Reklama

Świat wiejskiej Madonny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jarosław Furgała, by przeżyć wymieniał wykonane przez siebie zabawki na kawałek chleba. Tak zaczęła się jego twórczość. Obozowe wspomnienia wciąż są żywe w jego pracach. Ale tylko ci, którzy znają jego przeżycia, wiedzą, ile tak naprawdę kosztuje go wyrzeźbienie Matki Bożej z pogodną twarzą, która oprócz Dzieciątka trzyma kawałek chleba. Furgała zaliczany jest obecnie do najwybitniejszych ludowych rzeźbiarzy polskich. Ma 83 lata i mieszka w dolnośląskim Jaworowie w gminie Wiązów. Posiadanie jego rzeźby jest największym marzeniem wielu kolekcjonerów dzieł sztuki ludowej. Jego prace zdobią muzea w Polsce i za granicą. O swej twórczości mówi, że tworzenie to dobro dla bliźniego. Jest formą modlitwy.

- Już jak człowiek rzeźbi, to się modli. Rzeźbienie daje wielką radość - podkreśla.

Dla niego twórczość jest całym życiem, a nie tylko jego dopełnieniem. Przesiąknięta jest jego przemyśleniami, wątkami autobiograficznymi. Jest podziękowaniem za to, że może żyć, czerpać z przyrody i tworzyć. Dlatego tak chętnie odwołuje się do realiów wiejskich, bo - jak argumentuje - jakiż inny kawałek ziemi jest tak blisko przyrody, która nie tylko podpowiada tematy do pracy, ale i daje materiał do tworzenia.

W jego twórczości dominuje jednak tematyka sakralna. Nie może być chyba inaczej, skoro rzeźbienie nazywa rodzajem modlitwy. Powracają w jego pracach utrwalone od wieków w twórczości ludowej wyobrażenia Piety, Matki Bożej, świętych. Zawsze są to postacie niezwykle pogodne, łagodne, jednocześnie widać w nich jakąś krzepkość. Spójrzmy choćby na którąś z jego Madonn z Dzieciątkiem na ręku - jest spokojna, pełna godności, a jednocześnie przysadzista, jakby przygnieciona troskami dnia codziennego. Przypomina postacie wielu tak znanych Furgale z autopsji wiejskich kobiet.

Badacze kultury dostrzegli w pracach artysty niezwykły determinizm. Przenika przez nie świadomość nieuchronności pewnych zdarzeń, ale bez niepokoju. Wprost przeciwnie - jest w nich uspokojenie, choć zawierają tyle symboliki. Jest w nich dystans, którego nauczyło Furgałę życie. Jest to artysta wszechstronny. Potrafi wykonać zarówno niewielkie formy rzeźbiarskie, jak i potężne prace. Jedna z nich - przedstawiająca Kopernika - stoi w Getyndze koło nowego ratusza. Ma trzy metry wysokości. Obecnie, gdy Furgała określany jest już mianem legendy polskiej twórczości ludowej, aż trudno uwierzyć, z jakim trudem do tego dochodził. Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego osiedlił się na Dolnym Śląsku, gdzie zaczął pracować jako traktorzysta. Gdy okazało się, że stargane podczas wojny zdrowie nie pozwala mu na pracę fizyczną, był kolejno: księgowym, magazynierem, opiekunem świetlicy. Przestrzeni i spokoju do pracy szukał początkowo wśród ... suszącej się bielizny na strychu, co wywoływało konflikty z żoną. Jego pasji nie rozumiała także wieś. Zmieniło się to wraz z sukcesami na konkursach, na których zajmował czołowe miejsca. Dzisiaj jego prace są rozpoznawalne. Doskonale wypracowany warsztat łączy on z głębokimi przemyśleniami. Chętnie przedstawia dziecko wiejskie.

- Urodzone w środowisku wiejskim inaczej objawia swą wrażliwość na otoczenie. Przyroda - jego druga matka - dba o jego wrażliwość na otaczające go piękno - mówi. Dodaje przy tym, że piękno jest wszędzie, trzeba je tylko umieć dostrzec.

Wystawę prac Jarosława Furgały, poświęconą dziecku wiejskiemu, można oglądać obecnie na wystawie czasowej w galerii "Oko" w Oławie ( Rynek 27).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...