Uroczystości koronacyjne odbyły się 25 września 2005 r., kiedy to kard. Józef Glemp, prymas Polski, wraz z abp. Henrykiem Muszyńskim oraz z abp. Władysławem Ziółkiem przy współudziale Episkopatu Polski nałożył na skronie Matki Bożej Łaskiej i Dzieciątka Jezus złote korony, poświęcone wcześniej, w 2002 r., na krakowskich Błoniach przez Jana Pawła II. Była to pierwsza w historii Kościoła łódzkiego koronacja koronami papieskimi.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez abp. Władysława Ziółka, jako dziękczynienie za dar koronacji oraz prośba, aby to wszystko, co dokonuje się w łaskiej kolegiacie za sprawą Matki Bożej Łaskiej, przyczyniło się do wzrostu wiary. Ona sama zaś, jak wspomniał Metropolita łódzki, nawiązując do treści Ewangelii, niech będzie dla wszystkich wzorem w dotrzymywaniu słowa danemu Bogu.
Po uroczystej Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej Łaskiej byliśmy świadkami prawdziwie historycznego wydarzenia, które wzruszyło uczestników uroczystości. Historycznego, dlatego, że w historii naszego miasta tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Łasku” został jedynie nadany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i bł. Janowi Pawłowi II.
W dowód wdzięczności dla abp. Władysława Ziółka za pomoc w doprowadzeniu do koronacji Matki Bożej Łaskiej, za ustanowienie naszej świątyni sanktuarium maryjnym, za przywrócenie Kapituły Łaskiej, a także za zaangażowanie się w remont naszej prastarej kolegiaty oraz za nieustanną troskę o sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, jednomyślną decyzją Rady Miejskiej w Łasku podjętą 21 września br., Księdzu Arcybiskupowi został nadany tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Łasku”. Ksiądz Arcybiskup dziękując za otrzymany tytuł, podkreślił, iż tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Łasku” dedykuje wszystkim, którzy przyczynili się do koronacji oraz wspomagają remont łaskiej kolegiaty.
Również jednomyślną decyzją Rady Miejskiej w Łasku podjętą 21 września br., został wręczony tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Łasku” prof. Marianowi Drozdowskiemu, członkowi Polskiej Akademii Nauk, który pochodzi z Łasku i rozsławia swoje rodzinne miasto.
Pan Profesor wyraził ogromną wdzięczność za przyznany tytuł, podkreślając jeszcze raz swoje ogromne więzy z Łaskiem, przypominając te wszystkie momenty ze swego życia, kiedy to on i jego bliscy modlili się przed obliczem Matki Bożej Łaskiej.
W uroczystościach wzięli udział kapłani archidiecezji łódzkiej: ks. kan. Zbigniew Tracz, ks. prał. Bartłomiej Rurarz, ks. prał. Ireneusz Kulesza (pochodzący z Łasku), ks. kan. Krzysztof Majsterek, kanonicy Kapituły Łaskiej wraz z prepozytem ks. prał. Marianem Ciupińskim oraz ks. prał. Wiesław Sikorski wraz z duchowieństwem dekanatu łaskiego.
Obecni byli m.in.: przedstawiciel wojewody łódzkiego, radni Rady Miejskiej w Łasku, starosta powiatu łaskiego Cezary Gabryjączyk wraz z przedstawicielami Rady Powiatu, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, członkowie Bractwa Kurkowego, Rzymianie Łascy, reprezentanci 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele łaskich szkół oraz mieszkańcy Łasku.
Uroczystości, które uświetnił chór z parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łasku, zakończyły się koncertem organowym w wykonaniu Karola Mroza, studenta Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz pamiątkowym wspólnym zdjęciem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu