Reklama

Kościół

Bp Tomasik dziękuje służbie zdrowia w dobie walki z koronawirusem

cozadzien.pl

Bp Henryk Tomasik podziękował służbie zdrowia, kapelanom i wolontariuszom za ich posługę w walce o ludzkie życie w okresie pandemii. Zachęcił przy okazji, by czas kwarantanny wykorzystać do odnowienia relacji rodzinnych, szczególnie z dziećmi.

Ksiądz biskup w obliczu tzw. strajku kobiet zaapelował o budowanie kultury słowa.

Bp Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom podziękował „służbie zdrowia za ofiarną pracę, której celem jest pomoc chorym”. Dostrzegł też „ofiarną posługę kapelanów w szpitalach, którzy są do dyspozycji chorych i są bardzo potrzebni umierającym”. Powiedział również, że „z wielkim szacunkiem patrzy na wolontariuszy, którzy pomagają starszym i samotnym i przeżywającym chorobę w swoich domach”.

- Chciałbym, abyśmy w tym momencie zauważyli trudną sytuację, która powstała w wielu w firmach ze względu na ograniczoną aktywność gospodarczą i zmniejszone kontakty międzyludzkie. Nie wszyscy będą mogli zostać w domach. Są zawody, które wymagają ciągłej obecności w pracy. Tym osobom, składamy wyrazy naszego szacunku. Konieczność ograniczenia kontaktów, kwarantanna będzie także naszym sprawdzianem umiejętności tworzenia odpowiedniej atmosfery w naszych rodzinach. Istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo uaktywnienia naszych indywidualizmów, które mogą prowadzić do napięć w rodzinach, czy wspólnotach. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten trudny czas to także szansa na nasz egzamin z miłości bliźniego – mówił biskup.

Bp Tomasik nawiązał do słów papieża Franciszka, że „pandemia pokazała, że wszyscy jesteśmy na tym samym statku i musimy razem podejmować decyzję”. Nawiązał też do znanej pielgrzymkowej piosenki „Abyśmy byli jedno podajmy sobie ręce”. - Dobrze byłoby, aby ten tekst trafił do naszej świadomości. Aby program zawarty w tej piosence stawał się naszym zadaniem. Ta piosenka jest znakiem młodzieżowego entuzjazmu – powiedział biskup radomski.

Dodał, że „każdy rozłam, niszczenie jedności jest wystąpieniem przeciwko modlitwie Chrystusa, aby byli jedno”. - Trzeba dołożyć wiele wysiłku, abyśmy naprawdę byli jednością w tej trudnej sytuacji. Trudne sytuacje życiowe stwarzają nam egzamin zarówno z miłości bliźniego, jak również z naszej wiary – powiedział ordynariusz radomski.

Reklama

- Wirus okazuje naszą ludzką kondycję. Ale czy dobrze odczytujemy wymowę tego wydarzenia? To szansa, by dostrzec bardzo ważny wymiar istnienia człowieka, czyli nieśmiertelność. Każda trudna sytuacja jest szczególnym wezwaniem do tego, aby uświadomić sobie prawdę o wieczności, o naszej nieśmiertelności - dodał.

Bp Tomasik zwrócił uwagę, że obok różnych demonstracji, widzimy cichą modlitwę tysięcy ludzi i dostrzegamy Różaniec do Granic Nieba. - Tyle ludzi zjednoczonych na modlitwie. Wiele jest modlitwy błagalnej za Polskę, ale też intencji o odnowienie naszych relacji, o światło dla błądzących – zauważył hierarcha.

W dalszej części audycji bp Tomasik mówił, że limity w kościołach są doświadczeniem dla duszpasterzy. - Każdy z duszpasterzy cieszy się, jeśli na mszy świętej jest wielu parafian. W tym czasie bardzo ważne jest, aby pogłębiła się nasza osobista modlitwa. Abyśmy w wyniku tego zatęsknili za wspólnotą modlącą się. Ten czas to okazja do rozmów z dziećmi. Proszę was drodzy rodzice, abyście w dowolny dzień zaprowadzili dziecko do kościoła – zachęcił biskup.

Na koniec odniósł się do haseł obecnych w tzw. strajku kobiet: „Zabij księdza”, czy „Piekło kobiet”. - To bardzo bolesne hasła. Najbardziej bolesne były transparenty, które były na początku marszów. To wielkie wyzwanie o kulturę słowa, ale także umiejętność przedstawiana swoich racji czy dyskusji. Nie można wolności ograniczyć do postawy: „tak uważam” i „tak musi być”. Potrzebujemy kultury słowa – zakończył bp Henryk Tomasik.

2020-11-08 19:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczyście zakończono obrady II Synodu Diecezji Radomskiej

Karol Porwich/Niedziela

- Kościół to nie tylko piękny salon ze świętymi, ale także szpital z poranionymi, grzesznymi i słabymi – powiedział bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię w trakcie Mszy świętej w radomskiej katedrze. 19 września odbyło się tam uroczyste zakończenie obrad II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W pracach synodu na szczeblu parafialnym uczestniczyło ponad 8 tys. osób. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”.

Więcej ...

Klaryska s. Elżbieta Sander: Chrystus niczego nie zabiera

2023-02-02 13:53

wikimapia.org

Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej – mówi s. Elżbieta Sander OSC z krakowskiego klasztoru sióstr klarysek, wiceprzewodnicząca konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. 2 lutego obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Więcej ...

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim