Jan Chrapek urodził się 18 lipca 1948 r. w Józefinie, w parafii Iwaniska w diecezji sandomierskiej. Od 1962 r. był związany ze zgromadzeniem księży michalitów, począwszy od nowicjatu odbytego w Miejscu Piastowym k. Krosna, poprzez pierwsze śluby zakonne złożone w 1966 r., pracę wychowawcy w zakładzie dla chłopców w Strudze k. Warszawy i śluby wieczyste 26 sierpnia 1969 r. Święcenia kapłańskie przyjął 3 maja 1975 r. W 1976 r. obronił na KUL pracę magisterską, a w 1979 r. - doktorską. Obie poświęcił zagadnieniom wpływu filmu i telewizji na młodzież.
W 2. poł. lat 70. poznał sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, inicjatora i pomysłodawcę rekolekcji nazwanych Oazą Żywego Kościoła, które przerodziły się w Ruch Światło-Życie. Z inspiracji ks. Franciszka zorganizował duszpasterstwo oazowego w Miejscu Piastowym. „Wielu z nas właśnie tam odnalazło powołanie kapłańskie, zakonne, piękno chrześcijaństwa, które inni przenieśli na życie małżeńskie” - wspomina ks. Roman Chyliński CSMA.
W 1979 r. został prefektem w krakowskim seminarium duchownym księży michalitów. Lata 1981-83 to czas wyjazdów za granicę. Był rektorem Papieskiego Sanktuarium SS. Maria ad Ruspes w Castel Sant’Elia koło Rzymu, jednocześnie wygłaszał prelekcje z socjologii kultury na włoskich uniwersytetach. Odwiedzał ośrodki uniwersyteckie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.
Po powrocie do Polski w latach 1984-86 był redaktorem naczelnym wydawanego przez zgromadzenie michalitów miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. Nadał mu wysoki poziom, udostępniając łamy ludziom pióra, którzy w stanie wojennym nie mogli publikować w państwowych czasopismach. W 1986 r. został wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła (CSMA), w 1989 r. - przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
Podejmował też wykłady na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1989 r. prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce (1991-99) był przewodniczącym komisji zajmującej się zagadnieniem środków społecznego przekazu.
25 marca 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej. Sakrę przyjął 5 czerwca 1992 r. w Drohiczynie. Jego zawołaniem było michalickie „Quis ut Deus” - „Któż jak Bóg”. 20 czerwca 1994 r. został biskupem pomocniczym diecezji toruńskiej. W pracy pasterskiej wspierał ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego, który w liście pożegnalnym po odejściu swojego sufragana na biskupstwo radomskie nazwał jego pięcioletnie posługiwanie „radosnym”, a w „Słowie po tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka” z wdzięcznością wspominał „jego homilie i katechezy, troskę o powołania i Seminarium Duchowne, starania w zakresie powstających struktur diecezjalnych, budowanie mostów między ludźmi, jak też rozliczne inicjatywy i działania na rzecz edukacji, zdrowia, pomocy charytatywnej, samorządności oraz rozwoju naszego regionu” i „jego wielki wkład w przygotowanie i przebieg wizyty Ojca Świętego w Toruniu”.
Wielu zapamiętało bp. Jana Chrapka właśnie jako współorganizatora pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1997 r., koordynatora strony kościelnej ds. papieskiej wizyty w Ojczyźnie w 1999 r. On sam nie krył osobistej satysfakcji z faktu, że jedno z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki o wymiarze ponadlokalnym i światowej randze udało się umiejscowić właśnie w jego mieście: „Z Torunia popłynie papieskie słowo do świata nauki - polskiej, europejskiej i światowej. Bardzo się z tego cieszę, że stanie się to właśnie tutaj, w tej «katedrze wiary i rozumu», w grodzie Kopernika” - wyznał w rozmowie z ks. Mirosławem Mrozem z 31 stycznia 1999 r., ale w kolejnej, z 30 maja, zastanawiał się, w jakim stopniu wykorzystamy pielgrzymkę dla osobistej przemiany: „Zapewne przyjazd Jana Pawła II do Torunia będzie owocował. Na ile? Czy jego słowa dotkną tylko samej ziemi, czy także nas samych?” („Głos z Torunia” nr 5, 22/1999).
28 czerwca 1999 r. bp Jan Chrapek został nominowany na ordynariusza radomskiego. 21 sierpnia odbył się ingres do katedry pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Tamże oczekuje zmartwychwstania po pogrzebie 22 października 2001 r. Kościół radomski pielęgnuje pamięć m.in. o jego dziełach charytatywnych i tłumnych „Apelach Młodych”, które zainicjował. 30 września w WSD w Radomiu w 10. rocznicę jego śmierci z inicjatywy biskupa radomskiego Henryka Tomasika, prezydenta Radomia i przyjaciół Księdza Biskupa odbyła się sesja naukowa „Ślady Biskupa Jana Chrapka”. O Biskupie Janie pamiętają również jego toruńscy przyjaciele, którzy 22 października zgromadzą się na Eucharystii w toruńskim kościele św. Michała Archanioła i wieczorze wspomnień.
* * *
Msza św. w intencji bp. Jana Chrapka
W sobotę 22 października o godz. 18 w kościele pw. św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu zostanie odprawiona Msza św. w intencji bp. Jana Chrapka CSMA, w latach 1994-99 biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej. 18 października mija 10. rocznica śmierci tego kapłana, michality, który posługę rozpoczął od prowadzenia rekolekcji oazowych dla młodzieży w 2. poł. lat 70. ub. wieku. Eucharystię przygotowaną przez jego przyjaciół, podopiecznych z tamtych lat, wdzięcznych za to, że ukazał im piękno chrześcijaństwa i pomógł im odkryć w sobie powołania kapłańskie, zakonne lub rodzinne, odprawi ks. Kazimierz Radzik, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu