Reklama

Niedziela Wrocławska

Wolność czy dowolność? [FELIETON]

adobe.stock

Wolność, wybór, sumienie – te słowa odmieniane są ostatnimi dniami przez wszystkie przypadki. Dominują one oczywiście wśród osób walczących o prawo do aborcji. Zauważmy jednak, że słowa te nie tylko nie są obce chrześcijaństwu, ale są wręcz dla naszej wiary fundamentalne. Skąd zatem używając tych samych pojęć, tak naprawdę walczymy o zupełnie coś innego?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie sposób nie zaobserwować, że mamy dzisiaj do czynienia z czymś, co można by nazwać dewaluacją najważniejszych słów. Mówiąc np. o miłości, można dzisiaj mieć na myśli równie dobrze wyłącznie fizyczny jej aspekt, jak i jedną z trzech cnót teologalnych. Nikogo chyba też to nie dziwi – rewolucję najprościej zacząć właśnie od języka. Kiedy kluczowe pojęcia napełnimy nową, drastycznie inną treścią, zamęt gotowy. Słowa stają się pałkami. Tak jest i dzisiaj – wszyscy mówią o wolności, jednak w jej rozumieniu brakuje wspólnego mianownika. Ile ludzi, tyle definicji. Tak wygląda świat, gdzie wszystko jest subiektywne.

Wolność dzisiaj jest pałką na ludzi, którzy uważają, że aborcja nigdy nie jest czymś dobrym. W mniemaniu środowiska pro – choice wolność oznacza prawo do robienia wszystkiego, co się uważa za słuszne. Pomijają fakt, że sama idea prawa ogranicza wolność. Wydają się oni zapominać, że istnieją pewne granice wolności, do których należy choćby wolność drugiego człowieka. Oczywiście zaraz ktoś powie – „płód to nie człowiek”. Ciekawe tylko skąd się wzięło takie pojęcie biologiczne, jak okres prenatalny życia człowieka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność przede wszystkim jest tym, co czyni nas ludźmi. Wolność upodabnia nas do Stwórcy. Wolność czyni nas zdolnymi do miłości. I wreszcie wolność zawsze pociąga za sobą odpowiedzialność. Ostatecznie wybór zawsze należy do człowieka i tak samo konsekwencje podjętego wyboru zawsze spadają na człowieka. Współczesny świat natomiast robi wszystko, żeby wolność oddzielić od odpowiedzialności. Ale tego nie da się rozdzielić, tak jak nie da się rozdzielić dzieła sztuki od artysty.

W kontekście ostatnich sporów nie brakuje także zasłaniania się sumieniem. Tak jakby było ono wręcz czymś, co ustanawia, co jest dobre, a co złe. Tak naprawdę jednak jest ono niczym oczy. Sumienie bowiem tylko odczytuje dane przez Boga prawo i wskazuje nam, czy zgodnie z nim postępujemy. Co więcej, może być ono źle ukształtowane, ktoś może np. sądzić, że kradzież nie jest niczym złym. Jednak czy zmienia to obiektywną prawdę o niemoralności kradzieży?

Reklama

Obchodzimy dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych. Są to ludzie, którzy wykorzystali swoją wolność we właściwy sposób i dzięki temu widzą Boga twarzą w twarz. Właśnie dlatego są świętymi, bo nie uciekali od odpowiedzialności. Może przy tej okazji warto przypomnieć, że jest też druga strona medalu. Mam na myśli piekło. Abp Fulton Sheen powiedział kiedyś, że ludzie zaczynają gorszyć się wspomnieniem piekła, gdy tylko przestaje ich gorszyć grzech. A czym jest grzech? Właśnie wykorzystaniem wolności w niewłaściwy sposób, dokonaniem złego wyboru. Piekło zaś jest gwarancją ludzkiej wolności. Jeśli ktoś dzisiaj zaprzecza istnieniu piekła, albo mówi, że jest ono puste, to znaczy, że w przeciwieństwie do Boga, nie szanuje ludzkiej wolności.

Wolność, którą na sztandary wzięli walczący o prawo do aborcji tak naprawdę winna się zwać dowolnością. Jest ona wyzuta z odpowiedzialności i nieskrępowana moralnością. To prawo do czynienia wszystkiego, co tylko ktoś w sumieniu (nieważne jak ukształtowanym) uzna za właściwe. Taka rzeczywistość już ma swoją nazwę. To anarchia.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2020-11-01 08:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Więcej ...

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie