Reklama

Archidiecezja wspiera misje

„Wszystkie Kościoły dla nawrócenia całego świata” - te słowa bł. ojca Pawła Manny - założyciela Papieskiej Unii Misyjnej, cytowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w encyklice „Redemptoris missio” (n. 84), znajdują swoją realizację również w naszej archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieskie Dzieła Misyjne archidiecezji częstochowskiej wspierają dzieła misyjne Kościoła. Nie tylko organizują kolektę dla misjonarzy, ale również podejmując pracę formacyjną z dziećmi i młodzieżą oraz z katechetami.

Warsztaty misyjne

W 2000 r. z woli abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego odbyły się pierwsze „Warsztaty misyjne” i kurs dla animatorów PDM w archidiecezji częstochowskiej. „Warsztaty misyjne” są skierowane do katechetów, animatorów i wychowawców. Ich głównym tematem jest edukacja do misji na katechezie, a także metody pracy z dziećmi i młodzieżą we wspólnotach formacyjnych przy parafiach i w strukturach diecezjalnych PDM.
Celem warsztatów jest propagowanie misji w archidiecezji częstochowskiej oraz zakładanie ognisk PDM Dzieci w szkołach i parafiach. Ogromną rolę w formowaniu świadomości misyjnej u dzieci i młodych ludzi, zdaniem ks. Jacka Gancarka - dyrektora PDM w naszej archidiecezji, spełniają różne inicjatywy duszpasterskie podejmowane na terenie archidiecezji w ostatnich latach przez PDM, np. spotkania z misjonarzami w parafiach, w szkołach, specjalne nabożeństwa „Różańca misyjnego”, rekolekcje dla dzieci i młodzieży o tematyce misyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupy „Różańca misyjnego”

Inną bardzo ważną formą wsparcia misjonarzy i dzieł misyjnych są rozwijające się w naszej archidiecezji grupy „Różańca misyjnego”. Otóż PDM zapoczątkowały kilka lat temu inicjatywę zakładania młodzieżowych i dziecięcych kół żywego różańca i grup różańca misyjnego przy parafiach i w szkołach na terenie archidiecezji.
Obecnie w archidiecezji częstochowskiej dziecięce koła żywego różańca istnieją w blisko 50 parafiach. - Trzeba dynamizować, powiększyć i ożywić nasze parafialne i szkolne koła żywego różańca - mówi ks. Gancarek. - W wydziale duszpasterskim naszej archidiecezji będziemy spisywać w specjalnej księdze modlitewnej róże żywego różańca z całej archidiecezji ze wszystkich parafii i szkół, które modlą się za misje i dziękują za beatyfikacje Jana Pawła II i są również owocem duchowym trwającej peregrynacji relikwii Krzyża Świętego - dodaje dyrektor PDM archidiecezji częstochowskiej.

* * *

Wspomnienia pierwszego misjonarza

W tym roku mija 40 lat od wyjazdu ks. prał. Wacława Kuflewskiego na misje do Afryki. W wydanej niedawno książce „Za światłem narodów do Zambii” ks. Kuflewski wspomina, że przed pożegnalną Mszą św., którą odprawił na Jasnej Górze zastępca ojca kustosza polecił, by specjalnie odsłonić Obraz Matki Bożej dla pierwszego misjonarza z diecezji częstochowskiej. W latach 70. ub. stulecia działalność misyjna polskiego Kościoła ożywiła się, chociaż nie było struktur przygotowujących misjonarzy, a księża wyjeżdżali bez głębszego rozeznania sytuacji na misjach. - Środki były ubogie, ale serca gorące - pisze ks. Kuflewski. W pierwszej części książki wspomina swoją drogę na misje: pobyt w Rzymie i udział w beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego, a następnie podróż przez Szwajcarię i Francję do Anglii, gdzie przez kilka miesięcy doskonalił język angielski. Po przylocie do Zambii zamieszkał wśród szczepu Bembów, pracował w parafiach Kabwe-Mukobeko oraz Kapiri Mposhi. Po 8 latach wrócił do Polski i podjął pracę w Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, a później w Komisji Episkopatu ds. Misji. Był inicjatorem i organizatorem Centrum Formacji Misyjnej oraz Instytutu Misyjnego Laikatu w Warszawie.
Książka „Za światłem narodów do Zambii”, wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae, napisana w formie obszernej relacji, zawiera również aneks złożony z 50 dokumentów oraz kilkadziesiąt unikalnych fotografii.
(akw)

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady