Reklama

Nowa jakość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"...od ludzi uczymy się wiedzy, a mądrości trzeba uczyć się od Boga" - powiedział ks. Jan Twardowski. Przypomniały mi się te słowa Kapłana-Poety po lekturze dwutomowej edycji "Minął tydzień" autorstwa abp. Józefa Michalika. Książkę brałem do rąk bez wielkiego entuzjazmu, wszak treść już znałem.

Jako "nałogowy prasoholik" (taką etykietę, publicznie, przykleił mi kiedyś mój przyjaciel) w Niedzieli czytałem co tydzień - od stycznia 2002 r. - komentarz tygodnia autorstwa Metropolity Przemyskiego. Byłem bardzo sceptyczny wobec takiej inicjatywy, przekonany do tego, że bądź co bądź, biskup - metropolita nie może marnować swego autorytetu, aby stać się teraz publicystą. Przecież komentowanie bieżących wydarzeń i spraw jest niezmiernie ryzykowne. No, bo okazuje się nierzadko, że w istotnych sprawach nie podano pełnej informacji, albo całkiem fałszywą, że opinia publiczna (a także komentujący publicysta) nie zna istotnych okoliczności, że sprawy są dopiero w fazie rozwoju i tak naprawdę decyzje jeszcze nie zapadły, itd. Na szybkiego komentatora czyha wiele pułapek. Dlatego też byłem krytycznie nastawiony na ten pomysł. Lektura kolejnych odcinków rozwiewała jednak wątpliwości. Nie był to bowiem komentarz, znany skądinąnd z innych tygodników i nie pisał go publicysta.

To jest nowa jakość. Autor, spośród mnóstwa informacji, wydobywa istotne problemy społeczne, stawia je w świetle Ewangelii, a tym samym uczy i zmusza czytelnika do myślenia. Nie dał się wciągnąć w rozgrywki medialne i polityczne, dlatego, że podchodzi do nich jako kapłan-biskup.

Niedziela wydała w dwóch tomach dwuletnie refleksje abp. Józefa Michalika. Ponowna lektura przemyśleń humanisty i teologa zaskakuje świeżością i aktualnością zawartych - w ulotnej, z natury swej, publicystyce - stwierdzeń i wniosków. Można w tych dwóch tomach znaleźć i dużo wiedzy o współczesności jak również tego, gdzie szukać mądrości - czyli zawsze tylko "od Boga". Rekomendacją do tej pozycji ważnej - dla naszego Kościoła i Narodu - niech będą fragmenty ze Słowa wstępnego do Minął tydzień, autorstwa ks. inf. Ireneusza Skubisia red. naczelnego Niedzieli: "Abp Michalik nie mieni się wszystkowiedzącym nauczycielem, lecz z pozycji jednego z nas - człowieka poszukującego, ale zapatrzonego w Boże Oblicze daje pouczenia, radzi, poddaje pod rozwagę i modlitwę. Pouczenia te i rady dotyczą tego, co możliwe do wykonania: refleksji, postawienia sobie pytania, jakie dobro wyniknie z danej postawy lub zachowania. Swoje rozważania popiera przykładami życia wielu współczesnych świadków wiary, ale przede wszystkim Pana Jezusa oraz Jego i naszej Matki, której gorącym jest czcicielem. ( ...) Z tekstów abp. Michalika przebijają: solidne wykształcenie teologiczne i humanistyczne, szerokie zainteresowania i ogromna wiedza o naturze ludzkiej i szczere dążenie do zbawienia każdego człowieka, ale nade wszystko miłość do niego samego i ze względu na jego wartość do Boga. Toteż jeżeli już musi strofować - czyni to z miłości do człowieka i z miłością. Zechciejcie, Drodzy Czytelnicy, przyjąć komentarze Pasterza przemyskiego, które ukazywały się w Niedzieli jako dar wielkiego i pięknego zamyślenia nad polską rzeczywistością, nad polskim realizmem, nad polską duchowością. Mam nadzieję, że Ta lektura przyczyni się do głębszej refleksji nad tym wszystkim, co przeżywamy w naszej Ojczyźnie i przyniesie dobre owoce: umocnienie wiary, narodowej tożsamości i chrześcijańskiej świadomości na arenie wojujących idei. Byśmy pozostali wierni Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...