Reklama

Kościół = dom, Diecezja = rodzina

Niedziela wrocławska 48/2011

Rozpoczynamy kolejny rok w życiu Kościoła powszechnego i lokalnego. Jego hasłem są w archidiecezji wrocławskiej słowa: Kościół naszym domem - Diecezja rodziną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo często mówimy o Kościele, ale istotne jest, żebyśmy nie pojmowali go zbyt materialnie, a więc nie ograniczali tej rzeczywistości tylko do obiektu sakralnego, ale myśleli o niej także jako o żywej wspólnocie. Jeśli zaś żywa wspólnota, to i pewne elementy, które ją tworzą. Jest ich wiele - podobnie jak określeń Kościoła. Tym, co wewnętrznie konstytuuje i umacnia Kościół jest pokuta. W Kościele grzesznik staje się człowiekiem ogrodzonym, odmienionym. Obrazem ewangelijnym Kościoła jest dom Zacheusza. Chrystus przychodzi do tego domu, Zacheusz Go przyjmuje, a na skutek tego spotkania gospodarz deklaruje, że połowę tego, co różnymi sposobami zdobył, zarobił (niekoniecznie etycznymi sposobami - był przecież celnikiem) rozda ubogim, a krzywdy wynagrodzi poczwórnie. W tym momencie dom Zacheusza (i sam Zacheusz) staje się domem Boga.
Nowy Testament przynosi nam inny wymiar Kościoła niż ten ukazany w Starym Testamencie. Odchodzi świątynia, a na to miejsce nie przychodzą bazyliki czy świątynie katolickie, tylko Ciało Chrystusa. To człowieczeństwo Chrystusa jest najwspanialszą świątynią Boga. Należy zwrócić uwagę, że w dyskusji na temat świątyni, do której dochodzi po wyrzuceniu kupczących, Chrystus mówi: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo” (J 2, 19). „Tę świątynię” oznacza „Mnie”. Słuchający Go, jak zaznacza Ewangelista, nie zrozumieli wtedy tych słów, ale po zmartwychwstaniu okazały się one dla nich jasne. Idąc dalej, ponieważ Kościół jest wspólnotą ludzi żyjących, wyznających tą samą wiarę, przyjmujących ten sam chrzest święty, to wszystko to, co stało się w Chrystusie, przechodzi na chrześcijanina. Jeżeli chrześcijanin przyjmuje Eucharystię, to sam staje się świątynią. (...)
Widzimy więc, jak pogłębia się pojęcie Kościoła, jako żywej wspólnoty, która staje się domem Bożym. A jeśli jest domem Bożym, to jest domem naszym, bo dla każdego z nas jest w nim miejsce. Wobec tego pod względem duszpasterskim należy robić wszystko, żeby diecezja stała się rodziną. Żeby to nie był jedynie organizm administracyjny, kanoniczny, ze wszystkimi urzędami. Podobnie rzecz się ma z każdą parafią. Człowiek przychodzi do kościoła, do tego budynku w znaczeniu materialnym, ale czuje się u siebie, czuje, że jest we własnym domu, we własnej rodzinie. Wyrabianie takiej świadomości będzie głównym zadaniem nowego roku duszpasterskiego. Zachęcam też, aby czując się w Kościele jak w domu i rodzinie, wziąć za Niego odpowiedzialność. W wymiarze bardzo konkretnym mogą to uczynić na przykład rady parafialne. Niech one nie będą tylko „na papierze”, sklecone naprędce przed wizytacją. Niech jej członkowie będą świadomi swojej roli, nich się spotykają i rozmawiają z proboszczem, niech biorą odpowiedzialność za swoją parafię. Stajemy przed wieloma zagrożeniami: zakrada się bieda, rodzą się patologie, poszerza się alkoholizm, jest dużo rozwodów… - wspólnie szukajmy sposobów ich rozwiązania. Podobnie ze sprawami ekonomicznymi na terenie parafii, na przykład waląca się wieża, czy wymagający remontu parkan przy cmentarzu. To jest nasze i my musimy na to reagować - taką świadomość chcemy przez najbliższy rok wypracowywać, a także modlić się o nią.

Oprac. MP

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej