Będzie strasznie! Czeka was naprawdę ciężka praca! - tak ks. Michał Muszyński zaczynał rozmowę z młodymi ludźmi, którzy 3 października przyszli się zapisać na „Wieczory dla zakochanych”. Niektórzy ostrzeżenie kapłana słyszeli dwukrotnie - najpierw stojąc w kolejce, a potem tuż przed ostateczną decyzją wpisania się na listę. Mimo to nikt się nie wycofał, a lista chętnych bardzo szybko się wydłużała. - Zależy nam na osobach autentycznie gotowych do ciężkiej pracy nad swoim związkiem, stąd moje ostrzeżenia - mówi „Niedzieli” ks. Michał Muszyński.
Jako jedni z ostatnich na kurs zostali przyjęci Janusz i Sylwia. Ona jest psychologiem, on inżynierem. - Znamy się od trzech lat, chcemy wziąć ślub. Ale patrząc dookoła, widzę, że w niektórych małżeństwach czegoś brakuje. Że szczególnie po kilku latach mają dużo problemów. Dlatego teraz chcemy poznać się lepiej i zawczasu popracować nad pewnymi rzeczami, które za jakiś czas mogłyby się okazać trudne do przezwyciężenia dla naszej rodziny - mówi „Niedzieli” Janusz.
„Wieczory dla zakochanych” skierowane są dla narzeczonych oraz par chodzących ze sobą i poważnie myślących o małżeństwie. Kurs składa się z 9 spotkań, z których każde trwa 2,5-3 godz. Zajęcia są prowadzone przez małżeństwa animatorów i kapłana metodą Ruchu Spotkania Małżeńskie. Podczas spotkań osoby przygotowujące się do małżeństwa mogą podjąć dialog na temat swej teraźniejszości i przyszłości. - Dialog to instrument do porozumiewania się - wyjaśnia Urszula Kowalczyk, która od ponad 8 lat wspólnie z mężem Piotrem jest animatorem. - Chcemy, aby przyszli małżonkowie nauczyli się osadzić swoje życie w postawie dialogu - podkreśla.
Podczas rozmów młodzi dzielą się swoimi przeżyciami. Poznają własne temperamenty, cechy nabyte oraz nawyki wyniesione z domu. - Dzięki temu lepiej poznają swoje oczekiwania, plany, poglądy i postawy życiowe - mówi animatorka.
Kurs spełnia warunki katechezy przedmałżeńskiej. W jego trakcie podejmowane są więc też zagadnienia z zakresu etyki seksualnej, obecności Boga w życiu, rozumienia sakramentu małżeństwa oraz treści przysięgi małżeńskiej.
Czy dzisiaj młodzi nie rozumieją znaczenia słów przysięgi? - Problem polega raczej na tym, że chociaż wiemy i rozumiemy, co słyszymy, to nie słuchamy, co na ten temat mają do powiedzenia inni. A nam zależy, by pary głęboko i w konkretach przemyślały znaczenie takich słów, jak miłość i wierność - wyjaśnia ks. Muszyński.
„Wieczory dla zakochanych” przy kościele św. Anny są organizowane od 11 lat. W tym roku Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego zaprasza narzeczonych również na spotkania w ramach Akademickiego Studium Przedmałżeńskiego - we wtorki o godz. 19.30 w kaplicy Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu 62 - oraz Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie. Najbliższy taki kurs odbędzie się pod koniec listopada. Chętni powinni zgłosić swój akces na początku miesiąca. Z kolei zainteresowani uczestnictwem w kolejnym cyklu „Wieczorów dla zakochanych” muszą poczekać aż do 17 stycznia 2012 r. - Serdecznie zapraszam - mówi ks. Muszyński i z uśmiechem dodaje: - Tych jednak, którzy zamierzają przyjść w styczniu, od razu ostrzegam: Będzie strasznie! Czeka was ciężka praca!
* * *
Ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny
- W nowym roku akademickim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny przygotował bogaty program duszpasterski. Znalazły się w nim tradycyjnie Msze św., nabożeństwa, spotkania formacyjno-szkoleniowe, a także rekolekcje i konwersatoria. W sumie już teraz jest to kilkadziesiąt propozycji tygodniowo, a w trakcie trwania roku akademickiego oferta ta będzie systematycznie rozszerzana.
Osobiście chciałbym szczególnie zachęcić młodzież akademicką do uczestnictwa w Mszach św. poprzedzonych Koronką do Bożego Miłosierdzia (początek - 15.00) oraz do adoracji Najświętszego Sakramentu (codziennie od godz. 15.30). Przypominam też, że codziennie w kościele św. Anny w godz. 16.00-18.00 można przystąpić do sakramentu pojednania.
Pragnę też zwrócić uwagę Czytelników „Niedzieli” na konwersatoria pt.„Społeczna Nauka Kościoła wobec problemów współczesnego świata”. Będą się one odbywały raz miesiącu w kaplicy Res Sacra Miser (ul. Krakowskie Przedmieście 62). Spotkania poprowadzą m.in. rektor UKSW ks. prof. Henryk Skorowski i dr Andrzej Wysocki oraz naukowcy z zagranicy. Kiedy i kto zaszczyci nas swoją obecnością, dowiedzą się Państwo z naszej strony (
(at)
Pomóż w rozwoju naszego portalu