzi Pani możliwość przywrócenia tej ziemi statusu województwa?

Szczerze powiem, że będzie to bardzo trudne. Nie widać woli politycznej, żeby tworzyć nowe województwa. Owszem, ten temat powraca, szczególnie w kampaniach wyborczych samorządowych i parlamentarnych. Ale jest to naprawdę bardzo trudne. Ubolewam, że kiedyś nie zawalczyliśmy o to, żeby utrzymać Częstochowę jako miasto województwo, co wywalczono w Opolu. Tamten czas został, niestety, zmarnowany i stracony. Nie chciałabym składać obietnic bez pokrycia. Oczywiście, przyłączam się do każdej inicjatywy, która mówi, żeby promować naszą ziemię, żeby podnosić znaczenie regionu, w którym mieszkamy, ale nie sądzę, żeby w najbliższych latach udało się przywrócić Częstochowie status miasta wojewódzkiego.

Ks. I. S.: - Częstochowa to miasto pielgrzymkowe. Być może udałoby się wywalczyć dla Częstochowy jakiś status szczególny, jako miasta pielgrzymkowego, duchowej stolicy narodu, co dałoby zarówno mieszkańcom miasta, jak i Kościołowi częstochowskiemu pewną satysfakcję, że jednak życie w tym mieście jest nietypowe, szczególne, związane z klasztorem jasnogórskim... Ruch pielgrzymi łączy się z ruchem drogowym - pieszym, autobusowym, kolejowym, z drogami dojazdowymi, ze szczegółami technicznymi dotyczącymi większych skupisk ludzkich.

Reklama

Zdecydowanie Częstochowa jest miastem wyjątkowym, do którego zmierzają - przy wykorzystaniu różnych środków komunikacji - pielgrzymi nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Sprawą bardzo ważną jest udrożnienie komunikacyjne Częstochowy. Przede wszystkim połączenie kolejowe i sprawna trasa DK1, która dzisiaj się korkuje. Jeśli chodzi o połączenia kolejowe, to trzeba stwierdzić, że ważne pociągi omijają Częstochowę. Od wielu lat zabiegam o to, żeby podróż do Warszawy i we wszystkich kierunkach była szybsza. Na pewno należy wzmocnić transport kolejowy, ale przede wszystkim zadbać o to, żeby wreszcie ruszył odcinek budowy autostrady A1 Stryków - Pyrzowice. No i trzeba samo miasto udrożnić komunikacyjnie. W tym roku mieliśmy Częstochowę na sierpień rozgrzebaną - mówię o utrudnieniu w dojściu na Jasną Górę. Spodziewałam się, że zostanie wygospodarowany jakiś pas przez centralny plac Biegańskiego, żeby pielgrzymki nie musiały boczną drogą go obchodzić.
Z roku na rok zwiększa się też liczba pojazdów. Jeśli nie zaplanuje się rozwoju komunikacyjnego Częstochowy i nie zadba w Warszawie o budowę A1, będzie nas czekał paraliż komunikacyjny.

Ks. I. S.: - Przewodniczący Rady Miasta p. Marek Balt starał się przeforsować pomysł obarczenia pielgrzymów podatkiem. Były już przygotowywane plany, żeby odbyła się sesja Rady Miasta na ten temat. Nie doszło do tego, ponieważ został przygotowany plan-ekspertyza, mówiący, że wprowadzanie w Częstochowie podatku tzw. klimatycznego nie ma uzasadnienia. Niemniej sam problem może jeszcze wrócić. O taki podatek wołał w swoim czasie PRL-owski komunistyczny prezydent tow. Jędras. Jak Pani Poseł postrzega takie dążenia ludzi SLD, którzy zdobyli władzę w Częstochowie?

- To jest sytuacja kuriozalna. Jestem zdziwiona, że w ogóle ktoś może w taki sposób podchodzić do ruchu pielgrzymkowego gdziekolwiek, a szczególnie w Częstochowie - duchowej stolicy Polski. To dzięki Jasnej Górze Częstochowa jest znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jeśli ktoś chce budować swoją karierę polityczną na takim fundamencie, to nie wróżę mu sukcesu. Wiem, że ten pomysł odbił się szerokim echem nie tylko w Częstochowie, ale wywołał zdziwienie i niesmak w całej Polsce.

Ks. I. S.: - Zobaczyliśmy niedawno Panią na Nowogrodzkiej z dziećmi i z innymi osobami. Jaki był cel tego przesłania, tak ciepło przyjętego przez ludzi?

- Cieszę się, że udało się pokazać, iż PiS potrafi szybko reagować na potrzeby i problemy Polaków. Ustawa, którą Sejm podjął, dotycząca przedszkoli, nie sprawdziła się w życiu. Szybko przedłożyliśmy nasz projekt nowelizacji, który rozwiązuje tę trudną sytuację rodziców. Dziś polskim rodzicom żyje się ciężko. Dodatkowe opłaty za przedszkole, naliczane przez samorządy w wielkim zróżnicowaniu, powodowały w niektórych miejscach w Polsce strajki. Zorganizowaliśmy konferencję prasową z udziałem dzieci naszych współpracowników, kandydatów PiS. To była świetne spotkanie, na którym zaprezentowaliśmy oczekiwane przez polskie rodziny rozwiązanie - projekt nowelizacji. Na konferencji był 7-miesięczny Franek, który niemalże zjadł naszą ustawę - tak bardzo mu pasowała. Mamy nadzieję, że Marszałek Sejmu spowoduje, iż będzie szybko procedowana. Dla nas polityka prorodzinna jest bardzo ważna. Dzisiaj w Polsce nie ma takiej polityki, nie ma rozwiązań, które wspierałyby polską rodzinę. A stoimy przed wielkim kryzysem demograficznym. Jesteśmy nie tylko społeczeństwem starzejącym się, ale wymierającym. Jeżeli państwo nie zaproponuje narodowi dobrej polityki prorodzinnej, to będziemy mieć ogromny kryzys na rynku emerytur, bo nie będzie miał na nie kto pracować. Polską rodzinę trzeba wesprzeć, a PiS ma dla niej bardzo dobry program.

Ks. I. S.: - Rozmawiałem z ministrem węgierskiego rządu, który był na Jasnej Górze, na temat polityki socjalnej Węgier i ratowania rodziny węgierskiej przez rząd premiera Orbana. Sądzę, że chrześcijańskie podejście do spraw rodziny powinno nastąpić w bardzo szybkim czasie w Polsce, co może uratować nasz kraj. Partia, która w swoich hasłach ma i prawo i sprawiedliwość, powinna doprowadzić Polskę do równowagi i ocalić kraj.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Zgodnie z życzeniem papieża Kuba uwolni 553 więźniów

2025-01-15 16:56

Adobe Stock

Z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025 Kuba planuje uwolnić 553 więźniów. Prezydent Miguel Díaz-Canel ogłosił tę decyzję w liście do papieża Franciszka na początku stycznia, poinformował portal Vatican News. W oświadczeniu kubańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podano, że zwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania papieża Franciszka z prezydentem Miguelem Díaz-Canelem w sierpniu 2022 r., kiedy omawiano m.in. sytuację więźniów i politykę Stanów Zjednoczonych.

Więcej ...

Nuncjusz apostolski życzy Polsce budowania dobra wspólnego

2025-01-15 20:48
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi i prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą

Konferencja Episkopatu Polski

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi i prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą

Złożenie życzeń dobrego roku oznacza życzenie roku oddanego budowaniu wspólnego dobra Polski przez wszystkich jej obywateli, a przede wszystkim przez jej władze - zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi składając w imieniu korpusu dyplomatycznego życzenia noworoczne Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Św. Paweł z Teb

Wiara

Św. Paweł z Teb

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Kościół

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!