Reklama

Niedziela Kielecka

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

TD

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Usytuowane są w większości w obrębie Cmentarza Starego, który powstał na początku XIX wieku i sam w sobie stanowi ciekawy obiekt. Żołnierzy walczących o niepodległość chowano także na Cmentarzu Nowym.

Cmentarz Stary pierwotnie otoczony był drewnianym ogrodzeniem, następnie w latach 20. XIX wieku murem kamiennym. Początkowo dominowały mogiły ziemne, dopiero z lat 30. XIX wieku pochodzą pierwsze trwałe nagrobki. W tym czasie założono też przy nim odrębny cmentarz ewangelicki (obecnie komunalny). W 1857 roku powstał cmentarz prawosławny - jest to jeden z nielicznych zachowanych zespołów zabytkowych nagrobków prawosławnych w centralnej Polsce - a przy nim wyznaczono miejsce dla zmarłych żołnierzy - wyznawców islamu, służących w wojskach rosyjskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1919 roku w części cmentarza prawosławnego zaczęto chować żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 30. XX wieku urządzono Cmentarz Wojsk Polskich 1863-1921. W jego pobliżu znajdują się kwatery żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej 1944-1945. W latach 1953-1958 od strony centrum miasta założono cmentarz żołnierzy Armii Krajowej i ofiar terroru hitlerowskiego, tzw. Cmentarz Partyzancki. W ten sposób powstał zwarty zespół cmentarzy wyznaniowych z przylegającymi doń cmentarzami wojennymi. W 1993 roku przeprowadzono inwentaryzację cmentarza, a w następnych latach zabezpieczono przed zniszczeniem ponad 100 nagrobków kamiennych i poddano konserwacji kilkadziesiąt żeliwnych pomników z XIX wieku oraz ponad stu kamiennych. Wiele z nich ponownie wymaga akcji ratunkowych.

Spoczywają tutaj Żołnierze Niepodległości, m.in.: Bogdan Derych, Karol Gadomski, Józef Parachoniak, Kazimierz Piotrowicz, Walenty Wiąckowski, Leopold Witkowski. Możliwe też, że pochowano jeszcze kilkunastu legionistów nieznanych z nazwiska, przeniesionych z cmentarzy ewangelickiego, prawosławnego i nowego.

Reklama

Podczas remontu, przeprowadzonego w 2004 r., wydzielono 24 kwatery i wystawiono nowe krzyże betonowe z metalowymi tabliczkami. Część z tych pomników wymaga ponownej renowacji, znaczny zasób udało się ocalić dzięki zabiegom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, prowadzącego doroczną kwestę na ratowanie zabytków kieleckich nekropolii.

Uczestnicy powstań narodowych i walk o niepodległość spoczywają także na Cmentarzu Nowym. Na jednym z zapadających się grobów z pochylonym krzyżem znajduje się tabliczka informująca, że spoczywa w nim zmarły 31 maja 1926 roku Ludwik Wasilewski, oficer Legionów. W pobliżu znajdowała się mogiła Janiny Janickiej, sanitariuszki pochodzącej ze Lwowa, która zmarła w 1920 roku w szpitalu w Kielcach i była pochowana z honorami wojskowymi. Obecnie po grobie nie ma śladu.

A. Dziarmaga

Podziel się:

Oceń:

2020-11-09 09:24

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst