Reklama

I Dni Ostrobramskie w Legnicy

Niedziela legnicka 46/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

historia, kultura, duchowość kresowa przenika życie nie tylko tych, którzy mają swoje korzenie na dawnych wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Wszyscy czerpiemy z tego dziedzictwa często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przez kilka dziesięcioleci nie wolno było o tym mówić publicznie, nie wolno było przyznawać się do tego, że jest się z Wilna, Grodna czy Lwowa. Dzisiaj, po dwudziestu latach III RP sytuacja jest już inna, choć zdajemy sobie sprawę, jak na ten temat mało wiemy, gdy coraz mniej w szkołach uczy się historii, gdy polityka państwa odwraca się od Wschodu i zapatrzona jest w Zachód, który co chwilę przeżywa kolejne kryzysy na gruncie ekonomii, gospodarki czy kultury. Odchodzi też od nas pokolenie tych, którzy doświadczyli życia na Kresach, gdy jako dzieci wraz z rodzicami musieli opuścić swoje rodzinne strony. Przyszły na świat kolejne pokolenia, dla których Kresy stały się tylko historią rodzinną opowiadaną w domach, lub też mitem, do którego nie warto wracać.
Gdy jednak patrzy się na młode pokolenie rozpaczliwie poszukujące właściwych wzorców i autorytetów, nasuwa się myśl, że przecież jest z czego czerpać. To prawda o przeszłości, jakże często bliskiej, bo naszej, rodzinnej i jakże pięknej, która określa naszą obecną tożsamość. Trzeba zatem ratować to co może zaginąć - archiwalia, pamiątki, zdjęcia rodzinne - dla przyszłych pokoleń. Tym zajmuje się powołane pół roku temu Stowarzyszenie „Kresy Przeszłość i Przyszłość”, które w minionych miesiącach współorganizowało „Wrześniowe Kresowiana” w Białej i Sympozjum na temat: „Lwów metropolią kultury i świętości w II Rzeczypospolitej” zorganizowane w Legnicy. Teraz przyszedł kolejny krok do uczynienia szczególnie dla mieszkańców Legnicy.
Od kilkunastu lat w Legnicy obchodzony jest przez Kresowian dzień, który łączy wszystkich mających swe korzenie na Wschodzie. To uroczystość poświęcona Matce Bożej Ostrobramskiej. Zawsze 16 listopada spotykamy się w kościele św. Jana u Ojców Franciszkanów, by modlić się za Kresowian przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku Stowarzyszenie po raz pierwszy organizuje w czterech parafiach legnickich Dni Ostrobramskie od 16 do 19 listopada, które będą przybliżać kulturę, duchowość i historię Kresów oraz główne cele naszego Stowarzyszenia.
Zapewne wszystkim bliski jest obraz Jezusa Miłosiernego i kult Miłosierdzia Bożego, który został przekazany światu przez Apostołkę Miłosierdzia Bożego - św. Faustynę Kowalską. Nie każdy zapewne wie, że św. Faustyna doznała tych objawień w Wilnie u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej. Pragniemy zapoznać wszystkich tak z głębokim rozumieniem wizerunku Jezusa Miłosiernego, jak też z historią tego obrazu namalowanego wszak po raz pierwszy w Wilnie, według wskazówek św. Faustyny.
Dni Ostrobramskie w Legnicy będą także formą rozpropagowania idei budowania „Domu Pamięci Kresów”, który powstanie przy kościele św. Wojciecha w Legnicy dzięki datkom, „cegiełkom” i ofiarom, jakie wtedy będzie można złożyć na ten chwalebny cel. Serdecznie wszystkich zapraszamy i zachęcamy do udziału w tych szczególnych dniach, która połączą wszystkich, którzy czują się Kresowianami, gdyż albo mają swoje korzenie na Kresach, albo bliska jest im historia, kultura i duchowość kresowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej