Reklama

Kościół

Bp Tomasik dziękuje służbie zdrowia w dobie walki z koronawirusem

cozadzien.pl

Bp Henryk Tomasik podziękował służbie zdrowia, kapelanom i wolontariuszom za ich posługę w walce o ludzkie życie w okresie pandemii. Zachęcił przy okazji, by czas kwarantanny wykorzystać do odnowienia relacji rodzinnych, szczególnie z dziećmi.

Ksiądz biskup w obliczu tzw. strajku kobiet zaapelował o budowanie kultury słowa.

Bp Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom podziękował „służbie zdrowia za ofiarną pracę, której celem jest pomoc chorym”. Dostrzegł też „ofiarną posługę kapelanów w szpitalach, którzy są do dyspozycji chorych i są bardzo potrzebni umierającym”. Powiedział również, że „z wielkim szacunkiem patrzy na wolontariuszy, którzy pomagają starszym i samotnym i przeżywającym chorobę w swoich domach”.

Reklama

- Chciałbym, abyśmy w tym momencie zauważyli trudną sytuację, która powstała w wielu w firmach ze względu na ograniczoną aktywność gospodarczą i zmniejszone kontakty międzyludzkie. Nie wszyscy będą mogli zostać w domach. Są zawody, które wymagają ciągłej obecności w pracy. Tym osobom, składamy wyrazy naszego szacunku. Konieczność ograniczenia kontaktów, kwarantanna będzie także naszym sprawdzianem umiejętności tworzenia odpowiedniej atmosfery w naszych rodzinach. Istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo uaktywnienia naszych indywidualizmów, które mogą prowadzić do napięć w rodzinach, czy wspólnotach. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten trudny czas to także szansa na nasz egzamin z miłości bliźniego – mówił biskup.

Bp Tomasik nawiązał do słów papieża Franciszka, że „pandemia pokazała, że wszyscy jesteśmy na tym samym statku i musimy razem podejmować decyzję”. Nawiązał też do znanej pielgrzymkowej piosenki „Abyśmy byli jedno podajmy sobie ręce”. - Dobrze byłoby, aby ten tekst trafił do naszej świadomości. Aby program zawarty w tej piosence stawał się naszym zadaniem. Ta piosenka jest znakiem młodzieżowego entuzjazmu – powiedział biskup radomski.

Dodał, że „każdy rozłam, niszczenie jedności jest wystąpieniem przeciwko modlitwie Chrystusa, aby byli jedno”. - Trzeba dołożyć wiele wysiłku, abyśmy naprawdę byli jednością w tej trudnej sytuacji. Trudne sytuacje życiowe stwarzają nam egzamin zarówno z miłości bliźniego, jak również z naszej wiary – powiedział ordynariusz radomski.

Reklama

- Wirus okazuje naszą ludzką kondycję. Ale czy dobrze odczytujemy wymowę tego wydarzenia? To szansa, by dostrzec bardzo ważny wymiar istnienia człowieka, czyli nieśmiertelność. Każda trudna sytuacja jest szczególnym wezwaniem do tego, aby uświadomić sobie prawdę o wieczności, o naszej nieśmiertelności - dodał.

Bp Tomasik zwrócił uwagę, że obok różnych demonstracji, widzimy cichą modlitwę tysięcy ludzi i dostrzegamy Różaniec do Granic Nieba. - Tyle ludzi zjednoczonych na modlitwie. Wiele jest modlitwy błagalnej za Polskę, ale też intencji o odnowienie naszych relacji, o światło dla błądzących – zauważył hierarcha.

W dalszej części audycji bp Tomasik mówił, że limity w kościołach są doświadczeniem dla duszpasterzy. - Każdy z duszpasterzy cieszy się, jeśli na mszy świętej jest wielu parafian. W tym czasie bardzo ważne jest, aby pogłębiła się nasza osobista modlitwa. Abyśmy w wyniku tego zatęsknili za wspólnotą modlącą się. Ten czas to okazja do rozmów z dziećmi. Proszę was drodzy rodzice, abyście w dowolny dzień zaprowadzili dziecko do kościoła – zachęcił biskup.

Na koniec odniósł się do haseł obecnych w tzw. strajku kobiet: „Zabij księdza”, czy „Piekło kobiet”. - To bardzo bolesne hasła. Najbardziej bolesne były transparenty, które były na początku marszów. To wielkie wyzwanie o kulturę słowa, ale także umiejętność przedstawiana swoich racji czy dyskusji. Nie można wolności ograniczyć do postawy: „tak uważam” i „tak musi być”. Potrzebujemy kultury słowa – zakończył bp Henryk Tomasik.

2020-11-08 19:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu do pracowników służby zdrowia: dziękuję za pracę z narażeniem własnego życia

abp Stanisław Gądecki

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

W Światowy Dzień Zdrowia chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom służby zdrowia. Serdecznie dziękuję za pracę i poświęcenie w tych nadzwyczajnych okolicznościach z narażeniem własnego życia i zdrowia - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w słowach skierowanych do pracowników służby zdrowia w Światowym Dniu Zdrowia.

Więcej ...

Koncerty Wielkopostne w wykonaniu Chóru Cantiamo Tutto [ZAPROSZENIE]

2021-03-01 22:07

Fot. Chór Cantiamo Tutto

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” zaprasza na dwa Koncerty Wielkopostne „Ave verum Corpus” w wykonaniu Chóru Cantiamo Tutto. Wydarzenia odbędą się w dniach 6-7 marca 2021, we wrocławskich kościołach.

Więcej ...

Biskupi Ziemi Świętej potępili akt wandalizmu wobec klasztoru w Jerozolimie

2021-03-02 13:17
Panorama Jerozolimy

BOŻENA SZTAJNER

Panorama Jerozolimy

Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej potępiło kolejny akt wandalizmu wobec rumuńskoprawosławnego klasztoru w centrum Jerozolimy. Ataki tego rodzaju stanowią „obrazę nie tylko dla życia chrześcijan, obrażają także wielu ludzi, którzy nadal wierzą w dialog i wzajemny szacunek”, zacytowała niemiecka agencja katolicka KNA słowa z oświadczenia ogłoszonego 1 marca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Aniela od Krzyża

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Aniela od Krzyża

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia- św. Aleksander z...