Nicea: Msza wynagradzająca w bazylice Notre-Dame, miejscu zamachu terrorystycznego
pb (KAI/20minutes.fr) / Nicea
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Biskup Nicei odprawił 1 listopada wieczorem Mszę św. wynagradzającą za profanację w tamtejszej bazylice Notre-Dame, miejscu zamachu terrorystycznego z 29 października, w którym zginęły trzy osoby. Przy wejściu do świątyni umieszczono ich zdjęcia, zaś na fasadzie umieszczono brazylijską flagę, gdyż jedna z zamordowanych przez islamistę osób pochodziła z Brazylii.
Z powodu restrykcji sanitarnych do bazyliki wpuszczono jedynie 150 osób, drugie tyle zgromadziło się na zewnątrz. Obecny był mer miasta Christian Estrosi i prefekt departamentu Alpes-Maritimes Bernard Gonzalez.
- Ohyda tego aktu terrorystycznego splamiła przeznaczenie i powołanie tego miejsca - mówił bp André Marceau. Dodał, że bazylika „została sprofanowana przez odebranie życia trzem osobom w imię fałszywego obrazu Boga lub przewrotnej, trującej i śmiercionośnej ideologii”.
Katolicy w Nicei wspominają zamach na bazylikę Notre-Dame w tym mieście. 29 października ubiegłego roku islamski nożownik ranił śmiertelnie trzy osoby modlące się w tej świątyni. Jak mówi jej proboszcz, ks. Franklin Parmentier, jego parafialna wspólnota podjęła wielki wysiłek, aby niejako na nowo odzyskać, przyswoić sobie tę bazylikę, która w tak straszliwy sposób została naznaczona przemocą.
Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.