Reklama

„Pierwszeństwo [...] w świętych obrzędach mają organy”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 września br. w kościele parafialnym w Będziemyślu odbyła się uroczystość poświęcenia odremontowanych organów oraz odnowionych stacji drogi krzyżowej. Poświęcenia dokonał bp Kazimierz Górny, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił kazanie. W kazaniu wyraził wdzięczność za trud podjętego remontu organów oraz odnowienia stacji drogi krzyżowej. Odwołując się do Ojców Kościoła, zwłaszcza św. Augustyna, zachęcił do aktywnego uczestnictwa w liturgii poprzez śpiew pieśni, psalmów nie tylko w świątyni, ale również w domu. Podkreślił, że organy nie wyręczą wiernych w śpiewie, ale mają towarzyszyć i być pomocą w godnym przeżywaniu liturgii. Ksiądz Biskup przypomniał również, że Kościół zawsze sprawował mecenat nad kulturą zwłaszcza muzyką, sztuką. W uroczystości poświęcenia wzięli udział kapłani z dekanatu oraz sąsiednich parafii.

Z historii organów w Będziemyślu

Organy znajdujące się obecnie w kościele pw. św. Jacka w Będziemyślu zostały pierwotnie wybudowane dla parafii Cmolas. Budowniczy jak i dokładna data powstania instrumentu nie zostały ustalone. Wiadomo jednak, że organy zostały wybudowane przed 1846 r. Pierwszą odnalezioną wzmiankę dotyczącą organów zawiera protokół sporządzony podczas wizytacji w 1846 r., który krótko je opisuje: „Organum in mediocri statu”. W aktach parafialnych z 1892 r. zachowała się informacja o odbytej rozprawie konkurencyjnej, podczas której: „(…) uchwaloną została budowa wikarówki nowej, reperacya organów i budynków gospodarczych plebańskich”. Brak jest danych czy naprawa organów została przeprowadzona. Następna informacja pochodzi z 1924 r. W sprawozdaniu z wizytacji dziekańskiej zanotowano: „W dobrym stanie konfesjonały, ławki, organy, obrazy”. Wzmiankę o organach podaje również protokół z 1940 r. dotyczący przekazania parafii, który zawiera spis rzeczy znajdujących się w kościele i wymienia: chór z organem.
Samodzielna parafia w Będziemyślu została utworzona przez bp. Leona Wałęgę w 1927 r. Rok przed kanoniczną jej erekcją w sprawozdaniu dziekańskim odnotowano: „brak organu”. Wybudowanie organów dla młodej parafii okazało się zbyt dużym przedsięwzięciem. W roku 1937 ks. Adolf Piechura, ówczesny proboszcz w Będziemyślu opisał kościół następująco: „Biedny kościółek nie posiada jeszcze żadnych organów, na zakup których zdobyć się nie można”. Dopiero w 1967 r. zostały przeniesione z parafii Cmolas do Będziemyśla a odnowione i poświęcone 17 sierpnia 1973 r. Remont przeprowadził Stanisław Czachor organista z Tuchowa. Z inicjatywy ks. proboszcza Ryszarda Polańskiego i Rady Parafialnej została podjęta decyzja o generalnym remoncie organów. Remont organów przeprowadziła firma Mariana Tetlaka z Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Opis instrumentu

Organy umieszczone są na chórze muzycznym. Szafa organowa pierwotnie przylegała do balustrady chóru, obecnie odsunięta. Prospekt organów neobarokowy, architektoniczny, zdobiony dekoracją snycerską. Jednosekcyjny, dwukondygnacyjny, o płaskim konturze, pięcioosiowy, trójwieżowy na cokole z niższą wieżą środkową i segmentami międzywieżowymi. Uszaki utworzone z wici akantu ozdobione uskrzydlonymi główkami aniołów, jak również woluty utworzone z wici akantu ozdobione postaciami grającymi na trąbkach aniołków są dodatkiem późniejszym (po przeniesieniu do kościoła w Będziemyślu). W zwieńczeniu prospektu rok 1973. Organy mają 13 głosów.

Koncert podczas poświęcenia organów

Podczas uroczystości poświęcenia została przeprowadzona prezentacja organów przez ks. Andrzeja Widaka oraz koncert organowy w wykonaniu dr. Tomasza Zająca (organy) i Beaty Kraski (sopran). W programie koncertu znalazły się utwory J. S. Bacha (fughetta „Przyjdź, narodów zbawienie” oraz „Chwała Bogu wszechmogącemu”), J. Pachelbela (Toccata in e), J. Podbielskiego (Preludium), arie ze zbioru „Arie z różnych autorów zebrane 1768” oraz „Ave Maria” F. Schuberta i G. Cacciniego.
Zaczerpnięte z encykliki „Musicae sacrae disciplina” zdanie, będące tytułem tego artykułu, jest przypomnieniem dla nas wszystkich nie tylko o tym, aby organy miały pierwszeństwo w liturgii, ale również, by należycie troszczono się o nie jako instrument. Wypada również życzyć, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję w liturgii i poza nią.

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej