Reklama

Nowa "Humanistyka" dla UMCS

Niedziela lubelska 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To, że Lublin jest miastem uniwersyteckim, jest oczywiste dla każdego mieszkańca Grodu nad Bystrzycą. Choć dziwi, że przy jego granicach nie ma żadnego znaku informującego przyjezdnych, że oto wkraczają do Miasta - Sanktuarium Nauki. Dwa uniwersytety i trzy akademie, a do tego całkiem spora liczba "rozkwitających" niepublicznych szkół wyższych, czynią z naszego miasta jeden z najważniejszych ośrodków edukacji w Rzeczpospolitej. To one nadają specyficznego kształtu i charakteru Lublinowi, przyciągając kilkudziesięciotysięczną rzeszę młodych ludzi, z różnych zakątków Polski i świata dla zdobywania i pogłębiania wiedzy. Najważniejszą rolę w tym dziele pełnią oczywiście dwa lubelskie Uniwersytety - KUL i UMCS. Co prawda niektórzy narzekają, że wprawdzie Lublin, to nie Kraków i brak mu czegoś co można by określić mianem "studenckiej atmosfery" właściwej dla Grodu Kraka. My jednak nie zgadzamy się z tym poglądem, dostrzegając w nim li tylko wyraz niezdrowego "kompleksu niższości" nielicznych. Lublin był, jest i - mamy nadzieję - będzie liczącym się ośrodkiem kształcenia elit intelektualnych na miarę potrzeb współczesności i dlatego w pełni zasługuje na miano Miasta Uniwersyteckiego.

Oczywistym jest, że dla zapewnienia edukacji na odpowiednim poziomie, oprócz grona profesorów i nauczycieli akademickich potrzeba także miejsc, gdzie wiedzę tę można by przekazywać. Uczelnie wyższe troszczą się o odpowiednią dla pracy naukowo-dydaktycznej bazę lokalową, wnosząc w tym względzie widoczny wkład w architekturę Koziego Grodu. Dobiegają końca prace przy budowie Collegium Jana Pawła II przy KUL, już funkcjonuje nowoczesne Centrum Kongresowe w Akademii Rolniczej, a w jego sąsiedztwie wyrasta nowy gmach Wydziału Humanistyki UMCS. To właśnie tam 5 kwietnia br. w samo południe dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłą siedzibę nowej "Humanistyki" . O potrzebie budowy tego obiektu marzono i mówiono od dwudziestu lat. Dotychczasowe pomieszczenia nie mogą już dłużej zapewnić odpowiednich warunków nauki i pracy blisko pięciotysięcznej rzeszy studentów oraz licznym pracownikom wydziału. W uroczystości, obok Rektora, Senatu Uczelni i Władz Wydziału, udział wzięli także inni pracownicy UMCS, przedstawiciele bratnich uczelni, władze miasta i zaproszeni goście. Poświęcenia kamienia węgielnego na prośbę Rektora UMCS dokonał bp Mieczysław Cisło. W słowie skierowanym do Księdza Biskupa rektor prof. Marian Harasimiuk wyraził nadzieję, że "Opatrzność będzie czuwała nad bezpiecznym przebiegiem prac przy budowie nowej "Humanistyki" i pozwoli doprowadzić je do szczęśliwego zakończenia".

Wypowiadając słowa modlitwy poświęcenia, bp Cisło mówił m.in.: "Niech Twój Duch, Boże, otwiera ludzkie umysły na odwieczną Prawdę, którą Ty sam jesteś: niech w perspektywie odwiecznych wartości szukający ostatecznego sensu poznają nieskończoną godność osoby ludzkiej ( ...); niech w świecie zamykającym człowieka w wymiarach doczesności budują cywilizację miłości: prymatu osoby nad rzeczą, bycia nad posiadaniem, moralności nad estetyką (...). Niech Twoja Prawda, Boże, kształtuje osobowości Mistrzów, z których postaw mogliby czerpać wzorce młodzi, poszukujący oparcia w swoich życiowych i moralnych dylematach: aby wśród swoich profesorów mogli spotkać nie tylko wybitnych nauczycieli, ale także mędrców - przewodników życia. Niech centrum humanistyki UMCS będzie kontynuacją tradycji wielkich ośrodków myśli, które od tysiącleci kształtowały kulturowe i cywilizacyjne oblicze Europy" .

Warto dodać, że nowy gmach "Humanistyki" wznoszony jest wg projektu Stanisława Fijałkowskiego, który zaprojektował już dla UMCS gmach Biblioteki oraz Centrum Kultury i Języka Polskiego, a dla KUL - Collegium Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich…

Więcej ...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48
Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego