Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach - mówił kard. Stanisław Dziwisz 13 września podczas otwarcia XIII konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która rozpoczęła się w Tomaszowicach koło Krakowa. W dwudniowym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele rządu, kardynałowie, biskupi i przedstawiciele parlamentu europejskiego. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Rodzina we współczesnej Europie”.

„Kościół krakowski wydał wiele wybitnych postaci, gigantów ducha, a pośród nich świętych i błogosławionych” - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas swojego wystąpienia. „W ten duchowy pejzaż wpisał się niewątpliwie w sposób wyjątkowy, Karol Wojtyła, jako intelektualista i pasterz” - mówił metropolita krakowski. „Jego obecność i działalność w naszym mieście przypadła na trudne czasy dwóch totalitaryzmów. Może dlatego był tak wrażliwy na sprawy człowieka, jego godności i praw” - zaznaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem kardynała temat konferencji, czyli rodzina we współczesnej Europie należy do najbardziej aktualnych, stanowiących przedmiot nie tylko zwykłego zainteresowania, ale najwyższej troski wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszego kontynentu.

„Kryzys Europy wiąże się bezpośrednio także z kryzysem w rodzinie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach” - powiedział kard. Dziwisz.

„Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny opartego na prawie naturalnym, a więc na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety. Taka wspólnota ze swej natury była otwarta na przekazywanie życia. Rodziny tworzyły pierwotne, podstawowe komórki szerszych wspólnot, społeczności lokalnej, narodu oraz wspólnoty wartości i tradycji Europy” - podkreślił metropolita krakowski.

Reklama

Dodał też, że dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywania jej tożsamości. „Ten proces dezintegracji ulega przyspieszeniu przez wprowadzanie ustaw z gruntu przeciwnych naturalnej i chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny” - mówił kardynał.

Odnosząc się do tego wymienił m. in. skomplikowane prawa inspirujące się ideologią gender, sprzyjanie powstawaniu związków partnerskich jednopłciowych i zrównanie ich w prawach i przywilejach z małżeństwami.

„Niemniej niepokojące są pewne programy edukacji seksualnej przeciwne chrześcijańskiej wizji człowieka i przekonaniu rodziców” - mówił hierarcha i dodał, że te programy docierają do bezbronnych dzieci i mogą wyrządzić im niepowetowaną krzywdę, deformując ich sumienia, ich poczucie odpowiedzialności.

Według hierarchy bez odrodzenia rodzin trudno będzie myśleć o odrodzeniu Europy w sferze ducha i istotnych wartości, które rzeźbiły oblicze naszego kontynentu i wielu narodów.

W trakcie dwudniowej konferencji uczestnicy będą rozmawiać m. in. o rodzinie i jej znaczeniu z perspektywy chrześcijaństwa.

Wśród zagadnień jakie poruszą prelegenci będzie także: „małżeństwo versus związek partnerski – czym jest rodzina?” oraz „gender – nowa etyka czy ideologia”. Zaplanowano także panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kierunkach dla polityki rodzinnej w Unii Europejskiej.

Konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym "Dwór w Tomaszowicach". Inicjatorem cyklu tych konferencji jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL

Podziel się:

Oceń:

2013-09-13 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież mianuje 13 nowych kardynałów

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapowiedział na 28 listopada konsystorz, na którym włączy do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych członków 9 z prawem głosu w ewentualnym konklawe oraz czterech powyżej 80 roku życiu, nie posiadających tego prawa.

Więcej ...

Gdyby żył, skończyłby dziś 47 lat. Ks. Jan Kaczkowski

2024-07-19 09:29
 Ks. dr Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Więcej ...

Zupa od św. Siostry Faustyny

2024-07-19 13:49

Małgorzata Pabis

- Ponad tysiąc porcji zupy zakupiliśmy w tym roku i przekazaliśmy ubogim - informuje Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna