Reklama

Odnowicielka Karmelu

Niedziela przemyska 41/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli jesteśmy smutni, znaczy to, że nie oderwaliśmy się zupełnie od wszystkiego” tak pisała niezwykła mistyczka hiszpańska św. Teresa z Avila nazywana „świętą z kastanietami”, gdyż wbrew pozorom była osobą wesoła i jak na hiszpański temperament przystało, lubiła tańczyć i bawić się. Podczas słynnej i wielokrotnie opisywanej ekstazy Teresa doświadczyła mistycznych zaślubin z Chrystusem; otrzymała także stygmaty na sercu, które miano później odkryć podczas kanonicznej obdukcji ciała, w dziewięć lat po jej śmierci. Co więcej, serce Teresy, które tak bardzo ukochało Chrystusa znajdowało się w doskonałym stanie, a przecież - jak orzekli medycy - każda taka rana (było ich pięć) natychmiast powoduje zgon człowieka - a jednak Teresa żyła z nimi jeszcze 22 lata (zmarła w 1582 r.). Serce mistyczki przechowuje się dzisiaj w kaplicy klasztornej sióstr karmelitanek w hiszpańskim mieście Alba de Tormes.
W XVII wieku, na zamówienie kard. Federico Bartolomeo Cornaro, do jego kaplicy rodowej przy kościele Santa Maria della Vittoria w Rzymie Giovanni Lorenzo Bernini wyrzeźbił, podziwianą do dzisiaj, scenę ekstazy Teresy Wielkiej. Scena Berniniego przedstawia Świętą z na wpół otwartymi ustami oraz anioła z zagadkowym uśmiechem, wbijającego strzałę ognistej miłości w serce Teresy. Scena ta jest inspiracją dla obrazu znajdującego się w przemyskim kościele karmelitów. To dzieło sztuki przywędrowało do Przemyśla z Rzymu i pochodzi z 1670 r. Obraz zatytułowano „Przebicie serca św. Teresy”. W kościele karmelitańskim znajdują się również cenne freski przedstawiające św. Teresę podczas obłóczyn nowicjuszy karmelitańskich z osiemnastego stulecia oraz przedstawiające wizje Świętej z XVII wieku w zakrystii.13 maja 1620 r. fundowano kaplicę i klasztor św. Teresy od Jezusa, dzięki wydatnej pomocy i fundacji właściciela Krasiczyna - Marcina Krasickiego (w 1630 r. konsekrowano kościół pw. tej październikowej Świętej).
Teresa z Ávili (zwana również w terminologii kościelnej Większą, w odróżnienia od Teresy od Dzieciątka Jezus, tzw. Małej z Lisieux), urodziła się w 1515 r. w Gotarrendura, w prowincji Ávila, w Hiszpanii. Jej matka bardzo chciała, by córka posiadła głęboką wiarę. Teresa od najmłodszych lat interesowała się więc żywotami świętych, gotowa była nawet ponieść najwyższą ofiarę - oddać swoje życie za wiarę wśród Maurów (ucieczkę udaremnił wuj Teresy). Jako 12-letnia dziewczynka wstąpiła, w tajemnicy przed ojcem, do klasztoru pw. Wcielenia w Avila. Przyjeła imię Teresa od Jezusa. Tam zapadła jednak na ciężką chorobę i przez cztery dni znajdowała się w głębokiej śpiączce: „Sądzono, że umarłam. Wykopano już w moim klasztorze Wcielenia grób, gdzie miało być złożone moje ciało”. W klasztorze tym panowało rozluźnienie obyczajów. Pod wpływem lektury „Wyznań” św. Augustyna Teresa postanawia zreformować Karmel. „Ani Bogiem się nie cieszyłam, ani nie miałam zadowolenia ze świata”. Uważała nawet, iż „Byłoby lepiej dla rodziców, gdyby wydawali swe córki za mąż, niż posyłali je do klasztorów bez dyscypliny”.
W ówczesnej Hiszpanii sutanę czy habit traktowano jako sposób na życie. W dodatku znana była instytucja tzw. mniszki rycerza - Dulcynei - zamkniętej w klasztorze, dla której pisano wiersze i zakonnice znajdowały wielkie w tym upodobanie. Często zdarzały się wypadki porywania dziewcząt z klasztorów. Z powodu chęci reform św. Teresa była wyśmiewana i szykanowana, uważano, iż jej pomysły to dzieło samego szatana, a nie Boga. Będąc więc pod presją otoczenia uwierzyła w to i wprowadziła surowe praktyki ascetyczne w swoim życiu. Nawet nuncjusz apostolski nakazał jej osiedlić się w Toledo i nie opuszczać miasta bez pozwolenia. Otuchę przynieśli jej Jan od Krzyża oraz jezuita Franciszek Borgiasz, jej spowiednik, który przekonywał ją o boskim pochodzeniu przemyśleń Teresy. W 1562 r. otworzyła pierwszy zreformowany klasztor w Avila, oparty na pierwotnej regule z 1209 r. Cztery nowicjuszki zdecydowały się prowadzić życie bez zbytku, nienoszenia nawet obuwia, stąd zwane były karmelitankami bosymi.
Św. Teresa jest autorką wielu dzieł, które są nie tylko traktatami teologicznymi (dzięki temu w 1970 r. uznano ją za Doktora Kościoła), ale również arcydziełami literatury hiszpańskiej. „Księga życia”, spisana przed 1567 r., jest swoistą autobiografią Teresy. W „Twierdzy Wewnętrznej”, wyjasnia, że ową twierdzą jest dusza, w której mieszka Bóg, przede wszystkim dzięki okazanej łasce.
Św. Teresa z Avila patronuje siostrom karmelitankom bosym. Pierwsze karmelitanki bose przybyły do Polski 26 maja 1612 r. Pierwszą Polką, która złożyła śluby zakonne, była Jadwiga Stobeńska - siostra Anna od Jezusa, zakonnica wielkiej świątobliwości. Kandydatki pochodziły z rodzin mieszczańskich i szlacheckich, z takich rodów jak Mniszchowie czy Zebrzydowscy. Po kasatach, tzw. józefińskich, odrodzenie gałęzi żeńskiej Karmelu nastąpiło w 1867 r., kiedy to do Poznania przybyły karmelitanki z Belgii. Jednak żelazny kanclerz Otto von Bismarck wypędził zakonnice z Poznania. Siostry przybyły wówczas do Łobzowa k. Krakowa. Ten klasztor dał zasiew w postaci przemyskiego konwentu. Karmelitanki bose przybyły do Przemysla 1 marca 1884 r. i przez pierwszy okres, do wybudowania w 1900 r. klasztoru, poświęconego przez bp. Jana S. Pelczara, mieszkały w zwykłym domu. Kościół zakonny budowano pod opieka kanclerza kurii przemyskiej ks. Józefa Wiejowskiego (zm.1924). Dziś przemyski karmel góruje nad miastem stając się jego modlitewną opieką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katolicki proboszcz w Gazie: w wojnie zginęło ponad 17 tys. dzieci

2025-04-10 14:54
Palestyńczycy gromadzą się, aby otrzymać posiłki rozdawane przez organizacje charytatywne w obozie dla uchodźców Jabalia, północna Strefa Gazy

PAP/EPA

Palestyńczycy gromadzą się, aby otrzymać posiłki rozdawane przez organizacje charytatywne w obozie dla uchodźców Jabalia, północna Strefa Gazy

Proboszcz katolickiej parafia w Gazie wskazuje na dramatyczne liczby w obecnej wojnie na Bliskim Wschodzie: Do tej pory w Strefie Gazy zginęło ponad 17 tys. dzieci, wyjaśnił ks. Gabriel Romanelli cytowany przez papieską fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) 10 kwietnia. „Tak wiele dzieci zginęło do tej pory - to po prostu straszne”, dodał duchowny.

Więcej ...

W Paryżu zwołano synod prowincjalny, tematem liczne nawrócenia

2025-04-11 12:04

Adobe Stock

Biskupi ośmiu diecezji należących do regionu paryskiego Ile-de France zwołali synod partykularny. Jest on odpowiedzią na bezprecedensowy wzrost liczby chrztów dorosłych. „To dla nas źródło radości, ale też zobowiązanie” – pisze abp Laurent Ulrich w liście do wiernych. Chodzi o to, by zrozumieć, jakimi drogami neofici dotarli do Kościoła oraz jak lepiej zaangażować ich w życie diecezji. „Co powinniśmy zrobić, aby znaleźli wśród nas środki do wzrastania w wierze?” – pyta metropolita Paryża.

Więcej ...

Droga Krzyżowa Chorych i Niepełnosprawnych

2025-04-11 13:54
Rozważania drogi krzyżowej czytali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Magdalena Lewandowska

Rozważania drogi krzyżowej czytali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

– Cierpienie w życiu człowieka staje się ogromną wartością, jeżeli przeżywamy je w duchu Ewangelii – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...