Kościół przy ul. Grunwaldzkiej jest jeszcze dla wiernych zamknięty. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do pobliskiego klasztoru Mniszek Klarysek, gdzie odbywają się codzienne nabożeństwa według niezmiennego porządku. Przyczyną zamknięcia budynku dla wiernych są trwające w nim prace remontowe. Do złego stanu technicznego świątyni przyczyniły się jej burzliwe dzieje oraz wady konstrukcyjne. Jest ona zbudowana na skarpie niestabilnej od południowo-wschodniej strony. Zmiana warunków atmosferycznych, mroźne zimy i upalne lata oraz wilgoć spowodowały ciągłą pracę sklepień. By uratować zabytek, siostry klaryski i wierni przystąpili do działań mających na celu zebranie funduszy na remont świątyni. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarezerwowało na ten cel 498 tys. zł, jest to jednak tylko część potrzebnej sumy. Prace naprawczo-budowlano-konserwatorskie w ząbkowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego trwają od czerwca.
Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Piotra Tomaszewskiego z Polanicy-Zdroju. Część pracowników zatrudnionych przy remontach pochodzi z Ząbkowic. Panowie pracują w kościele od godz. 7 do 16, chcąc zakończyć remont jak najszybciej. Jednakże zakres prac rozszerzył się, gdyż zostały odkryte inne uszkodzenia, których naprawa była konieczna dla bezpiecznego użytkowania świątyni.
Sklepienia nad nawą są już gotowe, druga część sklepienia, znajdująca się nad prezbiterium, jest w trakcie naprawy. Nad sklepieniem od strony strychu oraz pod sklepieniem od strony kościoła zostały już założone stalowe ściągi. Trwa także walka ze szkodnikami niszczącymi drewniane elementy wyposażenia kościoła. Konieczne stało się usunięcie drewnianych cokolików. Nie udało się uratować zniszczonego zupełnie konfesjonału, a ławki wymagały natychmiastowej konserwacji. W związku z wciąż rosnącymi kosztami remontu, mającego na celu uratowanie kościoła, Siostry Klaryski z pozwoleniem Księdza Biskupa Ordynariusza udają się na kwestę, która ma na celu zdobycie potrzebnych funduszy przez rozprowadzenie w kościołach diecezji świdnickiej przygotowanych przez dobrodziejów cegiełek. Siostra Maria Barbara w imieniu wszystkich sióstr dziękuje z całego serca za życzliwe wsparcie finansowe remontu przez mieszkańców Ząbkowic i okolicy. Codziennie w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem polecani są wszyscy dobroczyńcy. Została założona specjalna księga, w której są zapisywane nazwiska ofiarodawców. Nazwiska te zostaną także umieszczone wśród dokumentów umieszczonych na zakończenie remontu w kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu