Reklama

Chłopice - "pagórek maryjny" w lesie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedaleko Jarosławia, na wzgórzu w lesie miejsce na swój tron obrała Matka Pocieszenia - Pani Chłopicka.

Chłopiec to niewielka wieś położona na terenach, na których niegdyś żyli zgodnie katolicy dwóch obrządków - rzymskiego i wschodniego ( unici). Wspólnie też brali udział w pielgrzymkach do świętych miejsc, zwłaszcza sanktuariów maryjnych.

Jednym z nich były właśnie Chłopice, w których kult Matki Najświętszej trwał nieprzerwanie od końca wieku XV. Związana z nim była niezwykle barwna legenda, którą tradycja ludowa przekazywała z pokolenia na pokolenie.

W dawnych czasach w Jarosławiu odbywały się słynne na całą okolicę jarmarki. Zjeżdżali się na nie ludzie z bardzo odległych stron.

Ponoć przyjeżdżał na nie nawet kupiec z dalekiej Grecji, a konkretnie z Krety. Mikołaj Korniaktos, tak się miał podobno zwać, trudnił się handlem końmi.

Pewnego razu, a działo się to ok. 1490 r., gdy Mikołaj jechał z końmi na jarmark zdarzył się niezwykły wypadek - konie nagle rozpierzchły się i pobiegły galopem do chłopickiego lasu.

Kupiec ze swoimi sługami podążył za nimi, aby je schwytać. Jakież było jego zdziwienie, gdy - wszystkie wierzchowce odnalazł razem, skupione pod leśną gruszą "klęczące" na przednich nogach ze zwieszonymi łbami. Bardzo ucieszony, ale jednocześnie niezwykle zdumiony, podszedł do gruszy, popatrzył do góry i zobaczył na wierzchołku drzewa, między gałęziami, bardzo jasny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Dopiero w tym momencie zrozumiał dziwne zachowanie się koni, sam upadł na kolana i uczynił ślub, że porzuci błędy schizmatyckie, rodzinę sprowadzi z Grecji w okolice Jarosławia, wystawi w miejscu objawienia kaplicę i zostanie pustelnikiem. Korniaktos, jak głosi legenda, ślubu dotrzymał. Jego rodzina sprowadzona z Krety osiadła w Husakowie k. Przemyśla, gdzie wybudowała nie istniejący dziś klasztor. On sam zaś polecił wybudować w Chłopicach kaplicę w ten sposób, że pień gruszy pozostał w ołtarzu, na wierzchołku zaś drzewa kazał umieścić obraz namalowany według objawienia, jakiego doznał. Sam przy tej kaplicy prowadził żywot pustelnika i tu życie zakończył. Tyle wiadomości przekazuje nam podanie ludowe. Jak było naprawdę, oczywiście nie wiemy. Faktem natomiast jest, że pierwsze wzmianki na temat cudów w Chłopicach odnoszą się do roku 1506, musiał już więc wtedy istnieć tu kult wizerunku Matki Najświętszej.

Wizerunek Matki Najświętszej, zdaniem historyków sztuki, wykazywał cechy dzieł XVII w. inspirowanych sztuką wschodnią.

Wykazywał, gdyż oryginał został skradziony z tutejszego sanktuarium w 1992 r. przez nieznanych sprawców. Powodowani trudnymi do określenia motywacjami ukradli cudowny obraz wraz z kosztowną sukienką, jej ozdobami i wotami. Starania o odzyskanie obrazu nie powiodły się. Dlatego na podstawie zachowanych kopii odtworzono go w miarę wiernie. Kopię namalował Edward Polit w Rzeszowie w 1995 r. 30 czerwca 1995 r. abp Józef Michalik, metropolita przemyski poświęcił kopię obrazu, którą uroczyście wniesiono do ołtarza.

Oryginał prawdopodobnie został sprowadzony do Chłopic ok. 1684 r., kiedy to Zofia Rzymowska ufundowała w miejsce drewnianej kaplicy Korniaktosa cerkiewkę, która stoi do dziś wśród chłopickich lasów.

Obok niej zbudowana została z ofiar pielgrzymów, którzy tu licznie przybywali, kaplica drewniana. W 1877 r. powiększona i odnowiona. Znajduje się w niej podobizna cudownego obrazu Pani Chłopickiej, a na ścianach namalowane są freski przedstawiające niektóre cuda, jakie wydarzyły się za Jej wstawiennictwem. Przed kościołem znajduje się kopiec ku czci poległych w latach 1918-1920.

Pamiątkowa kamienna tablica na zewnątrz świątyni z 1883 r. przypomina odwiedzającym chłopickie sanktuarium o historycznym wydarzeniu. Mianowicie najprawdopodobniej 200 lat wcześniej przybył tu król Jan III Sobieski wracając z odsieczy pod Wiedniem. Tablica została wmurowania w 200. rocznicę jego pobytu w Chłopicach.

Żona króla - Marysieńka była wówczas w posiadaniu ziem sandomierskich i jarosławskich (a zatem Chłopic też), więc było mu po drodze. Ona to była też fundatorką pięknych ołtarzy w kościele, gdyż inaczej nie można wytłumaczyć faktu ich istnienia w bardzo biednej w tym czasie parafii.

Od 1786 r. w Chłopicach istnieje parafia katolicka.

Kult maryjny jest tu wciąż żywy, choć w różnych okresach historycznych różne było jego nasilenie. Obecnie ma on charakter lokalny.

Podczas najbardziej uroczystego odpustu, który przypada w dniu 2 lipca, tzw. "jagodne", przybywają do Chłopic większe rzesze pielgrzymów z okolicznych miejscowości.

Rok Jubileuszowy był rokiem szczególnym dla chłopickiego sanktuarium, powstała tam bowiem piękna droga krzyżowa w lesie, którą odprawiają przybywający tu pielgrzymi.

Po raz pierwszy odprawiono ją w sobotę przed lipcowym odpustem. W sam dzień odpustu - 2 lipca uroczystej erygacji drogi krzyżowej dokonał bp Stefan Moskwa. W tym dniu poświęcił też znajdujący się na placu kościelnym ołtarz polowy.

Na uwagę zasługuje grota znajdująca się obok kościoła, przy której pielgrzymi modlą się, odpoczywają, stąd wyruszają na Drogę Krzyżową.

Grota ta powstała i została poświęcona w 1999 r. przez kustosza sanktuarium ks. Marka Gajdę (jak wspomina był to dzień powrotu ze spotkania z Ojcem Świętym w Sandomierzu).

Uwagę przyciąga również od niedawna obecna na placu kościelnym Pieta.

Figura Matki Bolesnej trzymającej na swych kolanach zmarłego Jezusa - figura ta stanęła w tym miejscu w 2001 r. a jej poświęcenia dokonał bp Stefan Moskwa.

Plac kościelny, ustrojony kwiatami w okresie lata to niewątpliwie zasługa Sióstr Służebniczek, które tu od 103 lat służą Chłopickiej Pani.

Podkreślić należy fakt ich ogromnego poświęcenia na rzecz właściwego funkcjonowania sanktuarium, były i są ogromną pomocą dla gospodarzy tego miejsca. Szczególnie ciepło o Siostrach i ich zasługach wyraża się obecny kustosz, proboszcz ks. Marek Gajda - są jakby jego prawą ręką.

Rok 2001 zapisał się w historii tego miejsca złotymi zgłoskami, gdyż dokończona została po długim czasie renowacja zabytkowych polichromii z końca XVIII w. Polichromia na ścianach bocznych przedstawia Apostołów, natomiast na suficie w sklepieniach zwanych plafonami znajdują się sceny przedstawiające Matkę Najświętszą. Jest tu scena Zwiastowania, Wniebowzięcia i Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi.

Tą odnowioną, przepiękną polichromię poświęcił w 2001 r. abp Józef Michalik.

Ks. Marek Gajda jest proboszczem i kustoszem tego sanktuarium od 11 lat. Jak bardzo dba o tron chłopickiej Pani i jak ogromną troską otacza przybywających tu pielgrzymów, mogliśmy doświadczyć niejednokrotnie pielgrzymując z Ostrowa do Chłopic. W czasie parafialnej pielgrzymki jubileuszowej, odwiedzając to miejsce z maluchami kl. 0-III trasą Chłopice - Jodłówka. Doświadczyli tej troski również nasi harcerze, którzy również wybrali Chłopice na miejsce wyjątkowego spotkania z najlepszą Matką. Tu po trudach drogi czekała zawsze gorąca herbata. Dobrze się stało, że pielgrzymki z naszej parafii stają się tradycją, jest to okazja dla niejednego do refleksji, zadumy, do przypomnienia sobie lat dzieciństwa, kiedy w towarzystwie rodziców również pieszo pielgrzymowaliśmy do Chłopic, aby uczestniczyć w odpuście lipcowym. Pamiętam, że dla mnie właśnie tamte lata były szczególne, gdyż ze względu na mieszkającą tuż przy wjeździe na górę "Sanktuarium Chłopickiego" ciocię, odwiedziny i odpust był wpisany na trwałe w rodzinny kalendarz.

Każdy przybywający tu na chłopickie wzgórze nie odchodzi z "pustymi rękami". Towarzyszą mu w drodze i w życiu modlitwa zaczynające się od słów: "O Maryjo, Matko Pocieszenia, Pani Chłopicka, Przed Twoje przemożne oblicze nasze prośby i życie składamy...".

Natomiast nieustannym echem po lesie roznosi się pieśń:

Matko Pocieszenia Nieba, Ziemi Pani,

Tobie my grzesznicy serce niesiem w dłoni

I w opiekę się oddajem, Starych Ojców obyczajem

Hołd Ci niesiem uwielbienia,

Święta Matko Pocieszenia

Nie opuszczaj nas.

Informacje:

- sanktuarium można odwiedzić w każdy dzień (kontakt tel. 622-24-94),

- Msze św. w niedziele i święta - 8.00 i 11.00

- Msze św. w dni powszednie - 18.00 (kwiecień) - w miesiącach letnich później.

- odpust główny 2 lipca

- dojazd z Jarosławia PKS - w kierunku Rokietnica, Tapin, Zamiechów p. Chłopice, Tuligłowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Więcej ...

Wielka majowa promocja Festiwalu Biegowego! U Ambasadorów jeszcze taniej

2024-05-08 13:13

Festiwal Biegowy

Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegowy zadbał o prawdziwy cenowy zawrót głowy na początku maja! Rejestracja na wybrane dystanse jest teraz dużo tańsza. Jeszcze bardziej możecie skorzystać zapisując się u Ambasadorów wydarzenia. Wobec tego wszystkiego nie można przejść obojętnie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku