Reklama

8 lat wspólnej integracji

Niedziela podlaska 1/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka lat temu w głowach dwóch nauczycielek z Sokołowa Podlaskiego zrodził się pomysł na napisanie specjalnego projektu, dzięki któremu można by organizować spotkania integracyjne dla dzieciaków z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 2. Pomysł został zrealizowany i to dzięki niemu 12 grudnia uczniowie świętowali 8. rocznicę swej współpracy.
Pomysł Teresy Dziukowskiej i Urszuli Sarneckiej okazał się wyjątkowo słuszny i potrzebny. Od 8 lat uczniowie - wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Publicznym Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim odwiedzają uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II przede wszystkim po to, aby przekonać się, że niepełnosprawność to nic dziwnego, a ci których dotknęła, są zwykłymi ludźmi. W ramach realizowanego przez szkoły projektu „Przyjaźń i zrozumienie” dzieciaki poza zabawą także zdobywają wiedzę i biorą udział w konkursach. W 2005 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” uczniowie napisali list do bramkarza Jerzego Dudka z prośbą o przyznanie stypendium. Idea była słuszna, dlatego też Publiczne Gimnazjum nr 2 stypendium w wysokości 1000 zł otrzymało. Pieniądze w całości zostały przeznaczone na potrzeby uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych. - Zorganizowaliśmy uczniom ze ZSS wycieczkę śladami patrona ich szkoły Jana Pawła II. To był dla nas ogromny sukces i wyróżnienie, a jednocześnie zachęta do dalszej pomocy - powiedziała Joanna Turos, nauczycielka z PG nr 2. - Ideą przyświecającą naszej współpracy jest przełamywanie barier i stereotypów, jakie niestety jeszcze funkcjonują wśród młodzieży. Chcemy je obalać poprzez nawiązywanie relacji z dziećmi specjalnej troski. Zaspokajanie potrzeb i wspólne przyjaźnie mają pokazać, że są podobne do nas, a nawet takie same. Mają podobne potrzeby i pragnienia. - Tego typu spotkania - jak zaznacza nauczycielka Teresa Dzikowska - stają się również tradycją dla uczniów z gimnazjum i minione 8 lat pokazuje, że pomoc to nic innego jak potrzeba serca.
Główną atrakcją minionego spotkania była wizyta św. Mikołaja, w którego rolę wcielił się ks. Piotr Arbaszewski, dyrektor Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. - Takie spotkania dzieci zdrowych z chorymi pokazują miłość chrześcijańską w praktyce - mówił ks. Arbaszewski. - Słyszymy, jak politycy nawołują do zdjęcia krzyża, uważają że katecheza w szkołach jest niepotrzebna, a tymczasem takie dni jak wczorajszy pokazują, że człowiekowi są potrzebne życzliwość i współpraca. Potrzebni są wolontariusze i paczki, jakie rozdają. Potrzebni są także niepełnosprawni, jedni drugim są potrzebni.
W coroczną organizację spotkań integracyjnych aktywnie włączają się opiekunki Szkolnego Koła Caritas s. Marzenna Tchórzewska, nauczycielki Gimnazjum nr 2 Joanna Turos i Teresa Dziukowska, a także nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych Urszula Sarnecka i Katarzyna Pietrzykowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

pl.wikipedia.org

Przez wspomnienie Maryi Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

Więcej ...

Abp Jędraszewski apelował, by wypisywać dzieci z edukacji zdrowotnej

2025-09-14 16:11
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Zdaniem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, resort edukacji pod pozorem nauki o zdrowiu wprowadza treści mogące deprawować dzieci. Podczas pielgrzymki rodzin do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej apelował, by rodzice wypisywali je z edukacji zdrowotnej.

Więcej ...

Warszawa: Episkopat powoła radę ekonomów diecezjalnych

2025-09-15 17:27

Episkopat Flickr

Rada ekonomów diecezjalnych ma powstać przy Biurze Ekonoma Konferencji Episkopatu Polski. To jeden z efektów spotkania ekonomów, które odbyło się w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Tak jak wspólnoty zakonne musimy działać razem. Możemy tworzyć grupy zakupowe czy instytucje, które mają siłę nabywczą i stają się podmiotem negocjacji z dostawcami. Siła jest w jedności i do tej jedności dążymy - powiedział KAI ks. dr Marcin Kokoszka, ekonom Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Kościół

Zmarł bp Antoni Pacyfik Dydycz

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Wiara

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu...

Matko Bolesna, wstawiaj się za nami!

Wiara

Matko Bolesna, wstawiaj się za nami!

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Kościół

Archidiecezja katowicka: Komunikat w sprawie parafii św....

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Wiadomości

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana